Jokipoikien juoruileva töpinä

ex.jaakiekkoilija

Sama vaiva vaivaa koko seuraa "Joensuun pahimmat juoruilijat ovat joikpoikien huoltajat yms... kelokaat jotka käyttävät seuratoimintaa omien tarkoitusperiensä toteutukseen. Tarinat alkavat...Oletko kuullut, että…?

Näin alkaa puhe läheisistä ja naapureista, joka voi olla pahantahtoista, jopa panettelevaa. Vanhemmat jotka juoruilette tai osallistutte juoruiluun vaikka kuunnellen, oletteko miettineet mitä painolastia olette sälyttämässä lastenne päälle? Pienet korvat kuuntelevat ja kuulemansa perusteella muodostavat käsitystä maailmasta, ihmissuhteista sekä rakentavat malleja käytökselleen. Kaikkien edun mukaista on lopettaa juoruilu, pahansuopainen selän takana puhuminen. Jos käytös närästää, eikö ole fiksumpaa sanoa se suoraan, eikä lähteä juoruiluun mukaan. Juoruilijat luulevat pahantahtoisella puheellaan vahingoitettavan juoruilun kohdetta, mutta vahingoitetaankin omien lasten tulevaisuutta. Kohde on tietämätön selän takan tapahtuvasta juorusta, mutta ne pienet korvat kuulevat ja kuulemansa mukaan toimivat. Jos tapahtuu pahin, että juoruilun kohde saa tietää juoruilusta ja saa siitä tarpeekseen, karistaa kylän pölyt kannoistaan. Millaisen mallin silloin näiden juoruilijoiden ja heidän kannustajiensa jälkikasvu saa ja miten omassa elämässään toimivat? Toivon, että lopetamme pahantahtoisen juoruilun ja jos sellaista kuulemme niin olisimme rohkeita ja puuttuisimme siihen."

2

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kympin äippä

      olen tavannut joitakin "huoltajia" ja tullut samaan tulokseen, joutavia juoruämmiä koko porukka....

    • hyörii ja

      pyrörii jokipojat siinä hyörii juoruja siellä juoruja täällä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe