Taas tällä viikolla nähtiin, mikä on

oikea lehti,

mikä vain ilmaisjakeluläpsykkä.

Kunnallislehteä ilmestyi kaksi numeroa. Keskiviikon lehden kannessa on tunnetun lehdistöteorian hengessä laadittu otsikko "Elina Ojalasta Vuoden opettaja".

Säälittävä SS ilmestyi vain kerran ja siinä koko asia oli vesitetty jo otsikossa "Elina Ojala on SeAMK:n vuoden Opettaja".

Tämän päivän Kunnallislehti katsoo luottavaisesti tulevaisuuteen. Sen taitto on poikkeuksellisen avara. Näin lehti antaa kuvan avoimuudesta ja mahdollistaa omien muistiinpanojen tekemisen.

6

599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uutinen joka

      pitää leikata talteen ja laittaa seinälle. On siinä niin paljon tietoa
      paikkakuntamme asioista, joita ei mistään muualta ole saanut. Kuvat
      olisivat saaneet olla suuremmat. Meinaan rakettimainosjutun kuvat

      • takasivulla

        Harmaa palkki keskellä tasivua vei jalat alta. Mitään näin hienoa en ole nähnyt muissa lehdissä. Tähän tosiaan mahtuu kirjoittamaan vaikka testamenttinsa. Myös joulukuusen hajua ja neulasten varisemista koskeva, lähes kaikki Suomen lehdet kiertänyt juttu oli tosi ajankohtainen ja paikallinen. Mutta miksi Tuomas Koivuniemi ei ollut pistänyt nimeään sen alle? Eihän noissa muissakaan Koivuniemen signeeraamissa pätkissä mitään sen omaa ollut.


      • Tietysti internet
        takasivulla kirjoitti:

        Harmaa palkki keskellä tasivua vei jalat alta. Mitään näin hienoa en ole nähnyt muissa lehdissä. Tähän tosiaan mahtuu kirjoittamaan vaikka testamenttinsa. Myös joulukuusen hajua ja neulasten varisemista koskeva, lähes kaikki Suomen lehdet kiertänyt juttu oli tosi ajankohtainen ja paikallinen. Mutta miksi Tuomas Koivuniemi ei ollut pistänyt nimeään sen alle? Eihän noissa muissakaan Koivuniemen signeeraamissa pätkissä mitään sen omaa ollut.

        Pääkirjoitus todistaa jälleen, että toimittajan paras ystävä löytyy internetistä. Toimittajan ei tarvitse muuta kuin syöttää haluamansa aihe puppulausegeneraattoriin, ja sen suoltama teksti täyttää mainiosti Kunnallislehden laatuvaatimukset.
        Vielä helpompi tapa on tietysti ottaa pääkirjoitus suoraan netistä leikkaa-liimaa -menetelmällä.


    • Anonyymi

      Millaisia muistiinpanoja teette marginaaliin yleensä?

      • Anonyymi

        Mietin niihin pökälejuttuja, joita sitten jalostan tänne sopiviksi.


    • Anonyymi

      Puppulausegeneraattori on kyllä legendaarinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      317
      3092
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      64
      2374
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      128
      2080
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      351
      2057
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1419
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      214
      1408
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1357
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      71
      1329
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      81
      1288
    Aihe