Näyttää siltä.
Onko vihreillä huumeliiga.
Kysymys
16696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ainakin narkarit kirjoitelee vihreitten sivuilla, huumeita puoltavia lausuntoja. Ja onhan siitä näyttöä, yksihän juuri kärähti huumeista. Eikös ne ole ajamassa huumeiden vapauttavaa lakia
ei muuta voi kuin sanoa että herrajestas näitä asioiden vääristelijöitä..huumepolitiikka on Suomessa näköjään niin tabu että siitä ei saa lainkaan keskustella, hurskastelijoita riittää..kerrohan missä tällaista huumeiden vapauttavaa lakia on esitetty..?
Mutta kovasti täällä vaan kirjotellaan, että joku esittäis sitä vapautusta. Viheriin näköjään toivonsa asettaa. Miksihän?
Jos joku edes kuvittelee saavansa vihreänliiton eduskuntaryhmää tekemään lakialoitteen täällä kirjoittelemalla, niin turha toivo. Puolueen kielteinen kanta ei ole muuttunut ja veikkaan puoluekokouksessa tulevan vahvistuksen asiaan.
Eikö sheriffi voisi siirtää nämä huumeiden laillistamista koskevat keskustelut terveys osastolle. Tästä ei tarvitse tehdä toista huumepalstaa. Joidenkin ajattelu on niin suoraviivaista, että luullaan vihreänliiton olevan laillistamisen kannalla. Luulo ei ole tiedon väärti, mikä on päässyt monelta täällä unohtumaan, kun lauotaan mutu tuntumalta vihreääliittoa koskevia ehdottomia typeryyksiä totuuksina.
"Eikö sheriffi voisi siirtää nämä huumeiden laillistamista koskevat keskustelut terveys osastolle. Tästä ei tarvitse tehdä toista huumepalstaa."
Älä yritä saada pois palstalta vihreiden tämän hetken keskeisintä vaalivalttia.
kiitos asiallisesta kommentista. Täällä ei monikaan tuohon pysty, jostain syystä kaikki sellaiset ovat huumefoobikoita, valitettavsti, koska itsekin vastustan huumeita mutta pitäis voida asiallisesti keskustella eikä jauhaa vain paskaa, puolitotuuksia, keksittyjä juttuja ym
Tapaukset Drake ja Meriläinen voisi tietysti leimata vain yksittäistapauksiksi.
Mutta. Tämäntapaisissa asioissa julkitulleet rikokset ovat käytännöllisesti katsoen aina vain jäävuoren huippu, näin varmasti myös tässä tapauksessa.
Eikä pidä unohtaa Stakesin pääjohtaja Taipaleen taannoista lausuntoa, jonka mukaan LSD-trippi on "kokeilemisen arvoinen juttu". On muuten aivan hervoton lausunto maan korkeimmalta terveysviranomaiselta. Silloinen vihreitä edustava sosiaaliministeri ei nähnyt lausunnossa mitään sellaista, jonka vuoksi olisi ryhdyttävä johonkin toimenpiteisiin!
kyllä näin lienee, haluttaisiin vaientaa vihreitten huumeiden käyttö, onnistuisikin muuten, ellei olisi nämä muutamat sisältä tulleet, tuskin nyt tässä huumeiden vastaisessa ilmapiirissä ainakin poliittisesti, kukaan menisi vapaa ehtoisesti sanomaan että on käyttäjä, näitä paria lukuunottamatta
Pidä hyvänäsi salaliittoteoriasi, jos se tuottaa jotain iloa ja tyydytystä elämääsi. Onko sinulla mitään muuta tekemistä, kuin harjoittaa paljolti asiatonta trollaamista? Olen huolissani siitä ajasta, minkä käytät täällä vihreänliiton törkeään panetteluun ja puolueesta valehtelemiseen.
Olisi muita fiksumpia ja terveempiäkin harrastuksia olemassa. Itse teen nuorisotyötä vapaaehtoisena valvojana nuorisotalolla. Alkaa vähitellen epäilyttää, että olet jonkin puolueen agitaattori, kun nyt vaalivuosi.
Tosin luulo ei ole tiedon väärti ja totuus on taruakin ihmeellisempää. Vain faktat ovat tosiasioita ja enemmän tietää se joka tietää luulevansa, kuin se joka luulee tietävänsä.
Juu, ehdottomasti hirveä huumemafia vihreillä. Siihen taitaa nähtävästi kuulua myös Per(s)ussuomalaiset (kts. tony halme veti AMFETAMIINIA ja etanolia ja ammuskeli kotonaan laittomalla aseella, ei kannabistuotteita) ja myös Remu Aaltonen, jonka tiedetään piriä vetäneen. Miksiköhän näistä ei ole tehty niin isoa juttua?
Välillä vaan ihmetyttää, että miten ihmiset voi olla näin tyhmiä? 10% suomen väestöstä on joskus kokeillut jotain laitonta huumetta (yleensä kannabista) ja teidän maailmanne kaataa, jos yksi kansanedustaja myöntää sen rehellisesti?
Turha sun on lähteä syytelemään, itse aloititte koko jutun, kestäkää seuraukset.
Siinä vaiheessa, kun aletaan menemään syyttelyvaiheeseen ilman perusteita on vastaväittäjältä argumentit loppu.
Siitä saakka, kun meriläinen tunnusti kokeilleensa, se on ollut poliisiasia. Taidatkin olla anarkisti, kun et ilmeisesti hyväksy asian antamista viranomaisille ja haluat oikeuden omiin käsiisi? Juttu koskee nyt ainoastaaan Meriläistä ei Vihreääliittoa. Tiedoksi vaan me emme elä kommunismissa vaan vapaassa yhteiskunnassa, missä YKSILÖ kantaa vastuunsa OMISTA teoistaan.
Puolue on selkeästi ilmaissut kantansa asiaan, vai onko ymmärryksessäsi jotain vikaa vai onko se niin äärimmäisen valikoiva erityisesti sen suhteen mitä Vihreänliiton jäsenet tekevät? Voin yrittää saada sinut hakeutumaan hoitoon. Voisit ottaa mallia Meriläisestä, jos nuppisi on kireällä ja hakeutua sairaslomalle työuupumuksen takia. Ehkä sitten kirjoitteluusi tulee jotain asiaakin. Koita vaan kestää heikolla pohjalla olenvan kirjoittelusi seuraukset.
Asiaa on enää turha vatvoa. Paheksuntanne voisitte osoittaa Meriläiselle itselleen. Vielä kerran Meriläinen ei yksin päätä Vihreänliiton politiikasta eli ei ole sama asia kuin puolue. Turhauttavaa haaskata aikaa turhaan selittelyyn, kun on oikeitakin ongelmia, kuten saada työllisyys kasvuun, niin saataisiin maksettua sinunkin eläkkeesi. Jospa nyt keskityttäisiin ihan oikeisiin asioihin eli keskustellaan Vihreänliiton politiikasta?
Kyllä vihreissä selvästi on paljon huumeiden käytön kannattajia. Onko puolueen virallinen linja vain pelkkää sananhelinää kun jäsenet yksi toisensa jälkeen heiluttavat lippua huumeiden puolesta. "Virallinen linja" taitaa olla pelkkä kulissi, jolla pyritään saamaan esim. aidosti luonnonsuojelusta kiinnostuneiden äänet puolueelle.
Alla lainaus Ilta-Sanomien sivulta:
"Vihreiden virallisesta linjasta poikkeavat huumenäkemykset jatkavat sitkeästi elämäänsä puolueen kärkipoliitikkojen omissa kannanotoissa.
Europarlamenttiin vahvoilla olevan kansanedustaja Satu Hassin varamiehenä eduskuntaan nousisi toimittaja Oras Tynkkynen, 26, joka vielä eilen ilmoitti kotisivullaan, että hampun kotikasvatus voitaisiin sallia omaan käyttöön."
Voitaisiin kyllä, kun siementen myyminen tapahtuu valtion monopolina, pitkällisen harkinnan ja selvittelyn jäljiltä (huomioi kyseessä oli konditionaali eli ehto lause). Se ei vielä tee kenestäkään huumeiden käyttäjää tai kannattajaa jos haluaa keskustella asian järkevyydestä.
Itse en kannata lisää päihteiden laillistamista nykyisen alkoholin ja tupakan ongelmakäytön tuomien haittojen lisäksi. Tämä on käsittääkseni puolueenkin kanta asiaan. On tarpeeksi työtä ja erityisesti tuskaa saada edes näiden käyttö hallintaan.
Se, että haluaa keskustella asiallisesti, osoittaa ihmisen kykyä ajatteluun. Tästä ajattelusta on seurannut imisten huikea keksintöjen määrä renessanssin jälkeen.
Maailma ei varmasti kaadu muutaman rivikansanedustajan toilailuista. Mitä tulee kansanedustajien tempausten saamaan julkisuuteen, oli Tony Halmekin muistaakseni lööpeissä viikkotolkulla aikanaan. Halmeen juttu käsiteltiin oikeudessa, ja hän sai tekosistaan laissa säädetyn rangaistuksen, toivottavasti näin menetellään myös Meriläisen kohdalla.
Meriäisen & Co toiminnassa eniten risoo härski kaksinaamaisuus: "Virallisesti" vihreät vastustavat kaikenlaista huumeidenkäyttöä, mutta toisaalta samat henkilöt, jotka ovat olleet päättämässä tästä virallisesta linjasta, melskaavat muilla foorumeilla isoäänisesti (joidenkin) huumeiden käytön laillistamisen puolesta.
Jos Meriläinen tai joku muu kansanedustaja on sitä mieltä, että esim. kannabiksen käyttö pitää laillistaa, se on ihan OK. Ryhtyköön ajamaan asiaa koskevaa lakimuutosta eduskunnassa, ja tehköön kantansa tiettäväksi myös äänestäjille, mieluimmin vielä ennen vaaleja. Sillä välin, noudattakoon Meriläinenkin Suomen lakeja, joita hän itse istuu säätämässä.
Alkaa vähitellen epäilyttää, että olet jonkin puolueen agitaattori, kun nyt vaalivuosi.
-ei en ole, väitetty, katkeraksi työttömäksi lapista, Vuotos altaan pohjan tuntevana, ollut mieltä että ei muuta kuin vesi vain varastoon, se sitä todellista vihreyttä, eli menee tietopuolelle
Pidä hyvänäsi salaliittoteoriasi, jos se tuottaa jotain iloa ja tyydytystä elämääsi.
-ei tuota iloa, pekemminkin surua, jos maata johdetaan "pöhnässä"
Olen huolissani siitä ajasta, minkä käytät täällä
-katse itseen päin