Oma hevonen?

osaamaton?

Elikkös olen miettinyt jo pidemmän aikaa että ostaisin oman hevosen. Olen kohta 15 vuotta ja harrastanut n. 4½ vuotta ratsastusta säännöllisesti. Mutta mieltäni askarruttaa se että olenko valmis ottamaan oman hevosen? Ja mietin myös sitä että olisiko väärin ostaa hevonen jos se menisi jollekkin tallille, kun itse ei ole kotona mahdollisuutta pitää hevosta tai on mutta vanhemmat eivät anna ottaa kotiin hevosta. Kuinka paljon noin vuodessa tulisi maksamaan hevosen pitäminen jos tekisi itse siivoisi karsinan ja jotain pikku askereita. En ole itse aivan varma osaisinko ruokkia itse hevosen, mutta olen kuitenkin ruokkinut joskus hevosia kun minulle on kerrottu miten paljon ruokaa pitää antaa tai mitä ruokaa antaa. Heiniä olen kuitenkin jakanut hevosille aika paljon. Mutta askarruttaa se että osaisinkohan minä kuitenkin hoitaa hevosta ja minulle olisi oma hevonen. Minulla on ollut kerran hoitohevonen, mutta lopetin sen koska raadoin niskalimassa talilla tekemässä töitä ilmaiseksi enkä saanut edes ratsastaa hevosella ollenkaan! :( Ja ratsastusksen opettaja on sanonut minulle monta kertaa että pärjäisin oman hevosen kanssa mutta epäilen sitä koska en osaa ruokkia hevosia kunnolla. :/

Mutta jos viitsitte vastata minulle olisin tosi kiitollinen!

5

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heppa helper

      Ensiksikkin: EI olisi väärin jos hevonen menisi toiselle tallille, monilla tutuillani/ystävilläni on hevonen tai useampi ja ne eivät ole siellä niiden kotona vaan jossain toisella tallilla, se ei olisi väärin kunhan jaksaisit käydä siellä joka päivä... (ratsastamassa, ja hoitamassa) en tiedä yhtään siitä hinnasta että paljonko se tekisi vuodessa, mutta se ei tekisi paljon, jos tekisit tallityöt itse. Yleensä suurin osa rahasta menee hevosen ruokaan, ja satuloiden yms hankkimiseen. SITTEN: Olen aivan varma että osaat lopulta ruokkia hevosesi, kysyt siltä jolta ostat hevosen, että mitä ruokaa sille yleensä annetaan, ja sitten ekoilla kerroilla käskisit vaikka äitisi tai jonkun ystäväsi (jotka osaavat käsitellä, ja ruokkia hevosia) auttaa sinua, lopulta osaat homman itse! :) ÄLÄ turhaan huoli siitä ruokkimisesta, kyllä se siitä, pitää vain kokeilla ja harjoitella sitä. Menin itse kerran ystävälleni, joka pyysi minua auttamaan heosten ruokinnassa, sanoin ensn että en minäkään kunnolla osaa, mutta kun teimme sen yhdessä, kaikki alkoi sujua päivä päivältä paremmin! :) Tsemppiä sinulle hevosen kanssa :D !!! Asia ei kyllä minulle kuulu, mutta uteliaisuuttani kysyn, minkä rotuisen hevosen aikoisit ottaa? Ruunan, tamman vaiko orin? Ja minkä nimisen?? :) PS: olet mielestäni valmis ottamaan hevosen!

      • osaamaton?

        Kiitos sinulle ystävälliselle ihmiselle.
        Hevosen täytyisi olla ehdottomasti suomenhevonen, ja ruuna olisi sopiva. Nimestä en vielä tiedä mutta täytyy katsella vielä sopivaa kandinaattia. Mutta tiedättekö te missä olisi suomenhevosia myynnissä, (kohtuu hintaan)


      • O_Oguvjulöj
        osaamaton? kirjoitti:

        Kiitos sinulle ystävälliselle ihmiselle.
        Hevosen täytyisi olla ehdottomasti suomenhevonen, ja ruuna olisi sopiva. Nimestä en vielä tiedä mutta täytyy katsella vielä sopivaa kandinaattia. Mutta tiedättekö te missä olisi suomenhevosia myynnissä, (kohtuu hintaan)

        Jos tahot suomenhevosen niin mene tähän osoitteeseen : suomenhevoset. fi niin sieltä löydät varmasti mieleisesi hepan hinnat ovat 2000- 8000 e.


    • n1e1e1a

      ja jos epäilet ettet ole valmis vielä ihan omaan hevoseen kannattaa myös miettiä ylläpitoa:)

      • Kerttuliisa

        Jos epäilet ruokintataitojasi niin senkin puolesta kannattaa ehdottomasti viedä tallille missä on ammattilaisia töissä ja tietää ruokinnasta.
        Suosittelisin myös että ottaisit ensin ylläpitohevosen jotta saat tuntumaa siihen mitä se sitten tulee oikeasti olemaan. Ja tietysti pyydät entisestä kodista ruokamäärät mitä hevonen on saanut. Ja otathan huomioon sen että mikäli liikutat enemmän kuin vanhassa kodissa, että saa riittävästi rehuja (tässä voit kysyä sitten tallilta johon hevosesi tulee asumaan)
        Toivottavasti löydät kopsun.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      458
      8222
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5667
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4691
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      208
      4558
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      35
      4509
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      55
      4013
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3880
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      78
      3765
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      44
      3700
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      87
      3528
    Aihe