Tuntuu hullulta sanoa itseään kissanomistajaksi, sillä perheenjäsenhän se pikkuinen karvakasa on. On todella surullista lukea yhä useammin lehdistä eläinrääkkäystapauksista.Miksi ihmisen on purettava pahaa oloaan viattomiin eläimiin. Olen aina sanonut ihmisille, jotka syyttävät eläimiä näiden jätöksistä ja huonosta käyttäytymisestä, että syyttäkää omistajaa, älkää lemmikkiä! Miksi on pakko ottaa lemmikki, jos ei ole valmis sitoutumaan sen hoitoon ja hyvinvoinnin varmistamiseen. Kyllä jokaisen aikuisen ainakin pitäisi jo terveellä järjellä käsittää mitä eläimen koulutus ja kasvatus tarkoittaa. Jos ei tiedä, eikä halua ottaa selvää, ei todellakaan ole kypsä ottamaan eläintä. Ihminen ei ole silloin sen lemmikin arvoinen. Sanotaan, että ihminen on älykkäin olento maapallolla. Haistakaa kukkanen, sillä vain ihminen voi olla niin tyhmä ja raaka sadisti, että kiduttaa huvikseen viattomia eläimiä ja omia lajitovereitaankin. Jotenkin sitä on tullut vaan niin kyyniseksi ja varaukselliseksi ihmisten suhteen. Eläimellä, ainakin luonnonvaraisella, on aina joku hyvä syy teoilleen. Se voi olla selviytymistaistelua tai omien jälkeläisten puolustamista. Pidetään eläinten puolta!
Eläinrakas kissanomistaja
1
340
Vastaukset
- kollin mamma
Kissa on kuin yksi perheenjäsenistä. Aivan mielettömän määrän iloa ja onnea se antaa elämään.
Ihan samaa mieltä olen, ihmiset saisivat ottaa enemmän vastuuta lemmikeistään ja eläimistä noin muutenkin. Ja jos se eläin, esim. koira otetaan perheen lapsille, on se pohjimmiltaan silloin myös vanhempien vastuulla, että eläin voi hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663432Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463262Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423137- 522688
- 311993
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271890- 481656
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä881559Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401515- 391360