Evoluutiopetkutusta oppikirjoissa

Monissa koulujen biologian kirjoissa on yritetty todistaa, että ihminen on kehittynyt evoluution kautta jostain ihmisen ja apinan kantamuodosta. Näistä, apinan ja ihmisen "välimuodoista" on sitten kuvia.
Nämä piirrokset ovat kuitenkin suurta eksytystä. Ne on piirretty vain muutaman luun kappaleen perusteella taiteilijoiden mielikuvituksen siivittämänä.
Muutaman hampaan tai leukaluun kappaleen pohjalta ei voida ollenkaan tietää millaiselle olennolle ne ovat kuuluneet, varsinkin kun kaikki pehmytkudokset puuttuvat.
Samojen luiden kappaleiden perusteella voisi yhtä hyvin piirtää karhu, sika tai kirahvi.
Mutta totta kai taiteilija piirtää apinan ja ihmisen välimuodon, koska hänelle siitä palkka maksetaan!

5

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pekka-

      Luulosi ei ole tiedon väärti.

      Ota selvää, millä operusteella luurangosta päätellään yksilön ulkonäkö, siihen ei taiteilija kykene, tarvitaan osaamista. Sitähän sinä et ilmeisesti ymmärrä.

    • A.E.A.

      Vaikka yhtään fossiilia ei olisi olemassa, niin pelkästään ihmisen ja muiden ihmisapinoiden perimää vertailemalla ei voi tulla mihinkään muuhun loogiseen johtopäätökseen kuin siihen, että meillä on yhteinen kantamuoto.

    • Ja koulujen uskonnonkirjoissa on ainakin minun kouluaikoinani väitetty että alussa Jumala loi taivaan ja maan. Tasoissa ollaan.

      > Muutaman hampaan tai leukaluun kappaleen pohjalta ei voida ollenkaan tietää millaiselle olennolle ne
      > ovat kuuluneet, varsinkin kun kaikki pehmytkudokset puuttuvat.
      > Samojen luiden kappaleiden perusteella voisi yhtä hyvin piirtää karhu, sika tai kirahvi.

      Sinulla on täysin väärä käsitys paleontologiasta - tai oikeastaan ei minkäänlaista käsitystä. En itse ole paleontologi, mutta tiedän että muutaman hampaan perusteella voi päätellä paljonkin VERTAAMALLA NIITÄ MUIDEN OLEMASSAOLEVIEN JA/TAI SAMANKALTAISTEN LAJIEN HAMPAISIIN. Satuihin turvautuvat vain kreationistit.

      Suosittelen että virität television muillekin kanaville kuin TV7:lle ja katselet tiededokumentteja. Vaikka niistä ei tietenkään pysty päättelemään kaikkea mitä maailmassa on, niistä saa kuitenkin käsitystä siitä miten tiedettä oikeasti tehdään.

    • LauriT
    • poikjuhg

      Olisiko liikaa vaadittu että lukisit vaikkapa lukion biologian kirjat, jos haluat esiintyä biologian asiantuntijana? Nykyisillä menetelmillä teet itsestäsi johdonmukaisesti narrin.

      Ai ettei tarvitse, kun kaikki tarpeellinen löytyy Raamatusta?

      Ei vain löydy. Raamatussa ei puhuta höyrykoneesta eikä sähköstä, ei painovoimasta eikä ydinfysiikasta, ei moderneista kulkuneuvoista eikä modernista lääketieteestä joita sinäkin varmaan estottomasti käytät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      118
      6346
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6030
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      120
      1411
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1251
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe