Ja tapahtui eräänä päivänä, kun hän opetti kansaa pyhäkössä ja julisti evankeliumia, että ylipapit ja kirjanoppineet astuivat yhdessä vanhinten kanssa esiin ja puhuivat hänelle sanoen:
"Sano meille, millä vallalla sinä näitä teet, tahi kuka on se, joka on antanut sinulle tämän vallan?"
Hän vastasi ja sanoi heille: "Minä myös teen teille kysymyksen; sanokaa minulle:
oliko Johanneksen kaste taivaasta vai ihmisistä?"
Niin he neuvottelivat keskenänsä sanoen: "Jos sanomme: 'Taivaasta', niin hän sanoo: 'Miksi ette siis uskoneet häntä?'
Mutta jos sanomme: 'Ihmisistä', niin kaikki kansa kivittää meidät, sillä se uskoo vahvasti, että Johannes oli profeetta."
Ja he vastasivat, etteivät tienneet, mistä se oli.
Niin Jeesus sanoi heille: "Niinpä en minäkään sano teille, millä vallalla minä näitä teen".
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Luuk.20.html
"Sano meille, millä vallalla sinä näitä teet, tahi kuka on se, joka on antanut sinulle tämän vallan?"
Hän vastasi ja sanoi heille: "Minä myös teen teille kysymyksen; sanokaa minulle:
oliko Johanneksen kaste taivaasta vai ihmisistä?"
Niin he neuvottelivat keskenänsä sanoen: "Jos sanomme: 'Taivaasta', niin hän sanoo: 'Miksi ette siis uskoneet häntä?'
Mutta jos sanomme: 'Ihmisistä', niin kaikki kansa kivittää meidät, sillä se uskoo vahvasti, että Johannes oli profeetta."
Ja he vastasivat, etteivät tienneet, mistä se oli.
Niin Jeesus sanoi heille: "Niinpä en minäkään sano teille, millä vallalla minä näitä teen".
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Luuk.20.html
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hän on sanonut opetuslapsilleen miten toimia "susien" keskellä:
Matt. 10:16
Katso, minä lähetän teidät niinkuin lampaat susien keskelle; olkaa siis älykkäät kuin käärmeet ja viattomat kuin kyyhkyset.
Vaikka Jeesus moitti fariseuksia heidän omahyväisyydestään, hänen sanoissaan kuulsi aina sääli ja myötätunto; hän toivoi, että he muuttuisivat ja heräisivät:
Matt. 23:33
Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt! Miten te voisitte välttää kadotustuomion?
sen yhden asian, minkä vuoksi he saisivat tappaa hänet. Sitä he "kinusivat" häneltä. Luulenpa, että se oli heillä tässä taka-ajatuksena? Sen he saivatkin sitten kuulla silloin, kun Sanhedrin kokoontui kuulustelemaan Jeesusta ennen Jeesuksen ristiinnaulitsemista. Olihan Jeesus sen kyllä maininnut aikaisemminkin jo. Se oli tämä: "Minä olen" eli toisinsanoen Jumalan nimi, Jahve. Silloinhan se ylipappi repäisi viittansa ja sanoi, että
"Mitä me enää todistajia tarvitsemme? tarvimme". Aina, tuota ennen, kun joku tunnisti Jeesuksen Jumalan Pojaksi, Jumalaksi, Jeesus käski hänen/heidän olemaan puhumatta ja vaikeneman asiasta.
Tuossa Johannes Kastaja -esimerkissä Jeesus välttyi hienosti vastaamasta. Kysymyksellähän oli muutenkin vain ja ainoastaan tarkoitus kiusata Jeesusta. Jeesus "pani vahingon kiertämään", koska hän tiesi heidän aikeensa ja taka-ajatuksensa.
"Silloin ylimmäinen pappi nousi ja astui esille ja kysyi Jeesukselta sanoen: "Etkö vastaa mitään? Mitä nämä todistavat sinua vastaan?" Mutta hän oli vaiti eikä vastannut mitään. Taas ylimmäinen pappi kysyi häneltä ja sanoi hänelle: "Oletko sinä Kristus, sen Ylistetyn Poika?" Jeesus sanoi: "Olen; ja te saatte nähdä Ihmisen Pojan istuvan Voiman oikealla puolella ja tulevan taivaan pilvissä".Niin ylimmäinen pappi repäisi vaatteensa ja sanoi: "Mitä me enää todistajia tarvitsemme? Te kuulitte hänen pilkkaamisensa. Mitä arvelette?" Niin he kaikki tuomitsivat hänet vikapääksi kuolemaan."
"Katso, kun minä menen israelilaisten luo ja sanon heille: 'Teidän isienne Jumala on lähettänyt minut teidän luoksenne', ja kun he kysyvät minulta: 'Mikä hänen nimensä on?' niin mitä minä heille vastaan?" Jumala vastasi Moosekselle: "Minä olen se, joka minä olen .. Sano israelilaisille näin: 'Minä olen' lähetti minut teidän luoksenne". (2.Moos 3:12- 13)
Vuoden 1938 raamatunkäännöksen alahuomautuksessa selitetään: "Minä olen, hepreaksi ehjee; muistuttaa Herran nimeä Jahve."
Joka tapauksessa - kuten edelläoleva raamatunkohta osoittaa - Jumala halusi (siitä lähtien) tulla tunnetuksi nimellä, joka suomalaisittain kirjoitetaan Jahve (aiemmin Jehova). Heprean kielessä - jossa käytetään vain konsonatteja - se kirjoitettiin neljällä kirjaimella, jotka vastaavat länsimaisia kirjaimia YHWH (tai JHWH). Koska vokaaleja ei kirjoitettu, lukijan oli tiedettävä, mitkä vokaalit sanoihin tuli lisätä lausuttaessa. Valitettavasti juuri JHWH- nimen kohdalla varma tieto siitä on unohtunut, ja siksi asiantuntijat vieläkin kiistelevät siitä, pitäisikö nimi lausua Jahve ( JaHWeH) vai Jehova (JeHoWaH).
Tetragrammi JHWH hepreankielellä (luetaan oikealta vasemmalle)
http://www.netikka.net/mpeltonen/nimi.htm