Pihalla 2 kpl auton vieraspaikkoja, joissa molemmissa kyltti "vieraspaikka", toisen vieraspaikkakyltin alla pysäköintikiekon käyttöä vaativa merkki ja rajoitus 2 h, toisen vieraspaikkakyltin alla ei mitään eli ei kiekkomerkkiä. Pitääkö tämä tulkita niin, että toisella paikalla pitää käyttää kiekkoa ja toisella ei vai niin että molemmilla paikoilla käytetään kiekkoa? Mitään yleisliikennemerkkejä parkkipaikalla ei ole, vain nämä vieraspaikkakohtaiset kyltit.
Pitääkö käyttää kiekkoa:
Kiekko vai ei
4601
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käy pimeän turvin nappaamassa turha kyltti veke, ongelmasi poistuvat.
on
Jos siinä on pysäköintitavan ilmoittava lisäkilpi. niin silloin se takuulla koskee myös viereistä paikkaa.
Jos tulkitset asiaa niin että kiekko koskee vain sitä paikkaa jonka edessä merkki on, niin silloinhan sillä toisella paikalla ei ole myöskään pysäköintipaikan merkkiä (vai onko), eikä sille saa pysäköidä lainkaan.
Tulkinta on siis että koskee kumpaakin paikkaa.
Ei tarvi kiekkoa ellei ole erikseen kiekkoa näyttävää merkkiä, noita 2h paikkoja on paljon joissa ei kiekkoa tarvi käyttää.. eli ylipitkien pysäköintien touhu on ihan pysäköijän omantunnon asia.