Miksi adventistipastorit eivät saa esittää kritiikkiä
a) Ellen Whiten unista ja näyistä
b) Tutkivasta tuomiosta
c) Sunnuntai pedonmerkistä
d) suljetun oven opista
e) Jeesus on sama kuin Mikael-enkeli
f) sapatti on sinetti
a) Ellen Whiten unista ja näyistä
b) Tutkivasta tuomiosta
c) Sunnuntai pedonmerkistä
d) suljetun oven opista
e) Jeesus on sama kuin Mikael-enkeli
f) sapatti on sinetti
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kritiikkiä saa ja pitää esittää, skeptikko ei saa olla.
a) 1 Tess 5:20-23
b) Ei ole kyse kuin Ilm 20, mitä kukin duunaa eläissään, ja kerkiääkö katua ennenkuin nirri pois, eli armonaika päättynyt.
c) Lepopäivä on omantunnon kysymys. Ei ole ole riidan- vaan ilon päivä. Omantunnon kysymyksissä ei voi esittää kuin vapaaehtoisuuteen perustuvia asioita. Jes 58:12-14
d) Ei ole kyse kuin armonajan päättymisestä. Ei kukkokaan loputtomiin laula. Joskus kaikki päättyy.
e) Jeesus ei ole Mikael enkeli. Kysehän on vain Jumalan tavasta ilmoittaa itsestään eri tavoin. Onko nyt pensas tulessa, vai mitä, yms. Enkelit ovat sanansaattajia, palvelevia henkiä niille joilla on autuus. Hebr 1:14
Enkelien päällikkö on Jeesus. Jeesus on taas Jumalan poika, osa jumaluudesta joka loi maailmatkin.
Kukaan ei ole koskaan väittänyt että Jeesus olisi enkeli.
f) Joillekin on ja joillekin ei. Sama asia kuin lepopäivä omantunnon kysymyksenä.
Jos on kauhalla annettu ei voi lusikalla vaatia, ja toisinpäin. Oikeudenmukainen Jumala katsoo ihmisen tiedon määrää aina tietysti nk. oikeudenmukainen tekee ja huomioi.
Jos vanhempi tapaa lapsensa tekemässä tietämättään jotakin sopimatonta, ja toisen kerran tekemässä sitä minkä hyvin tietää olevan sopimatonta, eikä rakastava vanhempi suhtaudu asiaan eri tavoin.
Lepopäivä on omantunnon kysymys, ja sen mukaan miten asian ymmärrät. Täyttymystään vailla olevista profetioistakaan ei voi tuomita ketään.
Ei nämä tämän kummempia asioita ole.
Hyvää Joulua
jari