Mistä apua kouluikäisen univaikeuksiin??

väsytänään

Mistä apua 7-vuotiaan univaikeuksiin, auttakaa!! Olen ihan poikki. 7-vuotiaamme aloittaa unissaan itkemisen noin tunti nukkumaanmenon jälkeen ja itkeskelee pitkin yötä. Tämä lapsi on terrorisoinut koko perheemme yöunia nyt monta vuotta. Olen odottanut, että iän mukana ongelma menee ohitse. Olemme hakeneet apua lapsen ollessa pienempi unikoulusta, lastenpsykologilta. Epilepsia- ym. tutkimuksia on tehty jne..

Lapsi on tolkuttoman herkkä, pelkää ihan kaikkea varsinkin nukkumaan mennessä, ja on lisäksi kauhean mustasukkainen minusta. Hän ei kykene nukkumaan yksin hetkeäkään ja itkee yöllä myös, vaikka samassa huoneessa nukkuisi aikuinen. En kestä enää tätä. En ole nukkunut moneen vuoteen mieheni kanssa samassa huoneessa ja olen ihan väsynyt ja stressaantunut yövalvomisien ja lapsen jatkuvan itkemisen ja kiukuttelun takia.

Päivällä lapsi on oikein ihana ja reipas, aurinkoinen lapsi, fiksu, pärjää koulussa jne. Pystyykö kukaan auttamaan? onko kellään vastaavia kokemuksia?

0

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kysymys muille miehille

        Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
        Ikävä
        142
        8095
      2. Kaipaisin nyt kosketusta

        jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
        Ikävä
        32
        3230
      3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

        Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
        Maailman menoa
        398
        2361
      4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

        Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
        Maailman menoa
        285
        1861
      5. Tukalaa kuumuutta

        Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
        Ikävä
        26
        1847
      6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

        Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
        Sinkut
        168
        1769
      7. Sinä, ihastukseni

        Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
        Ihastuminen
        20
        1620
      8. Tiedät ettei tule toimimaan.

        Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
        Ikävä
        24
        1445
      9. Sokea "ystävälle"

        Oletko oikeasti noin sokea?
        Ikävä
        100
        1279
      10. Okei, myönnetään,

        Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
        Ikävä
        21
        1235
      Aihe