eli puolivuotiaalla lapsellamme on laajat aivokammiot, todettiin heti syntymän jälkeisen rajun sepsiksen jälkeen. aivokammioiden on tilanne on edelleen ennallaan, hydrokefaliaa ei oo. voiko tällainen tilanne olla pysyvää? kenelläkään kokemusta tällaisesta?
olen äitinä yhtä kysymysmerkkiä, ja surullinen. lääkärin mielestä kuulema huoleen ei ole kun painetta ei ole ja kehitys ok.
laajat aivokammiot
2
801
Vastaukset
- huolestunutmamma
Meidänkin n.puoli vuotiiaalla pojalla todettiin laajentuneet aivokammiot,
käytiin kerran kuussa MRI tutkimuksissa ja 2viikon välein neuvolassa mittaamassa päänympärys.
Joka palautteessa sanottiin tilanteen olevan sama ja lääkäri sanoi sen palautuvan itsestään ennalleen.
Kunnes puolen vuoden kuluttua pyysivät konsultointia yliopistollisesta sairaalasta,me siis oltiin keskussairaalassa,
niin tuli pikainen kutsu leikkaukseen jossa puhkaistiin 3. aivokammion pohja,vasta tämän jälkeen
tuli diagnoosiksi Hydrokefalus.Mutta en vieläkään tiedä että mikä meillä on aiheuttanut tämän!! :O
Nyt meillä mennyt puoli vuotta ihan ok,mutta kontrollissa paljastui että ei välttämättä auttanut tämä leikkaus ja nyt tutkitaan ja kuvataan lisää. :(
Meillä keskussairaalaan matkaa n500km ja yliopistolliseen n.700km,niin sinne sairaalaan ei niin vain päästä jos paineet yhtäkkiä nuosevat.
-Voimia- huolestunut_äiti
voimia teillekin kovasti. meille ei sanottu yhtään mitään että pitäs seurata pään kasvua, viimeksikin neuvolassa sanottiin että nähdäämpä seuraavan kerran parin kuukauden päästä. ja kysyin vielä näistä laajentuneista aivokammioista tältä neuvolatädiltä, sano ettei oo sellasista ennen kuullutkaan!
onneksi ite hain tietoa tästä jutusta ja tiedän oireet, jos paineet alkavat nousta. meillä lähimpään neurokirurgille on matkaa 90km, pojan hoidotkin vaan tehdään siellä.
olisi mukava vaihdella kuulumisia, kun teillä sama tilanne.
vai?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1522545Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2031190Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131101Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi299923- 101912
- 66878
- 62855
- 53851
- 46849