Miksi töihin?

Mitä nämä oikein höpisee. Enkö voi enää maata murjussani suu auki ja odottaa korvauksia pankkitililleni?

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2010/12/1241180/etla-ihmiset-toihin-tyottomyysturvaa-leikkaamalla
8146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

antavat aseet porvarien käyttöön ja siitä seuraa että kaikki työtömät ovat samanlaisia yhteiskunnan palvelujen hyväksikäyttäjiä. Kun asiaa hieman tarkkaillaan ottamalla järki näppiin niin taitaa olla paremminkin asia niin jotta virolaiset ja muut ulkomaiset halpatyöläiset vievät työpaikat ja syyllistäessään suomalaisia työttömiä luusereiksi työnantajat peittelevät omia harmaantalouden tekosiaan kirjoittaessaan noita provoja. Sillä suomalainen osaa laskea että parin kolmen euron tuntipalkalla ei suomessa pärjätä muualla kuin telttamajoituksessa työmaan vieressä jottei tule edes matkakuluja ja roskiksista ruokansa keräämällä. Toisekseen taitaa olla ETLA:llakin hakusessa ne 4-500000 työpaikkaa vaikka niin reteästi ollaan poistamassa tuki ja turva työttömältä muka työvoimapulaan vedoten, ei Helsinki ole koko Suomi kuten annatte ymmärtää.

Äänestä
  • Se on kyllä että kun mamu astelee työkkäriin ja sanoo että "minä tahto tehdä juuri TÄTÄ työ! minä tahto olla firman pomo!"

    niin kyllä järkätään mamulle koulutuspaikat ja työharjottelupaikat ym saatanan jutut valmiiksi.

    Mutta kun minä suomalaisena menin ja sanoin että haluaisin automyyjäksi että harjottelupaikka ois kiva. "no joo ei me valitettavast siin voida auttaa mitenkää...tarttis ite hakee sun se paikka sitte ja täyttää tää kasa lappuja"

    Mutta kyllä jos mamu menisi ja sanoisi samaa niin olisi varmaan myymässä jo mersuja.

    Äänestä

Niin, sehän on niin mukavaa "maata". Ensin opiskella onnellisen elämän käsikirjoituksen mukaan, suosikkihokeman "opiskelu kannattaa" siivittämänä. Sitten tippua maan kamaralle opintovelkaisena
ja todeta, että eipä kannattanutkaan. Jättäen vielä sen ainoan työn, että valmistuisi ajoissa, eikä näin ollen turhaan pitkitä opintojaan. Tästäkin olisi tullut sanktioita.

Tuo makaaminen tarkoittaa ainakin itsellä jatkuvaa työnhakua ja vastavuoroisesti jatkuvia hylkääviä päätöksiä. Hyvä itsetunto on rapissut jo siihen pisteeseen, että ei voi kävellä enää ihmisten ilmoilla. Ei jaksa enää luottaa itseensä ja ei tajua enää mitään arvoja minkä mukaan lähti elämäänsä rakentamaan.

Joten juu, nipistäkää vielä siitä 100 eur ruokarahasta, niin ei tarvitse pitää itseään enää hengissä ollenkaan.....

Äänestä
  • Minusta kaikki työttömyystuet voisi poistaa kokonaan.

    Mutta sen ehto on se että jokaiselle halukkaalle on tarjolla työ josta saa palkan elämiseen.

    Se joka ei halua palkkatyöhön pärjäilköön omillaan.

    Sen jälkeen Suomessa on vain muutama tuhat työtöntä. Siis ne joilla on varaa olla työttömänä.

    Äänestä

  • Työtä tilalle. kirjoitti:

    Minusta kaikki työttömyystuet voisi poistaa kokonaan.

    Mutta sen ehto on se että jokaiselle halukkaalle on tarjolla työ josta saa palkan elämiseen.

    Se joka ei halua palkkatyöhön pärjäilköön omillaan.

    Sen jälkeen Suomessa on vain muutama tuhat työtöntä. Siis ne joilla on varaa olla työttömänä.

    Työttömänä on myös heitä jotka ovat oikeasti niin sairaita että elämisestä tai töistä ei tule mitään mutta valtio ja kela sortaa heitä kuten Stalin teki muutamalle miljoonalle ihmiselle.

    Kalliissa Suomessa kyllä pärjää 1500euron käteen jäävällä palkalla joka on kyllä minimi.

    Äänestä

Tuli katsottua ajankohtainen kakkonen ja totesin että nuorten toimeentulotukea leikataan liian vähän.

Naikkoset ohjelmassa marisi ettei kiinnosta opiskella mitään ja on muutakin tekemistä, esim. leikkiä teatteria joten eivät hakeneet koulutukseen.

Pitäisi pistää kaikki tuet nollaan tälläisiltä hienohelmoilta.

Alkakoot vaikka myymään persettään toimeen tullakseen jos ei mikään muu kiinnosta kuin nostaa sosiaalitukia. Persettä ne joutuu monet tytöt myymään köyhemmissäkin maissa kun ei ole muuta vaihtoehtoa, varmasti mielellään menisivät koulutukseen jos voisivat valita.

Äänestä

Kaikkea ne perkule keksii!

Äänestä
  • voihan isä-kissan vittu!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


työtön loispummi kirjoitti:

Mitä nämä oikein höpisee. Enkö voi enää maata murjussani suu auki ja odottaa korvauksia pankkitililleni?

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2010/12/1241180/etla-ihmiset-toihin-tyottomyysturvaa-leikkaamalla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu