Itseäni huvittaa jatkuvasti nämä joidenkin "ikiteinipoikien" uhittelut joissa ollaan niin miestä kun mennään vuodeksi juoksemaan kusiojia pitkin ja leikkimään sotaa metsään ja paskomaan metsiin vieläpä muiden pompoteltavaksi. Totuus on että armeijaan menevät juuri ne kaikista epävarmimmat tyypit ja ihmiset joiden pitää esittää olevansa jotain ja ovat jääneet pikkuteiniasteelle kun taas sivariin ne jotka oikeasti ovat varmoja itsestään ja haluavat tehdä hyödyllisiä asioita. Opiskelutkin,työelämä vain myöhästyy tuossa pellekoulussa.
Sitten väitteet joissa puhutaan että armeija tekee miehestä miehen: Täyttä paskaa. Tuntuu kyllä enemmänkin siltä että armeijan käyneet ovat palanneet sille ikiteiniasteelle ja heille tuntuu olevan hirveän iso kynnys saada ote itsenäiseen elämään ja mitään ei pystytä tekemään itse koska armeijassa heitä paapottiin koko puolivuotta ja mitään järkevää,aikuismaista ei tehty koko aikana.
Voin siis kysyä mitä järkeä koko touhussa edes on?
Sitten väitteet joissa puhutaan että armeija tekee miehestä miehen: Täyttä paskaa. Tuntuu kyllä enemmänkin siltä että armeijan käyneet ovat palanneet sille ikiteiniasteelle ja heille tuntuu olevan hirveän iso kynnys saada ote itsenäiseen elämään ja mitään ei pystytä tekemään itse koska armeijassa heitä paapottiin koko puolivuotta ja mitään järkevää,aikuismaista ei tehty koko aikana.
Voin siis kysyä mitä järkeä koko touhussa edes on?
Vastaukset 23
Vanhimmat
nuo sun armeijajutut. Mee pelle tonne maanpuolustuspalstoille piipittämään.
tiedän monia aikuusia miehiä jotka eivät "osaa" sängkyään pedata, vaikka jokainen armeijan käynyt sen joutuu opettelemaan.
ja tuo että armeija miehistää on samaa lässyy kuin että raha ei ole tärkeätä tai että tyä tekijäänsä opettaa.
joka niin sanoo tarkoittaa juurikin sitä että armeijas opitaan tottelemaan vanhemman tyypin käskyä, eli tottelevuus on sitä miehistymistä.
Tuo viimeinen lausahdus liittyi ainakin sellaiseen asiaan että sinä et osaa koskaan ajatella itse. En tiedä opitko myöhemmin mutta ei ainakaan vielä. Vielä sinulla lapsikullalla miettimistä on mistä järki tulee ja miten sitä käytetään.
Sivariin menee myös niitä, jotka haluaa päästä helpolla, nukkua kotona äitin vieressä ja pössytellä ihan rauhassa "palveluksensa" ohessa. valinta kysymys.
"Sivariin menee myös niitä, jotka haluaa päästä helpolla, nukkua kotona äitin vieressä ja pössytellä ihan rauhassa "palveluksensa" ohessa. valinta kysymys"
Siis että mitä? Sivarissa tehdään oikeita töitä vuoden normaalin työritmiin kun taas armeijassa suurin osa ajasta on ajantappoa ja pelleilyä. Armeijassakin voi kuule pössytellä meinaan tupakkaa ja moni nuori oikeastaan oppii tupakoimaan juuri armeijassa.
Eli suomeksi sanottuna "armeijassa paapotaan,leikitään sotaa ja sivarissa tehdään töitä"
Miten ihmeessä tiedät sekä sivarin, että armeijan toimintatavat? Oletko mahdollisesti käynyt molemmat?
Kyllä, 6kk asepalvelus viivästyttää opiskeluja ja työelämään pääsyä enemmän kuin vuoden sivari.
HERPA DERP DERP!
Tuliko yhtään mieleen että sivariaikana voi opiskella vapaa-ajalla? Kotiinhan sieltä pääsee ja tämän lisäksi sivarista saadulla työkokemuksella on hyötyä tulevaisuudessa kun pääsee työelämään.
Armeijaan menevät homot ja sotahullut pelkurinatsit.
täytyy olla jotenkin aivovammainen jaksaakseen vatvoa tuota paskaa. Molemmathan siinä vaan kiltisti palvelevat isänmaataan, koska pitävät sitä velvollisuutenaan. Intin kävijät haluavat puolustaa rauhaa ja itsenäisyyttä ja sivarit haluavat pyyhkiä veteraanien perseitä.
Kun joskus sota syttyy Suomessa, niin sinä autat Suomea sodassa pyyhkimällä muiden perseitä, niinkö?
"Kun joskus sota syttyy Suomessa, niin sinä autat Suomea sodassa pyyhkimällä muiden perseitä, niinkö?"
Tästä jo huomaa kuinka sairasta väkeä suomessa asuu kun helvetti pitää elää vieläkin jotain 40-lukua ja odottaa käsi kyrvässä sitä sotaa eikä keskitytä nykyhetkeen.
Vanhusten perseen pyyhkimisellä tai kirjastonhoidolla tehdään yhteiskunnan eteen asioita mutta mitä mettässä juoksentelu hyödyttää? Eihän nykyajan sotia edes käydä enään metsissä juoksemalla vaan teknologialla.
Joten herätkää jo nössönatsit ja sotahullut Jormat.
Hiljainen sopimus tehdään kaikkien armeijan käyneiden kesken ettei niitä päästetä töihin ketkä eivät ole käyneet armeijaa, koska itse olemme siellä paskassa olleet.
Näin hitsautuu maamme miehien yhteenkuuluvuuden tunne kun saadaan helppo yhteinen rauhanmiehien sivari porukka vihattavaksi.
Laumassa on hyvä vaeltaa.
En arvosta sivareita yhtään. Sivareille 3 vuotta palvelusta!
No en tulisi sinunlaisellesi vittupäälle töihin muutenkaan.
Aika tehdä todellisuuskatsaus. Eletään 2010-lukua, ei 1940-lukua. On suuremmatkin ongelmat kuni venukkien kuvitteellinen hyökkäys. Idiootti.
`>
Kyllähän tämä armeija on melko pitkälti perinteen ylläpitämistä. Jokin syy siihen täytyy olla, miksi Euroopassa on enää 10 maata, jossa on yleinen asevelvollisuus. Lisäksi Suomen kohdalla siinä sattuu olemaan aika monia epäkohtia, esimerkiksi syntyperäisesti suomalainen, jolla on myös toisen maan kansalaisuus ja joka on suorittanut kyseisessä toisessa maassa asepalveluksen, joutuu suorittamaan sen lisäksi myöskin Suomessa. Logiikka?
Jos taas otetaan aiheeksi aseeton palvelus. Siinä tapauksessahan ei henkilö selviä uudella kuukaudella vaan joutuu olemaan siellä vähintään sen 9 kk. Jos joku asia on vanhanaikaista wittuilua, niin tämä nyt voisi olla. En ainakaan itse läydä asialle mitään perusteluja. Olen itse ajatellut siihen mennä, sillä maanpuolustus ja intti on mun mielestä ihan ok mutta onko jokaisen suoritettavase tällä tavalla joka liittyy suoranaisesti sotimiseen? Lisäksi aseettomana palvelevat joutuvat olemaan yleensä varuste- tai lääkintähuollossa, jotka ovat armeijalle elintärkeitä asioita.
On muuten eräs melko vankka todiste siitä, ettei sivarit ole lusmuja: intistä selviää 6 kuukaudella, sivari kestää vuoden verran. "Lusmut" haluaa päästä mahdollisimman vähällä, vähimmällä kyllä pääsee jos menee armeijaan ja on siellä 6 kk sen sijaan että menisi vuodeksi sivariin. Sivarit ovat monesti harkinneet valintaansa pitkään ja päätyneet siihen vuoden pestiin. Se on myös fakta, että sivarissa on yhteiskunnalle aidosti hyödyksi. Eli ei sivareita sovi haukkua siinä missä ei varusmiehiäkään. Molemmilla on perusteet.
Niin, ja kun sivari on vaihtoehto armeijalle, niin miksi sitä ei muka saisi vaihtoehtoa käyttää hyödyksi?
Itse olen sitä mieltä, että sivariin menee keskimäärin fiksumpaa porukkaa ja vähemmän lusmuja kuin armeijaan. Inttiin menee monia turhan isänmaallisia ja sotahulluja, sivarista sellaset puuttuu. Sivareilla on siis monesti keskimäärin vähän paremmin avautunut maailmankuva ja he osaavat miettiä itse järkevästi, eivätkä taivu joukon mielipiteeseen. Sitä paitsi hyvin monet armeijaan menijät keskeyttävät, mitäs mieltä olette heistä? Poikkeuksia tosin löytyy kaikkialla. Itse en sivariin viitti mennä sen takia kun se ei vaan satu kiinnostamaan. Sivareita ei tosin sovi haukkua siinä missä ei varusmiehiäkään.
Niin ja onkos kukaan tullut ajatelleeksi, että tämä Suomen systeemi rikkoo kansainvälisiä lakeja? Niin se muutekseen on, Suomi on siten pässyt Amnesty Internationalin listoille. Kansainväliset lait kieltävät mielipidevangit. Suomessa kuitenkin tulee totaaleille linnaa. Tavallaan tällä Suomen systeemillä on logiikkaa, mutta jos se rikkoo lakeja niin kaippa sille ois syytä tehä jotain.
juu. huvittavinta mitä olen kuullut sivarista oli mitä enoni kertoi kuolevasta vaimonsa äidistä. nimittäin juippi tuli sairaalahuoneeseen tietämättä että eno sattui olemaan huoneessa ja rupesi huutamaan että mitä se mummo taas täällä painelee nappia ja vaahtoaa. nimittäin mummolla sattu olemaan tarpeet vaipassa useamman tunnin eikä vessaa päässytjoten enon tultua paikalle painoi hän nappia KUN MUMMO EI USKALTANUT. enon piestyä paskavarpusen hän hoiti myös dillen hiiteen paveluspaikaltaan. JA VITTU HYVÄ NIIN!!
Totta! Tutkiaksemme tilannetta juuri tältä kantilta voimme todeta, että juuri ne jotka ovat käyneet armeijan ovat uhoavia ressukoita, jotka eivät pärjää elämässä! Sivarin käyneet eivät myöskään syyllisty yleensä tappoihin, koska heitä ei ole siihen opetettu.
Armeijaan menee ne jotka voi viettää yhden yön pois kotoaan kusematta alleen. Mee muualle todistelemaan ittelles, että olisit muka itsevarma. Itselle aivan vitun sama meettekö armeijaan vai ei. Itse kävin ja sopi mulle. Mikä vittu tuollaasia ruikuttajia oikein vaivaa?
Itsehän sinä tässä ruikutat? Olet kävelevä paradoksi.
armeijaan menee ne ketkä haluaa olla 6kk eikä sitä vuoden sivaria xD
idiootti, mieti mikä menee nopeiten
Itse kävin armeijan vuonna 1986. Vuonna 1999 hain täydennyspalveluun eli kieltäydyin reservistä. Ei enää vaivaa kertausharjoitukset, kun reservistä kieltäytyneellä ei ole sotilasarvoa.
HAHAHHAAAHHA :DDDD
Sivarit tietää mitä tekee? No niillä ei oo paljoa muuta vaihtoehtoa ku istua näyttöpäätteen eessä hakkaamas wowia :D
Joka-v*tun-ikinen sivari jonka oon nähny on kuulostanu ja näyttäny täydeltä nörtiltä, ykskää käyny ikinä salilla saati sitte ulkona vapaaehtosesti :D