Jatkavatko teillä lapset naturismi-elämäntapaa tullessaan murrosikään? Meillä pojat (14v ja 12v) eivät enää suostu olemaan kotona alasti. Ensin lopetti vanhempi ja nyt myös nuorempi. Ovat tottuneet koko ikänsä olemaan alasti ja nyt lopettivat kuin seinään. Eivät suostu riisuutumaan, vaikka me vanhemmat kuljeskelemme edelleen alasti kotona. Sentään nukkuvat vielä nakuina, mutta muuten alastomuus ei enää kuulu heidän elämäänsä. Miten tässä pitäisi edetä? Olemme varanneet matkan naturisti-leirintäalueelle ensi kesäksi ja nyt pelkään, että pojat eivät halua tulla mukaan tai ainakaan riisua vaatteita.
Naturismi ja lapset
14
4713
Vastaukset
- Tosi on.
kuulu lähinnä lapsipsykiatrian osastolle.
- kuva kuvasta
Minä ajattelisin, että murrosikäisenä nuori kokee alastomana kehonsa ulkoisen ja toiminnallisen muutoksen kiusalliseksi. Ollaan epävarmoja esim. itseensä kohdistuvasta ajattelusta. Voi kestää monta vuotta ennen kun nuori tuntee itsensä varmaksi ja "kokonaiseksi." On myös "suojaton" ja pelokas olo, joka myös toimii suojana nuoren mahdollisesti kohtaamaa hyväksikäyttöä vastaan.
Oikeastaan ihminen joutuu ensikerran tottumaan alastomuuteen vasta kehityttyään aikuiseksi. Lapselle alastomuus on luonnollista jo syntymästä, jos ei sitä aikuiset toiminnallaan toiseksi muuta. - Tosi on.
kuva kuvasta kirjoitti:
Minä ajattelisin, että murrosikäisenä nuori kokee alastomana kehonsa ulkoisen ja toiminnallisen muutoksen kiusalliseksi. Ollaan epävarmoja esim. itseensä kohdistuvasta ajattelusta. Voi kestää monta vuotta ennen kun nuori tuntee itsensä varmaksi ja "kokonaiseksi." On myös "suojaton" ja pelokas olo, joka myös toimii suojana nuoren mahdollisesti kohtaamaa hyväksikäyttöä vastaan.
Oikeastaan ihminen joutuu ensikerran tottumaan alastomuuteen vasta kehityttyään aikuiseksi. Lapselle alastomuus on luonnollista jo syntymästä, jos ei sitä aikuiset toiminnallaan toiseksi muuta.Jos itse vahvistat neuvoni viimeistä piistoa myöten. Siis missä vuoto?
- kuva kuvasta
Tosi on. kirjoitti:
Jos itse vahvistat neuvoni viimeistä piistoa myöten. Siis missä vuoto?
Nyt nähtynä lakkasi vuotamasta. Pysytään vain ajattelun osastolla.
Ottakaa vaan lapset mukaan, sillä tuon ikäisiä lapsia ei saa jättää ilman huoltajaa kotiinkaan.
Todennäköisesti he yrittävät ensin olla uikkareissa, mutta kun ympärillä on ainoastaan naturisteja, niin sosiaalinen paine pistää heidät luopumaan uikkareistaan. Etenkin, kun tuolla he tuskin törmäävät tuuttuihin, jotka paljastaisivat heidät koulukavereille.
Noin kävi ainakin meidän nuorillemme. Kotimaaassa he eivät vieläkään halua nauttia ilmakylvyistä, mutta ulkomailla kylläkin.
Voittehan te toki jättää heidät kotiin jonkun aikuisen hoiviin, mutta yksin heitteille ei lapsia saa jättää.- ristiriita.
eihän ei natupaikoillakaan olla alasti alaikästen kanssa. ja natupaikoissa vielä kuvataan.
- Mummi huolestuu
ristiriita. kirjoitti:
eihän ei natupaikoillakaan olla alasti alaikästen kanssa. ja natupaikoissa vielä kuvataan.
http://www.naturistiliitto.fi/keskustelu3/viewtopic.php?f=5&t=251&start=60
Yrjön kirjoitus : joo porukkaa oli mukavasti, Ja mikä PARASTA tuota jälkikasvuakin oli mukana kiitettävästi....... Aloin miettimään miten se on naturistiuintien parasta antia jos lapsia on mukana ? kertokaa viisaammat. ristiriita. kirjoitti:
eihän ei natupaikoillakaan olla alasti alaikästen kanssa. ja natupaikoissa vielä kuvataan.
Naturisteilla lapset ovat mukana aivan samalla tavalla ja samoin säännöin kuin vaatetuillakin.
Kuvaaminen ei liene ongelma jos otettuja kuvia käytetään oikein, eli perhealbumissa ainoastaan oman väen nähtävänä.
Jos ollaan ravintolassa (karnevaalit), niin lapset eivät voi luonnolisestikaan mukana, kun ei vaatetettujenkaan alkohilin anniskelutiloissa saa lapset olla mukana.- kuva kuvasta
natukuvaaja kirjoitti:
Naturisteilla lapset ovat mukana aivan samalla tavalla ja samoin säännöin kuin vaatetuillakin.
Kuvaaminen ei liene ongelma jos otettuja kuvia käytetään oikein, eli perhealbumissa ainoastaan oman väen nähtävänä.
Jos ollaan ravintolassa (karnevaalit), niin lapset eivät voi luonnolisestikaan mukana, kun ei vaatetettujenkaan alkohilin anniskelutiloissa saa lapset olla mukana.Sinun kannattaa ottaa selvää asioista ennen päteämisyritystäsi.
Vinkkinä kerrottakoon sinulle lapset saavat aivan vapaasti olla vanhempien seurassa yyterinkylpylähotellin ravintoloissa tiettyyn aikaan asti.
Jos ja kun tietämyksesi ravintola säännöistä on tuotaluokkaa saanen epäillä sinun tietämystäsi kuvausasioistakaan.
- outoa julkisuutta?
Luonnonmukaiset ry.n nettisivuilta löydät naturistien valokuvia ja on siellä ainakin olut lastenkin kuvia.
- Anonyymi
kyllä ne pojat riisuu vaatteet jos on kuuma kesä
- Anonyymi
eiköhän ne pojat riisu vaatteet jos on muitakin lapsia alasti
- Anonyymi
Juuri näin ... jos paikalla on muita lapsia, ei alastomuus ole lapselle mikään ongelma. Monet lapset saunovat serkkujensa ja muiden lähisukulaislasten kanssa, vaikkeivat nudisteja olisikaan. On ikävää, että täällä jotkut henkisesti sairaat vihjailevat lasten alastomuudessa olevan jotakin hävettävää tai epänormaalia.
- Anonyymi
Halu olla alasti muiden seurassa ei periydy. Koittakaa ymmärtää, että lapsillakin on omatahto, ei sitä vanhemmat määrää. Samoin on puoluekannassa, antakaa lasten olla mitä puoluekantaa tahansa.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022774Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246870Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20869Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka299854Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies95846Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93729