Tarvitsen apua. Minun pitäisi ostaa miehelle lahja ,jolle olen suuressa kiitollisuuden velassa terveydestäni. Hän on ystävä, mutta ei niin läheinen,että tietäisin makutottumuksista.Eli haluan antaa kiitokseksi joko vickyä tai konjakkia.Eli mitä antaisitte ja vielä minkä merkkistä?
Vastaukset 8
- Erja Kyllikki
Vickyä? mitä tarkoitat - ehkä viskiä, Whisky.
Konjakki on helppo valinta ja kelpaa yleensä kaikille.
Esim Alkosta löytyy hinta-laatusuhteelta oiva XO konjakki Delpech Fougerat X.O. hintakin on kohtuullinen noin 45€ nätissä paketissa - sopii hyvin lahjaksi. Samalla hintaa ei juuri kunnon mallasviskiä saa.- neuvoja kaipaava
Kiitos paljon ja ehkä konjakki on todellakin parempi valinta miehelle. Kirjoitimpa törpösti tuon Whiskyn. Kiitos silti!
- Viskeeraaja
neuvoja kaipaava kirjoitti:
Kiitos paljon ja ehkä konjakki on todellakin parempi valinta miehelle. Kirjoitimpa törpösti tuon Whiskyn. Kiitos silti!
Viski on suomeksi vain ja ainoastaan viski.
Englanniksi se on whisky tai whiskey, alkuperämaasta riippuen. Skotlantilainen on whisky, irlantilainen ja amerikkalainen viski saavat englannin kielessä nimeensä tuon lisä-e-kirjaimen.
Kunnon mallasviskiä saa jo noin 45 euron hintaan. Ainakin minun suussani esimerkiksi 12-vuotias Caol Ila ja 10-vuotias Talisker maistuvat hyvinkin ja ottaisin niitä lahjaksi mieluummin kuin saman hintaluokan konjakkia. - Brew
Viskeeraaja kirjoitti:
Viski on suomeksi vain ja ainoastaan viski.
Englanniksi se on whisky tai whiskey, alkuperämaasta riippuen. Skotlantilainen on whisky, irlantilainen ja amerikkalainen viski saavat englannin kielessä nimeensä tuon lisä-e-kirjaimen.
Kunnon mallasviskiä saa jo noin 45 euron hintaan. Ainakin minun suussani esimerkiksi 12-vuotias Caol Ila ja 10-vuotias Talisker maistuvat hyvinkin ja ottaisin niitä lahjaksi mieluummin kuin saman hintaluokan konjakkia.Tässä menee taas kerran vellit ja puurot sekaisin. Ensinnäkin markkinoilta löytyy mm. amerikkalaista viskiä jonka etiketissä komeilee Whisky eikä Whiskey, ja meillä se on toki aina viski. Whiskey ja Whisky eivät aina suoraan kerro mistä juoma on tulossa, mutta yleensä alkuperämaa mainitaan etiketissäkin - ainakin jos kysessä on kunnon skottilainen tavara.
Toki Caol Ila 12yo ja Talisker 10yo ovat hyviä mallasviskejä, mutta ne eivät ole samalla mitalla arvostettuja kuin mainittu konjakki on konjakkien joukossa. Jos haluttaisiin Delpech Fougerat X.O. konjakkia vastaava muutenkin kuin hinnaltaan pitäisi mennä hieman arvokkaampiin juomiin ja silloin tulisi kyséeseen esim Highland Park 18yo mutta hintaa tulee jo liki 80€.
Jos ollaan ostamassa lahjaksi pulloa, ei kannata ostaa mallasviskiä henkilölle jonka juomatavoista ei ole selkoa - konjakki on tässä suhteessa selvästi helpompi ostos. Toki tämä on vain oma mielipiteeni.
Lahjaa ostettaessa pitäisi miettiä aina lahjan vastaanottajaa ja hänen mieltymyksiään, ei pelkästään omia.
Itse nautin viskistä, tuli se sitten mistä maasta tahansa - kunhan se on hyvää. - Panhandle
neuvoja kaipaava kirjoitti:
Kiitos paljon ja ehkä konjakki on todellakin parempi valinta miehelle. Kirjoitimpa törpösti tuon Whiskyn. Kiitos silti!
Hankala homma. Meillä on kotona ainakin kuusi lahjaksi saatua konjakkipulloa, joista päästään eroon harvakseltaan sitä mukaa kun pitää "lahjoa" joku tuttu, jonka tiedämme konjakista pitävän. Meille se ei maistu, joten minä valitsisin näistä kahdesta viskin.
Mutta miksi pullon pitäisi olla nimenomaan vahvaa alkoholia? Miksei mieluummin laadukasta viiniä, sillä on enemmän käyttöä kuin väkevillä juomilla? Mielletäänkö se niin "naiselliseksi", ettei miehelle voi henkilökohtaiseksi lahjaksi antaa viiniä? - .......
Panhandle kirjoitti:
Hankala homma. Meillä on kotona ainakin kuusi lahjaksi saatua konjakkipulloa, joista päästään eroon harvakseltaan sitä mukaa kun pitää "lahjoa" joku tuttu, jonka tiedämme konjakista pitävän. Meille se ei maistu, joten minä valitsisin näistä kahdesta viskin.
Mutta miksi pullon pitäisi olla nimenomaan vahvaa alkoholia? Miksei mieluummin laadukasta viiniä, sillä on enemmän käyttöä kuin väkevillä juomilla? Mielletäänkö se niin "naiselliseksi", ettei miehelle voi henkilökohtaiseksi lahjaksi antaa viiniä?Konjakkia menee ehkä pullo vuodessa, viskiä vielä vähemmän eli isot pullolliset vääjäämättä väljähtyvät. Punaviiniä menee paljon enemmän ja se on helpompi yhdistää ruokailuun, ei väliä onko alku-, pää- tai väliruoka.
Nää toiveet on kyllä menneet meillä eteenpäin, jouluna saatiin 4 pulloa punaviiniä ja vain 2 pulloa konjakkia, toinen annettiin vaarille. - neuvoja kaipaava
....... kirjoitti:
Konjakkia menee ehkä pullo vuodessa, viskiä vielä vähemmän eli isot pullolliset vääjäämättä väljähtyvät. Punaviiniä menee paljon enemmän ja se on helpompi yhdistää ruokailuun, ei väliä onko alku-, pää- tai väliruoka.
Nää toiveet on kyllä menneet meillä eteenpäin, jouluna saatiin 4 pulloa punaviiniä ja vain 2 pulloa konjakkia, toinen annettiin vaarille.Tuo on totta. Minä naisena olen punaviinin ystävä, mutta niinkuin kirjoititte tulee ensimmäisenä mieleen,että miehelle pitää ostaa konjakkia tai viskiä. On jotenkin arvokkaamman oloista. Näin siis ajattelin itse. Mutta ajatus hyvästä punaviinistä ja esim lahja juustos paketista ei todellakaan olisi huono idea!
Kiitos vinkistä
- whisky_lover
Mina itse olen viskin ystava, myos viini menee oikein hyvin, mutta konjakki kylla jaisi kaapin pohjalle. Vahvassa alkoholissa on myos riskinsa sen lisaksi, etta kaikki eivat kaikista laaduista pida on olemassa myos ihmisia, jotka eivat nauti mistaan vakevista raakana, jolloin on turha ostaa mitaan kallista hyvaa tavaraa. Ja on niitakin, joilla viina menee vereen liian nopeasti ja kallis viski tai konjakki saattaakin olla vain hyva alku ryyppyputkelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.811158Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu27749- 11732
- 90695
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30687- 46658
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14655Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.68639Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj27607- 56600
- 60573
- 41571
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan82568Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?46540- 43534
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.129517Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa52493Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13492Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31465Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.27457