Meillä on suora sähkölämmitys ja lasku on 150 €/kk eli 50 €/kk per nuppi. Eihän tuo merkkaa mitään keskituloisen ihmisen lompakossa. Mieluummin pistän energiaani omaisuudenhallintaan.
Sähkön hinta saisi vaikka kolminkertaistua.
Sähkön hinta saisi vaikka kolminkertaistua.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Huoli kyllä se sähkön hinta vielä kolminkertaistuu kun sinun mittarissasi alkaa pyöriä kilowatit pörssisähkön mukaan. Kyllä minä laitan rahani mieluummin johonkin muuhun kuin keinottelijoiden taskuun vaikka sitä ei olekkaan niin paljon kuin sulla laittaa vaikka sähköön.
Kirjuuttele sitten kun olet enimmäisen kerran maksanut sähkölaskun itse .
vuokralla vai omassa mökissä?
Viimeisen vuoden aikana meillä kului sähköä enemmän kuin koskaa ja se oli kalliimpaa kuin koskaan, viisihenkisen perheen ja 200 neliön sähkölämmitteisen talon kaikki sähköön liittyvät maksut olivat 2400€ vuodessa. Samaan aikaan perheen kahden auton ylläpito ja käyttä maksaa ihan vähän alle 20 tuhatta vuodessa, josta tosin työnanataja maksaa viitisen tonnia takaisin työajosta. Olen usein huvittuneena seurannut näitä lämmityskeskusteluita kun verissä päin tapellaan että kannattaako maalämpö vai ei, se on kuulkaa ihan yksi hailee että minkä lämmitysmuodon valitsee, sillä erot ovat täysin merkityksettömiä. Liikkumisesta tai ruokailusta on helppo säästää enemmän kuin lämmityksestä ikinä.
Autoihin saa kyllä uppoamaan aika paljon. Uusilla hinnan alentumiseen ja käyttökuluihin. Vanhoilla käyttökuluihin ja korjauksiin.
Ajelen noin 5-10.000 hintaluokan Passateilla. Näkyy menevän automaattivaihteistoon, säätökulma-antureihin, turboihin jne aina 700-1600 kerralla. Tänä vuonna kahteen Passatiin meni 3000 euroa korjauksiin. Sehän on yhtä paljon kuin ison talon sähkölasku. Polttoaineisiin menee toinen mokoma. Dieselin omistusveroon tonni.
Työmatkojen takia autot on oltava kahtena.
Ja ihan kivasti sitä menee pääomakulua vielä kymppitonninkin autosta....
merkin vaihtoa? Tuntuu olevan herkkä vikaantuun tuo VAG kalusto.
"Viimeisen vuoden aikana meillä kului sähköä enemmän kuin koskaa ja se oli kalliimpaa kuin koskaan, viisihenkisen perheen ja 200 neliön sähkölämmitteisen talon kaikki sähköön liittyvät maksut olivat 2400€ vuodessa. Samaan aikaan perheen kahden auton ylläpito ja käyttä maksaa ihan vähän alle 20 tuhatta vuodessa, josta tosin työnanataja maksaa viitisen tonnia takaisin työajosta. "
Ymmärrän ettei sähkölämmittäjä ole siitä fiksuimmasta päästä, mutta auto, ruoka, lämmitys eroavat hiukan toisistaa. Yksinkertaistan vähän jotta sinäkin tajuaisit.
- auto voi maksaa 500 euroa tai 100 000 euroa, molemmilla pääsee ihan samaa vauhtia paikasta A paikkaan B. Toisella on ihan perkeleesti mukavampi ajella ja se on turvallisempi.
- ruokana voi syödä HK:n sinistä tai naudan sisäfilettä, vaikutus on sama: maha tulee täyteen, mutta toinen on herkullista ja toinen jauhomössöä, joka jää vyötäröllesi. Nautinnosta maksat.
Lämmitys taasen tuntuu ihan samalta onko se tehty suoralla sähköllä vai lämpöpumpputekniikalla. Sähkölämmittäjä ei saa mitään lisäarvoa siitä että maksaa kolminkertaista summaa lämmittämisestä ja käyttövedestä. Se on sitäpaitsi nettorahaa. Tonnin lisälasku vuodessa tarkoittaa 1500 euroa bruttona, eli paiskit useamman työpäivän vuodessa maksaaksesi sähkölämmityksestäsi.
Joo eihän se iso raha ole. Vuodessa tonni, viidessä vuodessa 7000, kymmnessä vuodessa 18000 euroa.
Sähkö kallistuu kun sähköyhtiöiden pitää elättää kaikki option saajat ja osakkeenomistajat.
Itse tein periaatepäätöksen laittaessani maalämpöpumpun. En maksa senttiäkään ylimääräistä jollekkin Svedupetteri Vattenfallille, ikinä!
Sulla menee se tonni maalämpölaitteen maksuun, joten edelleen ihan sama.
Miksi syödä muuten HK-sinistä, sillä se on paskan makuista ja kallista. Parempaa lenkkiä saa halvemmalla.
Lämmityksen osuus sähköstäni on tonni, eli ei sittä tonnia säästetä mitenkään.
On sen verran kalliit rempat tehtynä etten vaihda. Menevät tuollaisina vuosikausia pienillä korjauskuluilla nyt. Tonni vuodessa häviää uudemmasta hintaa. Vanhemmasta ei häviä enää kuin muutama satanen vuodessa.
Uudempi korvasi Opel Astra G 2,0 TDi:n -99, jossa jakajapumpusta meni määränsäätäjä. Juuri silloin meni kun oli auton myynti edessä. 3000 euron arvoiseen autoon vaihto-osana jakajapumppu 3000 euroa. Eli pitänee laajentaa VAG saksalaisiin ylipäätään. Kalliita ovat rempata. On siis kolmaskin auto, mutta nyt viimein myyntikunnossa. VP44-jakajapumpun korjaamiseen piti vähän opiskella. 400 euroa siihen meni itse korjaten kun ei ollut varaa korjauttaa merkkiliikkeessä eikä Bosch-huollossa (1500 pumpun irrotus ja kiinnitys).
Autojen kanssa voi siis törsätä rahaa paljonkin. Sähkön suhteen on samoin. Mutta mieli voittaa aineen tässäkin. Antaa hintojen vain heilua. Jos 1,3 euroa kWh:lle toteutuu, pitää alapään 1,5 cent/kWh toteutua myös. Tuollaiselle 1,5 cent/kWh sähkölle on ottajansa. Oli sitten vaikka heinäkuu. Kaikkien kauko- ja öljylämmittäjien nimittäin kannattaa hommata sähköpatruuna systeemeihin monttuhintaa varten.
"Sulla menee se tonni maalämpölaitteen maksuun, joten edelleen ihan sama."
Ei ole ainakaan minulle. Kun ostin kotimaisen maalämpöpumppuni tuin samalla Suomalaista työtä, Suomalaiselle firmalle, joka maksaa veronsa Suomeen.
Kun ostan sähköä, niin tuen Ruotsalaista Vattenfallia (siirtoverkko) ja Nordpoolin kautta kaikenlaisia optio/osakkeenomistajia.
Ei tämä maalämpölaitteisto mitään minulle maksa, saan tästä saneeraus investoinnista 6% korkoa. Pankkitilillä sama raha olisi tuottanut 1.4%. Sähkön kallistuessa taas alkuvuonna (joka vuosi), investointi kannattaa entistä paremmin.
Tätä ei sähkötuhnut tietenkään ymmärrä, mutta siksi teillä syödään lenkkiä ja meillä täyslihaa ;)
Minulta ryökäleet pyysivät aikoinaan 85.000mk porakaivosta ja pumpusta, en ostanu ja jälkikäteen miettien oli viisaasti tehty, sähköä on kulunut todella paljon vähemmän mitä pumppukauppiaas laski. Ei olisi vielä säästänyt edes puolta hinnastaan.
Hankkisitko minullekkin tuollaisen ilmaisen lämpöpumpun? Sellaisen ottaisin mielelläni.
Totta, johan tuo 150€/kk menee pelkästääno olueen, saman verran tupakkaankin.
Elektroniikkaan, rafloihin, tietsikoihin, autoon, lomareissuun, Tallinnanreissuihin, veneeseen, mönkijään, mökkireissuihin, puhelimiin, koiraan ja muuhun täysin turhaan mulla menee kaikki mitä jää elikkä 11870 euroa vuodessa.
"Meillä on suora sähkölämmitys ja lasku on 150 €/kk eli 50 €/kk per nuppi. Eihän tuo merkkaa mitään keskituloisen ihmisen lompakossa. Mieluummin pistän energiaani omaisuudenhallintaan.
Sähkön hinta saisi vaikka kolminkertaistua. "
mutta kun kaikki ei asukaan missään 3 hengen kommuuneisa. itselläni oli 200neliön omakotitalo suoralla sähkölämmitysellä,jonka sähkölaskut maksan ITSE omasta takataskuni.jo niihin ei riitä mitkään kaupunki luukuissa asujien pitsan syöjien rahat.
joten kyllä energian hinnat kiinnostaa jonkun verran.että äänestänö vaaleissa vihreitä vai jotain muita.ettei tule yllätyksenä mitään viherpiipertäjä veroja lisänä
tossa ostamani saabin (2007 talvella) käytettynä saksasta siihen menneitä rahamääriä: 4 x olen sen siis katsastanut ja ajanut sillä n 51 tkm. eka kats oli siis se kallis 130 e arvoinen maahantulokatsastus, loput 3 normaalia katsastusta. näiden vuosien aikana olen pitänyt kirjaa kaikista ostamistani varaosista ja töistä.
nyt saldo näytää 737,19 e näiltä 3 vuodelta. hinnassa on kaikki katsastukset, varaosat ja mahdolliset työt.
jaetaan siis tuo kolmella ja saamme vuosittaiset kustannukset. hinta ei sisällä veroja vakuutuksia eikä bensoja. eli n 245 e per vuosi. ja olen korjannut vikoja sitä mukaa kuin ilmenee, en aja risalla autolla. työt teen luonnollisesti itse, siivoanhan itse kotonakin ja kannan metsästä puut liiteriin itse.
että silleen...
kyllä kyrsis jos auton hinta menis huollossa heti kättelyssä...