Yksi epämääräinen sana kattaa mitä vaan tai ei mitään. Analysoikaa kunnolla mainostamaanne mielenhallintaa!!
Tarkempia tietoja mielenhallinnasta, kiitos
yleinen etu
10264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/uskonyhteisot/jehovan-todistajat/73-yhdeksaen-askelta-jehovan-todistajaksi
>>Analysoikaa kunnolla mainostamaanne mielenhallintaa!!
Aloita tuosta ja kysy sitten tarkemmin:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mielenhallinta
kun keskittyy mielenhallinnan negatiivisiin puoliin ainoastaan.
Eikö tavis-kansalainen tarvitse mielenhallintaa?
Tunteiden hallintaa-ettei provosioituisi ja suuttuisi...
Ajatusten hallintaa--jotta pystyy keskittymään tärkeisiin asioihin
Käyttäytymisen hallintaa---ei käyttäydy epäkorrektisti
Tiedonsaannin hallinta--ei tutki kaikenlaista sisällöltään huonoksi tietämääns mediaa--roiku vihasivuilla, pornosaiteilla yms.jotka vievät ihmisiltä jopa työaikaa, työnantajien mukaan....
Mielenhallinta on jokaiselle ihmiselle tarpeellista!
Jep, kun nyt puhutaan JT-mielenhallinnasta, niin luulisi muusta poikkeavan JT-materiaalin olevan helposti esitettävissä niiltä, jotka ovat asiaan perehtyneet.
>>kun keskittyy mielenhallinnan negatiivisiin puoliin ainoastaan.
Et ilmeisesti haluakaan ymmärtää, että uskonnollinen mielenhallinta on tapa nujertaa itsenäinen ajattelu ja näin saada henkilö uskomaan valheelliseen harhaan. Toki jos sellaiseen tilaan haluaa, niin sellaiselle henkilölle uskonnollinen mielenhallinta on mitä toivottavinta.
>>Eikö tavis-kansalainen tarvitse mielenhallintaa?
Tunteiden hallintaa-ettei provosioituisi ja suuttuisi...
Ilmeisen tarkoituksellisesti sekoitat uskonnollisen mielenhallinan ja yksilön oman mielialan hallinnan.
>>Ajatusten hallintaa--jotta pystyy keskittymään tärkeisiin asioihin
Käyttäytymisen hallintaa---ei käyttäydy epäkorrektisti
Uskonnollisessa mielenhallinnassa sanellaan kaikille sama tärkeysjärjestys, itse asiassa kultti opettaa ihmisiä toimimaan epäkorrekstisti.
>>Tiedonsaannin hallinta--ei tutki kaikenlaista sisällöltään huonoksi tietämääns mediaa--roiku vihasivuilla, pornosaiteilla yms.jotka vievät ihmisiltä jopa työaikaa, työnantajien mukaan....
Mielenhallinta on jokaiselle ihmiselle tarpeellista!
Jos ei pysty ilman uskonnollista mielenhallintaa välttämään huonoksi luokittelemaansa toimintaa, niin sellaiselle uskonnollinen mielenhallinta on varsin oivallinen apu. Toki uskonnollisesta mielenhallinnasta on maksettava hinta. Uskonnollisessa mielenhallinnassa oleva henkilö elää valheellisessa harhassa ja olettaa olevansa erikoisasemassa.
Tämä kaikki sinulle olisi selvinnyt antamastani linkistä jos olisit rehellinen. Esimerkillisenä jehovantodistajana oleminen edellyttää rehellisyyden hylkäämistä ja siihen päästään uskonnollisella mielenhalinnalla.
on hyvä jos minulla on sellainen mielenhallinta, että ajattelen
",hyväksyykö Jumala
elämäntapani" tai "mitä Jeesus tekisi tälläisessä tilanteessa ? "
Tietenkin ateistista se kuulostaa tosi oudolta ;D
mutta omassa elämässäni olen kokenut sen parhaaksi tavaksi elää.
Jonkun elämää voivat hallita esim.urheilu,rahanhankinta,seksi,...whatever,
minun elämäni ykkönen on Jumala.
>>on hyvä jos minulla on sellainen mielenhallinta, että ajattelen
",hyväksyykö Jumala
elämäntapani" tai "mitä Jeesus tekisi tälläisessä tilanteessa ? "
Tietenkin ateistista se kuulostaa tosi oudolta ;D
Uskonnoton ei hyppää oikopolkua päätelmiin, vaan lähtee ajattelussaan hieman kauempaa, hän lähtee jumalan olemassaolosta. Jonka jälkeen onkin yhtä merkityksellistä jos vaikka kyselisi itseltään "hyväksyykö Hammaskeiju elämäntapani"?
Mitä taas Jeesukseen tulee, niin Raamattua lukemalla minä kyselisin ennemminkin miten Jeesus selittäisi sen, ettei palannut seuraajilleen antamansa lupauksen mukaisesti.
>>mutta omassa elämässäni olen kokenut sen parhaaksi tavaksi elää.
Meillä on uskonnonvapaus, saa vapaasti uskoa vaikka muinaisiin suomalaisiin jumaliin ja elää niitä miellyttääkseen.
>>Jonkun elämää voivat hallita esim.urheilu,rahanhankinta,seksi,...whatever,
minun elämäni ykkönen on Jumala.
Joidenkin elämää hallitsee uskonnollinen kultti, jossa ykkösenä on edellytys jäsenten värvääminen samaan valheen verkkoon. Toki heilläkin on oikeus kokea sellainen parhaaksi elämäntavaksi.
ja hänen poikaansa Jeesukseen Kristukseen?
>>[Uskooko Markku Meilo Raamatun Jumalaan]
En usko yhteenkään jumalaan.
>>ja hänen poikaansa
Vastaus yllä.
>>Jeesukseen Kristukseen?
Pidän todennäköisenä, että Raamatun Jeesus on ollut yksi useammista vastaavanlaisista historiallisista henkilöistä.
>> on hyvä jos minulla on sellainen mielenhallinta, että ajattelen", hyväksyykö Jumala elämäntapani" tai "mitä Jeesus tekisi tälläisessä tilanteessa ? "
Tuo on uskovalle yksilölle oikein hyvä periaate. Toisaalta Raamattu sanoo, että jopa Jumalan kieltäjät kieltäessäänkin tunnustuvat Jumalan olemassaolon jäsenissään olevan lain vuoksi, jolla viitattaneen omaantuntoon ja tähän ominaisuutena jonka Luoja on istuttanut kaikkiin ihmisiin.
Kuitenkin uskonnollisessa mielenhallinnassa on on kyse jonkin tahon autoritäärisestä ja sanktioiden uhalla vaatimasta ehdottomasta alistumiseta sen kulloinkin voimassa olevaan Raamatun tulkintaan, vaikka jokin näistä vaatimuksista sotisi yksilön omaatuntoa vastaan. Yksilölle ei oppikysymyksissä anneta lainkaan omaa harkintaa vaan sanellaan jopa se mitä hänen omatuntonsa tulee kussakin tilanteessa tulee hänelle sanoa. Kyseistä auktoriteettiä ei saa edes epäillä tai kyseenalaistaa sen opetuksia ja tulkintoja. Tällaisessa tilanteessa yksilö joutuukin todellisuudessa kysymään itseltään, että hyväksyykö ko. järjestön Raamatun tulkinta elämäntapani tai mitä järjestön tulkinta sanoo tällaisessa tilanteessa. Yksilön henkilökohtaiselle arvioinnille ja omalletunnolle ei juurikaan ole tilaa ( yhtenä esimerkkinä vaikkapa totaalikieltäytyminen seurauksieneen ). Huomannet eron josta on kyse.
>> Jonkun elämää voivat hallita esim.urheilu,rahanhankinta,seksi,...whatever,
minun elämäni ykkönen on Jumala.
Miksi luoda mustavalkoisia äärikarikatyyrisiä vastakkainasetteluja ? ( tuo on tosin hyvin tyypillistä yhteisön ulkopuolella olevien alentavaa karikatyyriluokittelua ja epäkelvoksi leimaamista, sekä oman vanhurskauden je kelvollisuuden korostamista edellisiin nähden, kuin myöskin jäsenten yksityiselämän voimakasta ja syyllistävää ohjaamista ja kontrolointia, joka osaltaan liittyy milenhallinnallisiin piirteisiin )
Eikö tasapainoisen Julaan uskovan henkilön elämään, joka haluaa mielyttää häntä ja hänen ohjeitaan, mahdu myös runsaasti erilaista tervettä ja mielenkiintoista toimintaa kunkin oman maun mukaan ja eikö jokaisella ole oikeus annostella elämänsä oman omantuntonsa mukaan ulkoapän tulevan painostuksen, epäkelvoksi leimaamisen ja sanelun sijaan?