Iltakehti kirjoittaa:
Gabrielle Giffords oli yksi oli Sarah Palinin kannattajien "maalitauluista".
Palinin kannatusyhdistys on nimennyt 20 konfressiedustajaa ja julkaissut julisteen jossa on Yhdysvaltojen kartta ja nimettyjen konfressiedustajien vaalipiirien kohdalle on kuvattu aseen tähtäin.
Gabrielle Giffordsin vaalipiiri on yksi aseen tähtäimessä olevista alueista.
Ampumavälikohtauksen jälkeen symboliikka asettuu täysin erilaiseen valoon.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Ammuttu kongressiedustaja oli Sarah Palinin maalitaulu/art-1288361175844.html
Voisiko väkivallanteolla olla uskonnollis-sävytteisiä vaikutteita?
Gabrielle Giffords oli yksi oli Sarah Palinin kannattajien "maalitauluista".
Palinin kannatusyhdistys on nimennyt 20 konfressiedustajaa ja julkaissut julisteen jossa on Yhdysvaltojen kartta ja nimettyjen konfressiedustajien vaalipiirien kohdalle on kuvattu aseen tähtäin.
Gabrielle Giffordsin vaalipiiri on yksi aseen tähtäimessä olevista alueista.
Ampumavälikohtauksen jälkeen symboliikka asettuu täysin erilaiseen valoon.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Ammuttu kongressiedustaja oli Sarah Palinin maalitaulu/art-1288361175844.html
Voisiko väkivallanteolla olla uskonnollis-sävytteisiä vaikutteita?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Palinin taustajoukot ovat symbolisesti esittäneet, että eräät konfressiedustajat tulisi tappaa. He edustavat uskonnollisen äärioikeiston fanaattisinta laitaa.
Myös nk. teekutsu-liike on esittänyt uhkauksia useille demokaattien edustajille.
Kumpainenkaan joukko ei ole varmasti suoraan teon takana mutta on hyvinkin voinut antaa esittämillään verhotuilla ja vähemmän verhotuilla uhkauksillaan jollekin mieleltään järkkyneelle kimmokkeen tekoon.
Aatteen tai uskonnollisen vakaumuksen suojissa suoritettu epäsuorakin uhkailu tuottaa usein tulosta, joku tartuu toimeen ja tekee konkreettisen väkivallan teon. Esimerkiksi islamilainen terrorismi toimii pitkälle juri tämän periaatteen mukaan.
- Olemme Sarah Palinin kohteiden listalla. Hän on kuvannut sen niin, että seutumme yllä on aseen tähtäin. Kun ihmiset tekevät niin, heidän täytyy ymmärtää, että sillä on seurauksia, edustajainhuoneen jäsen Gabrielle Giffords sanoi 10 kuukautta sitten.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011010912973892_ul.shtml
Vaikuttaisi siltä, että tässä on käytetty manipuloiden mieleltään järkkynyttä henkilöä teon varsinaisena suorittajana ja varsinaisen organisaattori ja suunnittelija on poliisin etsimä "apuri".
Ellei tätä saada kiinni on tässä taas salaliittoteorioille otollinen maaperä ja syytöksiä satelee varmasi suuntaan jos toiseen.
tappolistalla on vielä 19 nimeä.
http://static.iltalehti.fi/ulkomaat/giffordvarotti2MP_ul.jpg
Sairasta touhua maailman tunnetuimmalta ja vaikutusvaltaisimmalta helluntailaiselta.
USAn uskonnollinen äärioikeisto on radikalisoitunut vaalitappionsa jälkeen. Kuvaan on tullut uutena ilmiönä väkivallalla uhkailu poliittisia vastustajia kohtaan. Tästä on oltu USAssa huolissaan pidemmän aikaa jo ennen tätä tapahtumaa ja juurikin Arizonaa on pidetty ruutitynnyrinä missä on ollut odotettavissa väkivallan leimahtaminen.
Nyt se sitten tapahtui. Yllätys tämä ei siis ollut. USAn tiedusteluviranomaiset ovat pitäneet uskonnollista äärioikeistoa ja sen kannattajia jo pidemmän aikaa potentiaalisena väkivaltaan turvautuvana ryhmittymänä.
Poliittisista motiiveista ei kuitenkaan voida vielä sanoa juuta eikä jaata, teon tekijä on ainakin vaiennut kuulusteluissa täysin. Toisaalta jos teon motiivi on poliittinen ei sitä ehkä haluta tuoda nyt tässä tilanteessa esille vaikka se tiedettäisiinkin sillä tilanne voi räjähtää tällöin käsiin. Vastareaktio uskonnollista äärioikeistoa kohtaan voisi olla erittäin voimakas.
Uskonnollista äärioikeistoa on toistuvasti varoitettu harrastamastaan avoimesta väkivallan lietsomisesta ja siitä mahdollisesti koituvista seurauksista. Sananvapaus on USAssa myös sananvapautta uhata väkivallalla, Palinin julustekampanja tai teekutsuliikkeen avoin väkivallalla uhkailu ei esimerkiksi suomessa olisi ollut mitenkään mahdollinen.
Jos teon motiivi on poliittinen uskonnollinen oikeisto on ongelmien edessä. Se on lietsonut väkivallan ilmapiiriä täysin avoimesti ja joutuu maksamaan siitä.
Amerikkalaisia lehtiä lukemalla tilanne on tämä: Uskonnollista oikeistoa pidetään teon moraalisena vastuunkantajana. Moraalinen vastuu on kaatumassa Palinin niskaan.
Kaikki uskonnolliset poliittiset piirit eivät tietenkään ole yhtä radikaaleja kuin Palinin porukka ja teekutsuliike ja he ovat jo ehättäneetkin irtisanoutumaan Palinista ja teekutsuliikkeestä.
Sarah Palin on helluntailainen. Hänen tekemisiään ei palstalla moitita, ei vaikka hän kehottaisi tappamaan.
Edellisten presidentin vaalien aikaan palstalla häntä pidettiin parhaana mahdollisena ehdokkaana Yhdysvaltojen presidentiksi.
Nyt ollaan hiljaa kun paljastui, että uudestisyntynyt on kehottanut murhaamaan.
KEHOITTANUT MURHAAMAAN KETÄÄN!! KAIVA NE UHKAUKSET ESIIN!!
Moraalisesti on kai aika arveluttava tämä kampanja jossa nyt ammuttukin konfressiedustaja oli 'kohteena', eli hänet ja hänen vaalipiirinsä oli nimetty sekä 'kohde' kuvattu kiväärin tähtäimen läpi. Kampanjan julkaisema juliste oli myös Palinin kotisivuilla. Murha on varmaan liian jyrkkä sana mutta ei kai kaukaa haettu jos sanotaan, että hän on murhaan yllyttämisen kautta syyllinen tekoon jos motiiviksi paljastuu politiikka?
Jos minä julkaisen nimesi ja kotitalosi kuvan jota tähdätään kiväärin tähtäimen läpi sekä käyn kampanjaa sinua vastaan jossa viitataan myös väkivallan mahdollisuuteen ja joku sekopää sinut tämän vuoksi tappaa niin olenko teon suhteen täysin puhdas?
Miten voi olla, kun pamahti paksuksi? Ja tuli raskaaksi ennen avioliittoa.
Miten se on mahdollista?