Talouskasvun ennustaminen

Taas uutisoidaan itsestäänselvyyksiä. Talouskasvua ei osattu ennustaa oikein.

http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Suomen talouskasvu yllätti ennustajat/1135262577743

Ei sitä ole koskaan osattu ennustaa oikein edes keskipitkällä aikavälillä.

Olenkin aina sanonut, että sitten kun en kelpaa muihin töihin älykkyyteni vähäisyyden vuoksi ryhdyn joko taloustieteilijäksi tai sääprofeetaksi.

1

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Talousennusteet vaikuttavat politiikkaan ja ikävä kyllä myös metsään meneviä povauksiakin käytetään asioitten hoitamisen ja päättämisen perustana "parhaitten asiantuntijoitten näkemyksinä". Juuri nyt on meneillään vaalien alla varsinainen kuurupiilosilla olo. Vaihtoehtoisten linjausten merkeissä käytävän keskustelun karttaminen on kylläkin erittäin supisuomalaista poliittista kulttuuria. Eihän meillä osata ajatella eikä harjoittaa muuta kuin yhteen vaihtoehtoon, mahdollisuuteen rajoittuvaa päätöksentekoa. Kun sitten jälkeen päin havaitaan, että pielessä oli sen yhden vaihtoehdon määrittely, niin pieleenhän siinä meni koko politiikka.

      Kun Sinä Arvoisa "viejoverde" viittaat tuohon talousennusteitten osuvuuden uutisointiin, niin tosiaankin pahiten hatelikkoon meni OP-Pohjolan ennuste. Ajatellaanpa siihen liittyviä kytkentöjä. Osuuspankkien ennustajatahon kanssa läheisissä väleissä on Keskusta puolueena ja puolueen puheenjohtaja, pääministeri. Aivan itsestään herää kysymys: Onko pääministerimme kenties ehkä mahdollisesti nojautunut kaikkein virheellisimpään talousennusteeseen, kun Suomen politiikkaa on "hoidettu"?

      Nyt vaalien alla olisi aiheellista odottaa, että kaikki kansanedustajiksi pyrkivät kertoisivat omat rohtonsa taloudellisen tapahtumisen erilaisten vaihtoehtojen mahdollisen toteutumisen kohdalla. Jos tulee kasvua, niin mitä silloin tehdään ja miten valtion menotaloutta hoidetaan? Pannaanko kaikki lisääntynyt verokertymä menemään vaikka ulkomaille, ellei kaikkea rahaa saada muutoin tuhlatuksi? Vai laitetaanko säästöön huonompien aikojen varalle? Tai satsataanko ehkä esim. tavallisen kansan elämisen ehtojen helpottamiseen ja sitä kautta väen itsensä omin toimin aikaansaamaan ja sitä kautta viriävään vaurastumiseen?

      Tai jos ajan ratas osoittautuisivatkin kääntyvän huonoon suuntaan, niin mitä menoja valtion budjetista karsittaisiin? Karsittaisiinko ulkomaille kylvettävän rahan määrää? Vai karsittaisiinko kansalaisten peruspalveluja eli lyötäisiin jo ennestään kyykkyyn lyötyjä lekalla päähän?

      Olennaisempaa kuin ennusteitten kanssa touhuaminen, niin olennaisempaa olisi erilaisten poliittisten vaihtoehtojen kertominen julkisuudessa ja keskustella erilaisista mahdollisuuksista. Semmoisen vaalikeskustelun käyminen olisi fiksumpaa kuin joutavanaikainen arvuuttelu erilaisten ennustuslaitosten aikaansaannoksiin uskomisista. Tulevaisuus tuo tullessaan, mitä tuo ja kaikkeen pitäisi olla valmiiksi varautuneena. Ei siis päätettäisi "kiinniniitata" yhtään ainoata ennustetta, vaan tarkasteltaisiin asiallisesti vaihtoehtoisia mahdollisuuksia ja siinä yhteydessä mahdollisia linjeerausvalintoja. On olemassa enemmän kuin yksi vaihtoehto kaikissa asetelmissa. Esim. juuri tuo huonona aikana tehtävän menojen karsimisen kohdentaminen on poliittinen linjavalinta. Samoin se, jotta tuhlataanko hyvänä aikana kaikki menemään vai satsataanko Koti-Suomen kohentamiseen ja samalla pitäydytäänkö säästäväisyydessä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      56
      6420
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2743
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1872
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      146
      1836
    5. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1730
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      1718
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      28
      1480
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1457
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1196
    10. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1173
    Aihe