Mannerheimin pako Ruotsiin valmisteltiin. Generalissimus Stalin oli valmis kaatumaan Moskovan mukana kunniallisesti. Valtakunnankansleri Hitler kaatui Berliinin mukana. Mannerheim suunnitteli jo kesällä 1944 Tukholmaan pakenemista vaikka venäläiset eivät olleet vielä lähelläkään Mikkeliä tai Helsinkiä. Tämä on fakta tosiasia!
Mannerheimin pako valmisteltiin
lentäjä göring-rosen
11240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Neuvostoliitto antoi Mannerheimin lähteä maasta, vaikka vahvat demokraattiset ja edistykselliset voimat Suomessa vaativatkin vanhan lahtarikenraalin saattamista oikeuden eteen. Pelkkä maanpako vankeuden tai teloituksen asemesta oli kai seurausta siitä, että Stalin oli Mannerheimille kiitollinen tämän päätöksestä lopettaa suomalaisten vastarinta 1944.
lähti lipettiin kimpsuineen kamsuineen ihania neuvostosotilaita pelätessään.....
Pakoon lähti naiset, kakarat ja vanhat ukot. Miehet olivat rintamalla. Huom. Sinä varmaan olisitkin jäänyt sinne ?
virkansa ja siitä luovuttuaan asui talvet keski-Euroopassa lääkärien määräyksestä. Kesät hän oleskeli Kaivopuiston kodissaan tai Kirkniemen kartanossaan.
Hän ei missään vaiheessa paennut yhtään mihinkään.
Kerro Viljanen, oletko koskaan kertonut yhtään ainoaa historiallista asiaa rehellisesti? Olet saanut tällä palstalla perusteellisimman aivopesun. Korpit ja muut äv-retardit ovat takuulla kateellisia.
lähti livohkaan lähes kaikki, tai ainakin suunnittelivat sitä. Eikös se ole sama, kuin tavallisten sotamistenkin siirtyminen "käpykaartiin" ?
oli jo laukut pakattuna, kun sitten tuli tieto, että hänet säästetään (Stalin)
Tietyt sotaherrat pakenivat SODAN JÄLKEEN pelätessään rauhaa ja sen tuomaa miehitystä. He halusivat JATKAA taistelua, ei paeta sitä.
Et taida ymmärtää eroa?
Portugaliin lääkärin määräyksestä. Ei hän ollut pakenemassa. Ei siihen olisi lupaa kysytty, vaan noustu junaan tai autoon ja ajettu Tornioon ja kävelty Haaparantaan.
vankeutta NL:ssa. Lääkärin määräys on juuri sellainen samanlainen sairausloma kuin minkä taakse virkamiehet nykyisinkin vetäytyvät kun jokin isompi jupakka toiminnastaan on julkisuudessa. Ei marskilla ollut selkärankaa suoraan sanoa että lähdenpä tästä valtion kustannuksella haneen ja kansa saa jäädä selvittämään sodan jälkipyykit ja korvaukset.
Suomeen tehtäviään hoitamaan. Jos hän olisi halunnut paeta, olisi se ollut mitä yksinkertaisinta. Vaikka pyytää turvapaikka jostain matkan varren maasta.Portugal, Espanja, Ranska, Ruotsi, ainakin.
Sinänsä Marskin toimia tarkastellesa on muistettava, että hän oli henkisesti ja fyysisesti loppuunkulunut ja sairas vanhus. Ongelmana oli, miten lähteä presidentin virasta kasvot säilyttäen.
faktat.
Tämä on fakta tosiasia!