on se, että lääkärit ovat määränneet luopioille, että kirjoitelkaa vaikka internetiin, niin saatte edes jonkinlaista lohdutusta pettymyksiinne.
Tällä palstalla esiintyvät mm. JP ja MM, ja jotkin muut heidän nilkkinsä, vuodattelevat pettymyksiään vain pelkästään psykologisista syistä, lääkärin määräyksestä.
Jos itse jättäisin jonkun uskonnollisen liikkeen, niin omistautuisin jollekin muulle, kuin aivan hyödyttömälle entisten veljieni haukkumiselle.
Sellaisesta tulee vain paha mieli.
Psykologitkaan eivät taida ymmärtää sitä.
Tämän palstan
9
305
Vastaukset
- myönteinen merkitys
taitaa jäädä saavuttamatta (aloitteen kirjoittajan lisähuomautus)
- kyökkipsykiatri
Kun keskittyy katkeruuteen se kasvaa entistä suuremmaksi.
Voisiko ne psykologit ja psykiatrit kehottaa keskittymään hyviin, iloisiin ja rakentaviin ajatuksiin?- myönteinen merkitys
sinäänsä.
Omistautuisivat vaikka tyhjien purkkien keräilyyn.
Siinä luopioille elämäntyö.
Mottona voisi olla vaikka
"Mahtavia Määriä" (MM)
"Jumalattoman Paljon" (JP) - Kesällä etelään
myönteinen merkitys kirjoitti:
sinäänsä.
Omistautuisivat vaikka tyhjien purkkien keräilyyn.
Siinä luopioille elämäntyö.
Mottona voisi olla vaikka
"Mahtavia Määriä" (MM)
"Jumalattoman Paljon" (JP)tyhjien pullojen keruuseen.Siitä saa RAHAA.10senttiä,15senttiä tai jopa 40 senttiä kipale.Niin minäkin teen.
Tästä sinullekin informaatiota entisistä jehovantodistajista, niin ei tarvitse jatkossa heitellä lapsellisia oletuksia totuutena.
Selvite jehovantodistajien luopiomyyteistä
Osa1
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9550625/thread
Osa2
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9550625/47310588- JT:na
oleminen järkytä psyykkistä tasapainoa,
mutta se luopiona oleminen tekee sitä ajan mittaa. - jos ajattelisit näin
Raittiina oleminen ei ole vaarallista psyykelle,
mutta siitä elämäntavasta luopuminen voisi olla kohtalokasta. - Wilosoohvi
JT:na kirjoitti:
oleminen järkytä psyykkistä tasapainoa,
mutta se luopiona oleminen tekee sitä ajan mittaa.--syntyy kaikenlaisia "KIELTÄMISMEKANISMEJA
Luopuja voi olla tunteiltaan turtunut, mutta saattaa ylireagoidakin.
Arvostelukyky voi heiketä.
Tapahtuu itsekontrollin menetyksiä ajoittain.
Sopii monenlaisiin luopumisiin/menetyksiin.
Tulkitkaa itsellenne "mieluinen" versio.
Niinhän te teettekin.
Vassakuu ;D
Poimittu psykiatrin teksteistä, ei Raamatusta ;D
- exexex
Lähteminen ulkokultaisesta ja valheellisesta järjestöstä oli paras ratkaisuni koskaan.
Silloisen seurakuntani jäsenten masennus- ja mielialalääkkeillä olisi ruokkinut puoli Amerikkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1351402
- 1041103
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede26983Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89954Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat310845- 99813
- 38702
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56648Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144624