.. kuorolle, kirkkoherralle ja koko kirkon väelle ihanasta viime sunnuntain liturgiasta! Unohtaa ei myöskään sovi Isä Esipaimenta, Joensuun piispa Arsenia, joka viitseliäästi kertoi meille pääsiäismunista ja näytti kauniita kuvia. Kirkkokahvit olivat varmasti parhaasta päästä, tarjoamukset veivät kielen mennessään, niin paastokelposia kuin olivatkin. :)
Kiitos, kiitos, kiitos!
Kiitos, kiitos, kiitos!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eipä kestä kiitellä. Ilo oli kokonaan meidän puolellamme.
Edustusta ja pr-toimintaa. Arki on toista.
Seurakuntalainen, jonka nimi lienee edelleenkin kirosana, tekemä kakku maistui kyllä...
jos on se henkilö, jota kaakun tekijäksi epäilen, niin ei ole hänen nimensä kirosana. päinvastoin. aurinkoinen ja ihana ihminen. :)
Ja kakku oli todella hyvää.
tehnyt niin hyvää täytekakkua?
Oliko siellä täytekakkuakin?
siitä soittanutkaan, eikä mulkukka muutkaa kertonu
ja hyvää sellaista olikin!!
tosin veikkaan perinteisen unelmatäytteen tulleen korvatuksi tuorejuustotäytteellä, mutta sehän sopiikin paastoon paremmin kuin se voita tihkuva alkuperäinen. ;)
Tortussa on totuus; unelma ja toteutumattomuus.
No olisikin ollut repäisevää jos olisi näyttänyt rumia kuvia ja ollut hiljaa.
ja joka tukisti myös siksi että vigiliassa ei ollut kuin muutama henkilö. liturgiaan sentään tuli enemmän. Yleensä ortodoksisuuteen kuuluu käydä vigiliassa ja liturgiassa.
.. molemmissa, viggyssä ja litussa! :)
Voi tosin olla että kaikki eivät voi käydä molemmissa, joillakin voi esim. työ olla esteenä.
sitä kuunnella.. ja siksi puhuvat P A L J O N .. ikävystyttävät muut kuoliaaksi.Arvovaltaan nojaten heit' ei voi vaientaa, koska heill' on se arvovalta.
Niin, ajattelin vaan sanoa.
Kun olin siellä minäkin.
Puhuja tiesi mistä puhui. Jos aihe ikävystytti, niin poiskin voi lähteä.