Anteeksi tyhmä kysymykseni mutta kun minulla on tmi niin niten maksan itselle palkkaa? Siis jos kotiutan firman tililtä rahaa niin missä vaiheessa maksan verot? Miten toisin sanoen palkanmaksu menee toiminimi yrityksessä?
Kiitos kaikille vastanneille.
Kiitos kaikille vastanneille.
Vastaukset 6
Vanhimmat
> niten maksan itselle palkkaa?
Täältä sivulta 29 eteenpäin alat lukea niin pääset kärryille.
http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=1874;711148
Palkkaa et maksa lainkaan, vaan Yksityisotto on sen tavan nimi jolla rahaa käyttöösi Toiminimestä otat.
Katsot pankkitiliä:
1. Maksat ALV:n
2. Maksat ostot
3. Maksat kiinteät kulut
4. maksat ennakkoveron
Jos jotain jää, niin siirrät yksityistillle ja käytät:
1. Juomat
2. Hitaat hevoset
3. kalliit naiset
...että varmaan kannattaisi käydä lainaamasta jokin yrittämisen alkeisopas kirjastosta.
Toiminimi ei maksa itselleen palkkaa, vaan sen tulos verotetaan yrittäjän palkkana. Rahaa saat siirrellä niin kuin huvittaa koska vero maksetaan kokonaisvoitosta pääosin palkkatulona.
Siis edellisiin vastauksiin tarkennuksena, verot maksat ennakkoina, jotka tasataan verotuksen valmistuttua.
- toiminimellä olevat rahat on sun rahoja ja toiminimen pankki tili on sama kuin oma henk.koht tili. Voit nostaa sieltä rahaa tai laittaa rahaa.
- kaikki yrityksen tulot on sun omaa tuloa ja siitä maksat verot. Ensin ennakkoverona ja tilikauden lopussa huomaa kuinka paljon sitä veroa todellisuudessa ois pitäny maksaa. Kukaan ei sitä etukäteen voi tietää, Koska veron määrä riippuu myös sun muista tuloista, verotushelpotuksista (asuntolaina, kotitalousvähennys...yms..) Siis verotettavaa tuloa katsotaan koko vuonna tulleiden tulojen ja menojen mukaan.
esim: vuonna 2010 maksetaan ennakkoveroja etukäteen ja 2011 vuonna voi maksaa tasausveroja (olikohan elokuuhun saakka) ja sitten joulukuussa 2011 maksetaan vuoden 2010 mätkyt (verottajahan ne veroilmoitukset katsoo ja päättää lopuksi veron määrän).
Toiminimi ei oikeastaan ole yritys, vaan ihminen voi harjoittaa yritystoimintaa toiminimellä. Se ei siis ole itsenäinen oikeussubjekti, vaan yksi tapa harjoittaa elinkeinoa hallitusti. Siksi toiminimen verotus, omaisuus ja vastuut ovat aina sen yrittäjän veroja, omaisuutta ja vastuita. Kyse on vain lähinnä laskennallisesta tavasta erottaa yrittäjän elinkeinotoiminta ja muu talous toisistaan.
Osakeyhtiö on taas itsenäinen oikeussubjekti, jonka yrittäjä omistaa kokonaan tai siitä osan. Osakeyhtiön varat eivät ole sen yrittäjän varoja, eivätkä sen verot ole yrittäjän veroja. Osakeyhtiö toimii siis itsenäisesti, mutta voi tulouttaa voittojaan omistajille joko maksamalla palkkaa tai jakamalla osinkoa.
Iso ero on myös siinä, että osakeyhtiön voi myydä, mutta toiminimeä ei. Toki toiminimen liiketoiminan voi myydä, mutta itse yritys on aina sidoksissa sen perustajaan.