Kellään tarjota urosta astutukseen?

Etsin frettitytölleni kevääksi urosta astutukseen. Tyttö on väriltään soopeli, painaa n. 640g, terve, eloisa, rokotettu sekä luonteeltaan tasapainoinen näätä, hiukan löytyy tuittupäisyyttä, tyttö syntynyt keväällä -09 :)

Toiveena olisi että uros olisi terve, rokotettu, hyvin hoidettu ja ruokittu hyvällä ruualla, olisi tasapainoinen ja ei kantaisi mitään sairauksia tai olisi itse sairas. Sukutaulu olisi aina plussaa ja toiveina olisi ettei näätä ole mäyträ tai panda kuvioinen tai että suvussa ei näitä kuviota olisi. Olisi myös kiva tietää näädän ikä, mistä hankittu ja että onko aikasemmin käytetty astutuksessa.

Jos sinulla on uros jota voisit lainata ensi keväänä käyttöön niin ota yhteyttä säpöllä [email protected], kerro itsestäsi ja millainen näätä sinulla olisi tarjota. Kerron itse myös kaiken oleellisen itsestäni ja näädästäni. Myös astutuspalkkiosta voidaan sopia.

Asumme Helsingissä.

3

479

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoh hoh

      Kyllä taas itkettää kun lukee jonkun selkeästi teinin haluavan pentuja tehtailla. Tuskimpa mitään urosta löydät fretillesi, ainakaan hyvää. Osta suosiolla fretillesi kavari ihan luotettavalta kasvattajalta ja jätä kasvattamiset homman osaaville.

      • -

        tiedätkös mitä? tällä tavalla on jokaikinen virallinen kasvattajakin aloittanut. nää on semmosia asioita mitä ei voi oppia kirjoista, ja musta on naurettavaa että tänne tulee tommoset "oi olen niin aikuinen ja kypsä" -ihmiset väittämään että heti jos kasvattaja ei ole virallinen niin on fretit huonoja ja sairaita ja surkeissa oloissa ilman ruokaa ja varmaan vielä sisäsiittoisiakin. hei oikeesti ota vaikka yhteyttä ylläolevaan henkilöön ja selvitä onko asiat oikeasti niin ku luulet.


      • jippii.fi

        Musta on aika ihmeellistä kuinka aina lytätään kaikki muut kuin kasvattajat jotka haluavat näädilleen tehdä pentuja, ymmärään hyvin että tehtailu ei ole millään lailla hyvä juttu enkä itseklkään sitä millään tasolla hyväksy, mutta jotenkin tuntuu että on suorastaan rangaistava rikos jos joku ei-kasvattaja haluaa näädillään pentueen tehdä :/ Itse en siinä mitään pahaa nää jos pennut tehdään asianmukaisesti, eli vanhemmat terveitä, ei sukulaisia keskenään ja että pentujen kasvusta huolehditaan kunnolla ja ruokitaan oikeanmukaisella ruualla.

        Se että ei ole kasvattaja ei musta ole mitenkään este sille yhelle tai kahelle pentueelle jos siis ihan asianmukaista on toiminta. Ja tosta osaamisesta sitten taas... Kyllä ne kasvattajatkin joskus sen ensimmäisen pentueena on tehnyt ja on sillon ollut ihan yhtä kokemattomia, kokemalla vaan se kokemus karttuu ;) Teoriassahan noi hommat on hyvä osata, eli tietää miten homma etenee ja toimii ja olla tietosia kaikesta mikä voi mennä väärin, mutta vaikka ois kuinka varautunu ni aina voi sattua ja tapahtua, myös niille kokeneillekkin kasvattajille.

        Pointtina tässä kai nyt oli se että musta on typerää lytätä nää muut ei-kasvattajien näädät ja pentu suunnitelmat ihan lyttyyn ja sanoa niitä kuraksi jotka pilaa suomen frettikannan, tietämättä sen enempää näädistä saatikka sitten näätien omistajistakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      63
      3111
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      136
      2204
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1828
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1455
    5. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1386
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      85
      1378
    7. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1361
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1142
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1110
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      34
      1048
    Aihe