Taksiluvat vapaiksi

Taksin hinnoissa on paljon ilmaa. Isännät istuvat kotona ja rengit ajaa, eikös se lupa ole tarkoitettu elinkeinoksi. Kun tälläinen on mahdollista, silloin täytyy olla hinnoissa ilmaa. Lisäksi verovapaat autot ja poito mahdollisuus ja vielä kaiken kukkuraksi valtio (kela) järjestää kyydit ja joka vuosi nostaa hintoja. Äkkiä luvat vapaaksi ja normaali kilpailutus. Mikä muu ammattiryhmä on näin hyvin valtion suojeluksessa, ei missään maassa. Johtuu ilmeisesti siitä, että kansanedustajilla on ilmaiset kyydit.
599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

törkeen kallis taksin lähtömaksu, monessa Euroopan maassa normaali pikku siirtyminen paikasta toiseen maksaa paljon vähemmän kuin täällä pelkkä istminen taksin penkille. Taksilupa on taannut koulutukseen nähden aivan loistavat tulot. Kilpailu vapaaksi ja vain maksimihinta säädetty. Loppuis pimeiden taksien käyttö kun taksimäärä lisääntyisi ja myös Isoissa kaupungeissa yksityisautoilu vähenisi kun kyydin hinta olisi järkevällä tasolla.
Saattaisi muutama rattijuoppokin vähentyä kun ollisi varaa matkata taksilla eikä ottaisi riskiä
lähteä ajamaan itse kun kyydin hinta olisi järkevä. Kyllä mulle riittää Corollakin taksiksi kun hinta on järkevällä tasolla.
Ja mikä parasta ei enää ruuhka-aikana törkeen pitkiä taksijonoja jotka muistuttavat Neuvostoliiton leipäjonoja.

Äänestä
  • Taksi monopoli on purettava heti!

    Äänestä

.

Äänestä

ajaa taksilla 4 km. Suomessa taitaa jo lähtöraha olla lähelle kymppiä. Tämänhän piti olla myös EU maa.

Äänestä

Taksikuskin takuupalkka on jotain 1600-verot.
Ainakin monesti täällä maalla isäntä joutuu maksamaan ton takuupalkan.
Elikkä kassasta ei kerry moista palkkaa normi prosenttipalkkauksella.
Viikolla työpäivät 9-10h plus päivystys 24h kerran pari.
Kuukaudessa sattuu 1-2 viikonloppu päivystystä vielä. Päivystys pe aamu klo:8 loppuu su klo:12. pitkä työrupeama. Eli pari yötä aseman 10min-tunnin torkuilla.
Mikä lie tuntipalkka?
Missään muussa ammatissa tuskin mahdollista....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei kateellinen? kirjoitti:

Taksin hinnoissa on paljon ilmaa. Isännät istuvat kotona ja rengit ajaa, eikös se lupa ole tarkoitettu elinkeinoksi. Kun tälläinen on mahdollista, silloin täytyy olla hinnoissa ilmaa. Lisäksi verovapaat autot ja poito mahdollisuus ja vielä kaiken kukkuraksi valtio (kela) järjestää kyydit ja joka vuosi nostaa hintoja. Äkkiä luvat vapaaksi ja normaali kilpailutus. Mikä muu ammattiryhmä on näin hyvin valtion suojeluksessa, ei missään maassa. Johtuu ilmeisesti siitä, että kansanedustajilla on ilmaiset kyydit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu