Ei taida tulla urpiaisesta seuraavaa pääministeriä, ainakaan jos äänestäjät sen ratkaisevat. Mutta eihän sitä koskaan tiedä mitä VALLANKUMOUS systeemejä demukat TAAS suunnittelevat (1918). Mutta eipä tule edes sillä tavalla KERRAN LUUSERI ,AINA LUUSERI pätee hyvin äss dee peehen !
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=44910:il-kiviniemi-kirii-kataista-paeaeministerikisassa-urpilaiseen-eivaet-usko-omatkaan&catid=1:politiikka&Itemid=30
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=44910:il-kiviniemi-kirii-kataista-paeaeministerikisassa-urpilaiseen-eivaet-usko-omatkaan&catid=1:politiikka&Itemid=30
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://static.iltalehti.fi/uutiset/juttunamasukatMP_uu.jpg
Jutta urpilainen on todellinen lottovoitto meille porvareille, kyllä on hyvät saumat mennä kevään vaaleihin kun demuilla on tollainen pj. Ei voisi paremmin asiat olla meillä porvareilla ,jutta on näyttönsä antanut: niin vaaleissa kuin gallupeissa , TOSIASIAT PITÄÄ TUNNUSTAA!!! Lukekaapa vaikka tuo avauksessa ollut ÄÄNESTÄJIEN antama kannatus ÄSS DEE PEEN puheenjohtaja URPIAISEN SAAMA KANNATUS ! FAKTAA TOVERIT ,tästä on hyvä mennä vaaleihin ps. JATKAKAA SAMAAN MALLIIN !!!!
joopa näillä mennään,eikö ?
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2010/06/katainen_kansan_selva_suosikki_paaministeriksi_1754556.html
tekee vaalien jälkeen "viisaan" ratkasun ja vaihtaa jutan heinikseen joka sitte jatkaa samaa tasoa..
ja taas porvarit kiittää!.
Etkö tiedä että kidutus ja muu epäinhimillinen pelottelu on kiellettyä.
Ei tommosia linnkejä saa käyttää...
NINEL
Nyt ei demareita tosiaankaan auta verkkosukat, huulipunat tai vaaleat kiharat. Pitäsi olla jotain substanssia eli todellista asiaa. Pitäisi olla realisti ja pitäisi kuunnella äänestäjiä. Nämä kaikki asiat demarit ova unohtaneet viimeaikaisessa toiminnassaan.
Koko strategiavalinta on heillä aivan mettässä, eivät ole seuranneet aikaansa ollenkaan. Puolueen johtoon valitaan löyhäpäitä harrastelijoita ja puoluejohtaja on saanut mainetta lähinnä kiukuttevana unelmahöttönä.
Puolue kieltäytyy neuvottelemasta eläkeiän nostosta. So last season. Se, jos mikä on tulevaisuuden kysymys, kun väestön ikä nousee nykysin tuonne 80-90 ikävuoteen ja jonkun pitää myös maksaa kustannukset. Tähän tarvitaan tekeviä käsiä ja osaavaa työväkeä.
Tällaisena myöhäsyntyisenä vihjeenä demareille. Teidän olisi kannattanut vaihtaa puheenjohtajaa jo viime puoluekokouksessa eikä myöntä lisäaikaa Jurpolaiselle.
Näin teillä olisi ollut jotain mahdollisuuksia näissä tulevissa vaaliskaboissa. Näillä nykyeväillä katselette maailmanmenoa taas neljä (4) vuotta oppositiosta. Maailma menee menojaan ja te vaan pysytte vanhoissa asemissanne. Ei niin hyvä alkuunkaan.
Kohta ek-vaalien mentyä pitääkin ruveta keskittymään tuleviin presidentinvaaleihin, jotka kaikesta päättäen ovat porvareiden suurta juhlaa. Hyvä, hyvä. Saadaan iänikuinen (30 v) demarivalta silläkin saralla loppumaan heti ja kerralla.
Uskon, että ehdokas Niinistö (sikäli kuin on mukana pelissä) menee presidentinvaaleissa heittämällä sisään Mäntyniemeen heti vaalipäivänä 15.1.2012. Tämä siis tarkoittaisi, että hän saa heti kerralla yli 50 prosenttia annetuista äänistä.
Presidentti astuu virkaan seuraavan kalenterikuun eli helmikuun 1. päivänä 2012. Ja sitä päivää me porvarit todella odotammme !
P.S. Saahan se demareiden Heinäluomakin asettua ehdolle, jos saa itsensä hyvään ajokuntoon. Ehtii sii vaalikiertueelle. Mutta turhia ovat demareiden ponnistukset näissä vaalikuvioissa. Porvarit tuleva ja ottavat omansa. Näin se vaan. Suomen onneksi! Kippis !
Olen täällä palstalla jo monta kertaa todennut, että en todellakaan näe Urpilaista tulevaisuudessa pääministerinä tai edes ministerinä. Urpilainen on kertakaikkiaan kyvytön vaativiin hallitustehtäviin ja demarit on muutenkin kaikkien aikojen alamäessä. Antaa mennä vaan. Lunta tulee koko ajan lisää, niin hiekka ei myöskään haittaa luistoa.
Kuka ihme täällä hielä haahuilee demariden vaalivoiton tai Urpilaisen mnestyksen perään. Ei toedllkaan ole näkyvissä sellaista ajanjaksoa. demariden lähitulevaisuus eli seuraavat vuodet on silkkaa pettymystä, vähentymistä, niukentumsta ja rahan pihistystä puoluetaloudessa.
Kansanedustajien määrä vähenee ja ilmeisesti myös laatu heikkenee. Toisaalta kansaenedustajien laatu demareilla on jo osin niin kehno (en nyt mainitse tähän nimiä), että huonontumiseen ei enää olisi yhtään varaa. Mutta itsepä ovat soppansa keittäneet ja esimerkiksi kehnon johdon valinneet, niin itse myös nauttivat lopputuloksen.
Sen voin luvata, että vuoden 2011 ek-vaalien jälkeen ei ole erityisen mukava olla demari.
Aika outoa jos ja kun demukat menee vaaleihin vaan näyttääkseen muille miten otetaan KUNNON TORJUNTAVOITTO eli takkiin niin törkeästi että ei koskaan ? mutta outoja ja arvaamattomia demukat ovat aina olleet , ja hyvä näin ainakin PORVARIEN VAALITULOSTA AJATELLEN !!!!!
Toden totta, tärkeää aihetta pohdiskelet. Ovatko demarit päättäneet näyttää, että kunniallisesti mennään vaaleihin, vaikka surkea lopputulos on tiedossa jo etukäteen?
Eipähän heidän (demareiden) tarvitse sitten känistä jälkikäteen, että hitonmoinen rökäletappio ja tulosten huima putoaminen tuli ikään kuin yllätyksenä. Se ei tule yllätyksenä kenellekään, joka yhtään asioita sisäpiiristä tuntee.
Tässä vaiheessa se on yhdentekevää jatkaako Urppis vaaleihin vai eroaako tehtävästään vaikka huomenna, nimittäin demareiden osalta juna meni jo - ja vislasi mennessään. Demarit ovat kertakaikkiaan out ja passé. Pelintekijät ja -ratkaisijat ovat aivan muissa puolueissa. Mutta, jos demarit rakkaan punikkiaatteensa nimissä haluavat pitää kaksin käsin kiinni punaisesta jäsenkirjastaan, niin se ilo heille suotakoon.
Tässä ja nyt olisin valmis arvioimaan, että Demareille tulee Eduskuntavaaleissa huhtikuussa 35 paikkaa ( /- 2), mutta ei yhtään enempää. Ja seuraavissa ek-vaaleissa vuonna 2015 Demareiden määrä Eduskunnassa alkaakin sitten kakkosella. Näistä luvuista voitte päätellä demaripuolueen tulevaisuuden. Ei ole enää mikään mahtikukko puoluerintamalla, saati valtionhoitajapuolue (huh, huh). Demarit pienenee kuin pyy maailmanlopun edellä - ja muut puolueet valtaavat uusine, freeseine ajatuksineen demariden pelikentän. Se onkin kovin tervetullut kokemus.
Kyllä tämä Junkkeri-pelle oli viimeinen niitti SDP:n arkkuun.
Kunnon duunari äänestää nyt Persuja
Suomen kansasta suuri osa on kelkasta tippuneita henkilöitä, vaikka koululaitoksemme pitäisi olla sellainen, että kelkasta ei tiputa. Näin vaan näyttää olevan, kun vähänkään vilkaisee näiden kelkasta pudonneiden kirjoituksia. Näistä kirjoituksista pulppuaa pahaolo ja se, että yhteistyökyvyttömuuden seinä elämässä on tullut vastaan.
Kyllä tosiaan puoluesihteeri Jungner mahtaa panna demaripelin ns. läskiksi. Millähän ajatuksella siinäkin lähdettiin liikkeelle?
Mies puoluesihteeriksi ja ehdolle Uudellemaalle. Jospa tyhmä kansa äänestäisi rivakasti ja joidenkin omituisten kuvitelmien mukaan demarit pääsisi maan hallitukseen..... Ei, ei ei. Luoja siltä vaihtoehdolta meitä varjelkoon !
Josko Mikaelin ja ennen kaikkea Jutan silmissä kiilteli ministeripallit ja -salkut. Aivan kuin ennen vanhaan vuonna 2007 Punikki-Eero (ollessaan puheenjohtajana) oli tainnut luvata espoolaiselle Kuseniinalle ministerintehtäviä, jos homma menee ns. putkeen.
No menihän se putkeen - kusi kunnolla alleen, lirinä vain kuului. Ei tullut demareista hallituspuoluetta, Mariasta ministeriä eikä Eerosta pääministeriä. Tämä kansa ei nyt sentään aivan hullu ole vaikka, paljon ovatkin demarit meitä kansalaisia piinanneet ja jekuttaneet.
Nytkö kiiltelee - (ainakin vielä viime kesänä kiilteli) Jutan ja Jungnerin silmien verkkokalvoilla samalla tavalla valta, kunnia ja kristallien loiste? Jungner, kun YLEn toimitusjohtajana oppi diskuteeraamaan lähinnä valtakunnan ylimmän johdon kanssa, niin kyllähän siinä mieliteko ministeriksi YLE-potkujen jälkeen syntyy.
Valta nimittäin koukuttaa ja "humalluttaa#, ainakin heikomman yksilön.
Siihen hommaan, oikotieksi onneen, sopi parhaiten demaripuolue (kuin vanhasta muistista) - ei muuta kuin pikatie pomoksi ministeripallille ja Espooseen ehdokkaaksi.
Espoossa käydäänkin vaalien aikaan kovaa kisaa. Tanner tömisee ja metsä raikaa, kun Uudenmaan mahtiehdokkaat ottavat mittaa toisistaan.
Tosin, Demarien Jungner ei kuulu näihin ykkösketjun raskassarjalaisiin, mutta jo kakkosketjussa Mikaelkin pelailee. Tuloksen näemme aikanaan. Tosiasia tulee olemaan, että Persut Timo Soinin johdolla keräävät Uudellamaalla aika huikean äänisaaliin, josta muut - myös demarit - voivat vain nähdä unta. Timo ja kumppanit tarkoittaa Uudellamaalla mielestäni noin 6 tulevaa kansanedustajaa. Jos enemmän tulee, niin siitä vaan. Se on kaikki pois demareilta.
Ja päälle päätteeksi. Ei tule demareista hallituspuoluetta, ei tule Mikusta ministeriä eikä Jutasta pääministeriä. Mahdoton asia jo ajatuksena.
yksityisautoilu valta-asemiin. Samoin yksityiset terveystalot rupeavat tuottamaan omistajilleen kunnon tulot. Yksityiskoulut tekevät hitaasti paluutaan lukioiden rinnalle.
Ruotsissa kokoomus on jo yksityistämässä peruskoulua. Suomessakin, jos me porvarit jatkamme vallassa saamme kohta valkoisten eliittikoulut ja punikeille rupusakkikoulut.
Kannattaa jo nyt ymmärtää, että demarit on puolueena elonkaarensa ehtoopuolella, niin aatteiltaan (= mennyttä maailmaa), jäsenistöltään (keski-ikä noin 65 -vuotta) kuin toimintatavoiltaan (kaikki meille heti... muut nuolkoon näppejään). Ei, ei , ei.
Nyky-Suomessa ei enää selvitä vanhoilla opeilla, SAK:n rahoilla tai punalipun hulmutuksella. Ainoa suunta, mihin demarit vilkuilevat on peruutuspeili eikä sieltä todellakaan näy mitään mielenkiintoista saati modernia. Suomen ja suomalaisten todellisuus ja tulevaisuus on aivan varmasti muualla kuin demaritotuuksissa. Mehän pudotaan kehityksen junasta justiinsa, jos ruvetaan punikkeja kuuntelemaan.
Antaa demareiden vaan kaikessa rauhassa silitellä myötäkarvaan mamujaan, kuolata ruotsinkielen perään niin, että räkä roiskuu ja laulella syvällä rintaäänellä työväen marssejaan. So last season.
Nyt tässä hetkessä on katsottava eteenpäin, Europpaan ja koko maailmaan. Asia kuin asia on nykyisin globaalilla tasolla, kun taas demarit puuhastelevat kuppikunnissa ymmärtämättä suurista linjoista höykäsen pöläystäkään. Tärkeintä heille on riistää itselleen mahdollisimman paljon kansallisesta hyvästä ja tietysti saada pihaan uusi Volvo.
Tulevaisuudenusko ei ainakaan demareita kuuntelemalla kartu, päinvastoin. Kyllä nyt Suomen äänestäjien täytyy tehdä viisaita valintoja Eduskuntaan, sen verran kovat ajat on tulossa lähivuosina. Tarvitaan ahkeruutta, päätöksentekokykyä ja vastuunkantoa yhteisistä asioista.
Näitä toivottavasti tulevilla kansanedustajilla riittää. Ja demareita tuossa Eduskunnassa tulee istumaan kymmenkunta vähemmän kuin nykyisessä. Suunta on oikea.