Lampaan maksamato

max-life

Elämä on ihmeellistä. Yksi kiehtovimmista esimerkeistä on lampaan maksamato, englanniksi the lancet liver fluke. Sen elämänkaari on totisesti erikoisimpia, mitä kuvitella saattaa.

Aikuinen maksamato porautuu isäntäeläimen, yleensä lampaan tai vuohen, maksaan. Siellä se kehittyy ja kasvaa, kunnes munii ja munat kulkeutuvat ulosteiden mukana maahan. Maassa munat odottelevat ulosteen seassa, kunnes etanat syövät ne, sillä uloste on niille maittavaa muonaa.

Etanan ruoansulatuselimistössä munat kehittyvät edelleen pienen pieniksi eliöiksi, jotka kykenevät uimaan tai ainakin kellumaan. Etanassa eliöt kokevat muodonmuutoksen ja niille kehittyy ruumis ja häntä. Etana tuottaa limaa, jota se kulkiessaan pitkin maastoa levittää taakseen. Tässä kehitysvaiheessa maksamato saa etanan tuottamaan paljon limaa. Etana ulostaa loiset sisältään ympäröiden ne limalla, jota se nyt tuottaa loisen käskystä runsaasti.

Maassa jälleen. Maksamato on kehittynyt munasta pieneliöksi. Se odottelee limapallossa seuraavaa isäntää. Lima sisältää feromoneja, joka houkuttaa suuresti muurahaisia ja lisäksi lima on muurahaisten herkkua. Seuraa kenties uskomattomin vaihe maksamadon elämässä. Pienen pienet hännälliset eliöt kulkeutuvat muurahaiseen ja asettuvat sen ruumiiseen. Vain yksi(!) siirtyy muurahaisen aivoihin. Tämä yksi saa aikaan dramaattisen muutoksen muurahaisen käyttäytymisessä.

Muurahainen jatkaa päivällä askareitaan kuten ennenkin, mutta kun lämpötila laskee, aiheuttaa loinen sen aivoissa jotain todella erikoista. Sen sijaan, että muurahainen palaisi kekoonsa, se nouseekin ruohon latvaan ja jää siihen odottamaan. Tarkoitus on, että lammas tai vuohi sen söisi. Mikäli näin ei tapahdu, palaa se normaaliin toimintaansa taas aamulla, kun lämpötila alkaa kohota. Muurahaisesta on tullut zombie, joka ilta illan perään nousee kasvin latvaan, kunnes lammas tai vuohi ilta- tai aamusyönnillään nielee sen. Lampaassa tai vuohessa maksamato kulkeutuu sitten maksaan, kehittyy, munii ja kierros alkaa alusta.

Miten eliö pakottaa etanan tuottamaan limaa? Kuinka pieni loinen saa muurahaisen käytöksen muuttumaan noin dramaattisesti? Kuinka vain yksi loinen osaa mennä aivoihin muiden tyytyessä odottamaan? Kommunikoivatko ne keskenään? Miten tällainen elämänkaari on kehittynyt?

Herää kysymys, onko ihmisen aivoissa vastaavanlainen pieneliö, joka saa isäntänsä perjantai perjantain jälkeen hankkimaan pullon? Pakottaako tuo samainen ilkiö uhrinsa istumaan päivittäin tunnista toiseen näytön ääressä näppäimistöä naputellen? Onko sinulla selittämättömiä ja pakonomaisia toimintoja joita et yksinkertaisesti kykene jättämään tekemättä, vaikka haluaisitkin? Ehkä aivoihisi on pesiytynyt lampaan maksamato...

6

2935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pallukka

      epäillyt, että jotain on vialla! Mulla on varmaan sättimato...

    • taisit juksata

      Lampaan maksamato on suhteellisen suuri, lehdenmuotoinen, 2 - 3 cm pitkä ja 1-1,2 cm leveä.

      • max-life

        Totta. Silloin kun se maksassa aikuisena elää. Munimisen jälkeen, kun se elää etanassa ja muurahaisessa, koko jotain aivan muuta.

        Munat (ei siis sukupuolielimet =)) noin 30 mikronia. Tässä mm yksi linkki. Muitakin löytyy kosolti.
        http://bio.winona.msus.edu/bates/Parasitology/dicrocod.htm


    • Yksi pikkuinen matonen

      Mikäkän on se loinen, joka pakottaa minut päivä toisensa jälkeen katsomaan sähköpostia, josko se tuntematon elämäni prinssi olisi kirjoittanut, useimmiten kyllä, mutta mitkähän eliöt ne vatsassani hyörivät ja tosiaan saavat tämän myllerryksen aikaan??? Ja mitä loisia minä tuotankaan jälleen....???

    • Pekky

      ,,,Että pienikin pääsee pitkälle ja mullistaa maailmoja :-D

    • vapailija

      Jos syö huonosti kypsennettyä tai raakaa lampaan/vuohen/sian/naudanlihaa/maksaa, se voi tarttua... Mutta entäs jos syö ruohonkorren päässä roikkuvan muurahaisen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17512
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      187
      12444
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6202
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      29
      5078
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      73
      5011
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      53
      4158
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      50
      3742
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3276
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3149
    Aihe