Palstalaiset

uskotteko te sen, että Jeesus on Jumala ?
6185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jumala!

1Joh. 5:20 Mutta me tiedämme, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, tunteaksemme sen Totisen;
ja me olemme siinä Totisessa, hänen Pojassansa, Jeesuksessa Kristuksessa.
Hän on totinen Jumala ja iankaikkinen elämä.

Room. 9:5 heidän ovat isät, ja heistä on Kristus lihan puolesta, hän, joka on yli kaiken, Jumala, ylistetty iankaikkisesti, amen!

Äänestä
  • että tuolla Helluntailaisuuspalstalla eräs ateisti-Peku väittää,
    etteivät Luterilaiset usko Jeesuksen Jumaluuteen ja siellä
    oli jokin linkkikin, jossa asiasta mainittiin.

    Äänestä

Paavi Sylvester I kehotti keisari Konstantinusta kutsumaan koolle kirkolliskokouksen vuonna 325. Tämä ensimmäinen ekumeeninen kirkolliskokous määritteli erehtymättömästi, että Jeesus on "tosi Jumala tosi Jumalasta".

Jotka eivät tätä uskoneet, tuomittiin harhaoppisiksi ja kristillisen kirkon ulkopuolelle.

Siispä kristityn on pakko uskoa Jeesuksen olevan Jumala, muuten hän ei ole kristitty.

Äänestä
  • Ei siihen mitään paavi sylvesteriä tarvita.Lukemalla Raamattua selviää,että Jeesus on Jumala,amen.

    Äänestä

  • Kustaa Saarenmaa kirjoitti:

    Ei siihen mitään paavi sylvesteriä tarvita.Lukemalla Raamattua selviää,että Jeesus on Jumala,amen.

    En varmaan tunne lainkaan kirkkohistoriaa? Katolisella kirkolla oli tuohon aikaan vielä Raamatun kokoaminen kesken. Athanasios Aleksandrialainen, katolisen kirkon piispa, luetteli Raamatun nykyisen kaanonin vasta vuonna 367, siis monia vuosikymmeniä 1. ekumeenisen kirkolliskokouksen jälkeen.

    Jeesuksen uskottiin olevan Jumala tietysti jo 1. vuosisadalla, sillä apostolit ja piispat opettivat niin. Oppi vahvistiin 1. ekumeenisessa kirkolliskokouksessa erehtymättömästi. Katolinen kirkko tietysti valitsi Raamattuun sellaiset kirjat, jotka antavat tukea Jeesuksen jumaluudelle. Eiväthän piispat tietenkään valinneet Raamattuun sellaisia kirjoja, jotka olivat vastoin kirkon suullista traditiota.

    Yksin Raamattu -oppi syntyi vasta 1500 vuotta ristiinnaulitsemisen jälkeen. Se ei siis kuulu laisinkaan perinteiseen kristinuskoon eikä oikeastaan tähän keskusteluunkaan.

    Äänestä

tottakai uskon! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


****** kirjoitti:

uskotteko te sen, että Jeesus on Jumala ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu