Talouskasvun ennustaminen

Taas uutisoidaan itsestäänselvyyksiä. Talouskasvua ei osattu ennustaa oikein.

http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Suomen talouskasvu yllätti ennustajat/1135262577743

Ei sitä ole koskaan osattu ennustaa oikein edes keskipitkällä aikavälillä.

Olenkin aina sanonut, että sitten kun en kelpaa muihin töihin älykkyyteni vähäisyyden vuoksi ryhdyn joko taloustieteilijäksi tai sääprofeetaksi.

1

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Talousennusteet vaikuttavat politiikkaan ja ikävä kyllä myös metsään meneviä povauksiakin käytetään asioitten hoitamisen ja päättämisen perustana "parhaitten asiantuntijoitten näkemyksinä". Juuri nyt on meneillään vaalien alla varsinainen kuurupiilosilla olo. Vaihtoehtoisten linjausten merkeissä käytävän keskustelun karttaminen on kylläkin erittäin supisuomalaista poliittista kulttuuria. Eihän meillä osata ajatella eikä harjoittaa muuta kuin yhteen vaihtoehtoon, mahdollisuuteen rajoittuvaa päätöksentekoa. Kun sitten jälkeen päin havaitaan, että pielessä oli sen yhden vaihtoehdon määrittely, niin pieleenhän siinä meni koko politiikka.

      Kun Sinä Arvoisa "viejoverde" viittaat tuohon talousennusteitten osuvuuden uutisointiin, niin tosiaankin pahiten hatelikkoon meni OP-Pohjolan ennuste. Ajatellaanpa siihen liittyviä kytkentöjä. Osuuspankkien ennustajatahon kanssa läheisissä väleissä on Keskusta puolueena ja puolueen puheenjohtaja, pääministeri. Aivan itsestään herää kysymys: Onko pääministerimme kenties ehkä mahdollisesti nojautunut kaikkein virheellisimpään talousennusteeseen, kun Suomen politiikkaa on "hoidettu"?

      Nyt vaalien alla olisi aiheellista odottaa, että kaikki kansanedustajiksi pyrkivät kertoisivat omat rohtonsa taloudellisen tapahtumisen erilaisten vaihtoehtojen mahdollisen toteutumisen kohdalla. Jos tulee kasvua, niin mitä silloin tehdään ja miten valtion menotaloutta hoidetaan? Pannaanko kaikki lisääntynyt verokertymä menemään vaikka ulkomaille, ellei kaikkea rahaa saada muutoin tuhlatuksi? Vai laitetaanko säästöön huonompien aikojen varalle? Tai satsataanko ehkä esim. tavallisen kansan elämisen ehtojen helpottamiseen ja sitä kautta väen itsensä omin toimin aikaansaamaan ja sitä kautta viriävään vaurastumiseen?

      Tai jos ajan ratas osoittautuisivatkin kääntyvän huonoon suuntaan, niin mitä menoja valtion budjetista karsittaisiin? Karsittaisiinko ulkomaille kylvettävän rahan määrää? Vai karsittaisiinko kansalaisten peruspalveluja eli lyötäisiin jo ennestään kyykkyyn lyötyjä lekalla päähän?

      Olennaisempaa kuin ennusteitten kanssa touhuaminen, niin olennaisempaa olisi erilaisten poliittisten vaihtoehtojen kertominen julkisuudessa ja keskustella erilaisista mahdollisuuksista. Semmoisen vaalikeskustelun käyminen olisi fiksumpaa kuin joutavanaikainen arvuuttelu erilaisten ennustuslaitosten aikaansaannoksiin uskomisista. Tulevaisuus tuo tullessaan, mitä tuo ja kaikkeen pitäisi olla valmiiksi varautuneena. Ei siis päätettäisi "kiinniniitata" yhtään ainoata ennustetta, vaan tarkasteltaisiin asiallisesti vaihtoehtoisia mahdollisuuksia ja siinä yhteydessä mahdollisia linjeerausvalintoja. On olemassa enemmän kuin yksi vaihtoehto kaikissa asetelmissa. Esim. juuri tuo huonona aikana tehtävän menojen karsimisen kohdentaminen on poliittinen linjavalinta. Samoin se, jotta tuhlataanko hyvänä aikana kaikki menemään vai satsataanko Koti-Suomen kohentamiseen ja samalla pitäydytäänkö säästäväisyydessä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5831
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4565
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4332
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4111
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3710
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3229
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2413
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      34
      2305
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2059
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      8
      1134
    Aihe