Ihan tällänen pikkupikku ongelma...
Koitin jokin aika sitten palauttaa xptä. Palauttamisessa kävi jotakin (?) ja nyt kone ei enää käynnisty.
Kun konetta käynnistää se herjaa:
Windows ei käynnistynyt, koska seuraava tiedosto puuttuu tai on vioittunut:
\system32\hal.dll.
Asenna uudelleen yllä oleva tiedosto.
Noh, aikani netistä tätä asiaa tutkittuani huomasin sen olevan aika yleinen ongelma.
Hommasin xpn asennuslevyn ja ensimmäiseksi koitin tuota expand komentoa.
ilmeisesti minulla on nyt ceet ja deet sun muut asemat hukassa... Enkä saa kopioitua tätä hal.dll tiedostoa koneelleni, koska en muista mikä asema on mikäkin...!
Onko olemassa keinoa nähdä jostain mikä asema on mikäkin? ja kone ei tosiaan käynnisty edes vikasietotilassa.... :S
Asemat kateissa
ongelmia
2
276
Vastaukset
- untokuurna
Ennen kuin teet lopustakin asennuksesta kuraa niin kokeilepa nyt ensin XP:n korjausasennusta kun sulla kerran on se asennusmedia. Levy pesään ja buuttia ja sitten etenet ohjeiden mukaan.
- hanlak
Laitata xp asennuslevyn sisään ja boottaat sen,
1. Kun sulta kysytään asennatko vai korjaat?
2. Asennat
3. Seuraavaksi kysyy asennatko vai korjaat?
4. Korjaat.
Sinun ei tarvitse valita osioita koska windows xp tekee sen graafisesti.
Kaikki ohjelmat toimivat niin kuin pitää koska kirjaus suoritetaan näin graafisesti.
Olen tehnyt näin kymmeniä kertoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991947
- 711696
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91411- 741078
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191944- 67911