http://areena.yle.fi/video/1584459
Silminnäkijä: Silminnäkijä: Kastetusta kartetuksi - ote ohjelmasta
Entinen Jehovan todistaja joutuu kartetuksi, jota ei ole lupa edes tervehtiä. Mitä merkitsee tulla läheisten hylkäämäksi luopioksi? Toimittaja Hanna Juuti.
YLE TV2
Maanantai 10.1. klo 22.25
Kesto 00:01:17
- Julmaa touhua.
Silminnäkijä: Silminnäkijä: Kastetusta kartetuksi - ote ohjelmasta
Entinen Jehovan todistaja joutuu kartetuksi, jota ei ole lupa edes tervehtiä. Mitä merkitsee tulla läheisten hylkäämäksi luopioksi? Toimittaja Hanna Juuti.
YLE TV2
Maanantai 10.1. klo 22.25
Kesto 00:01:17
- Julmaa touhua.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Esimakua tulevasta:
http://areena.yle.fi/video/1584459
laitoin kyllä jo linkin, mutta kuitenkin. Pojilla oli molemmilla kyyneleet silmissä.
Jos on läheiset sukulaisuussuhteet (itselläni ei ole), niin tuollainen tuntuu varmaan kauhealta.
Kyllä sokea kanakin se jyvän löytää. Näköjään laitoit linkin :)
Muistaakseni tuo toinen nuori mies oli kerran aikaisemmin jossain ohjelmassa haastateltavana. Kyllä se varmaan tekee kipeää, jos ei edes kaverit enää moikkaa. Uskonnot ovat sairautta.
hylkäävät ja jättävät lapsen yksin... sairasta, sairasta
Nyt katsomaan
harhaopit ja lahkot ovat sairautta, niistähän Raamattu juuri varoittaa, kuin myös ateismista: "Vain hullu sanoo: Ei ole Jumalaa". Älä siis yleistä koska on olemassa tervettä ja sairasta uskonnollisuutta. Asiat ovat hiukan moniulotteisempia kuin luulet.
'Älä siis yleistä koska on olemassa tervettä ja sairasta uskonnollisuutta.'
Missä on raja?
ja siis ihan tätä päivää Suomessa. En ymmärrä tuollaista.
Minulla on ystävä joka on 'jehovantodistaja'. Ei ole erotettu yhteisöstä vaikka meni naimisiin, sai lapsen ja erosi maallisen naisen kanssa, polttaa kuin korsteeni sekä ei ole perso viinaksille. Tosin ei ole myöskään mukana toiminnassa mukana millään tavalla ja muutenkin on kyseenalaistanut omaa uskoaan. Hän tietää minun olevan ateisti (koska en sitä peittele)
Hän on niitä harvoja järkeviä hihhuja ketä olen tavannut enkä tarkoita elintapoja :)
Mutta mitä tuossa ohjelmassa tuli esiin on ihmisen alistamista. Esiin tuli selvästi se mihin usko ja lahkot perustuu, pelkoon. Kylvetään pelon siementä jatkuvasti jotta jäsenet pysyvät ruodussa.
Älä siis yleistä koska on olemassa tervettä ja sairasta uskonnollisuutta.'
Missä on raja? "
Mitäs luulet, ompas kysymys, luepa Raamatusta Jeesuksen sanat vaikka vuorisaarnasta siinä kelvollista ohjetta vaikka sinulle, jos konkretiaa haluat.
Muu toisten ihmisten kohtelu on sairasta.
Onkohan eri jehovien seurakunnissa sitten erilaiset pomot?
Kaverillani on kaksi jehovatuttavaa, mutta ei ne hänelle uskonnosta mitään puhu, kunhan käyvät julistusreissullaan vaan kahvilla. Aika hauskaa sikäli, että kaverini on ateisti, mutta hyvin tulevat toimeen. On se tietysti raskasta rampata ihmisten ovilla ja on hyvä, että kiltti ateisti tarjoaa kaffetta ja pullaa.
Jaa, no mistä löytyy niitä kristittyjä jotka seuraa esimerkiks vuorisaarnan ohjeita
"Jaa, no mistä löytyy niitä kristittyjä jotka seuraa esimerkiks vuorisaarnan ohjeita "
- Aika tóuche-kysymys :p
ja siis ihan tämän päivän Suomessa. Kaikkein kauheinta on, kun lapsi / nuori pakotetaan valitsemaan joko usko ja vanhemmat tai kadulle. Minkälainen äiti voi lapsensa hyljätä...ja vielä tietoisesti ja harkiten.
ja ystävät.
Todella ikävää katsottavaa. Ensin hirveää sitouttamista ja tiukkoja sääntöjä ja sitten totaalinen hylkääminen.
http://areena.yle.fi/video/1600704
Jehovat ovat harhaoppisia eivätkä edes toimi kristillisellä pohjalla, mutta ei se tarkoita että läheskään kaikki jehovat eroaisivat mitenkään muista.
Tuo harhaoppi on sanana huvittava. Te jumalaan uskovat haukutte toisia jumalaan hieman eri tavalla uskovia.
Mitenkäs sairasta on alkoholisti ateisti perheiden kohtelu lapsiaan kohtaan kun täysin isää ja äitiä jää ilman kun viina vie.Se on varmaan vähemmän paheksittavaa, alkoholihan on hyvä ateistien mukaan, voi hyvä päivä tätä teidän tekopyhyttä.
Joni Valkilan radiohaastattelu.
http://ylex.yle.fi/ihmiset/vierasarkisto/uskontojen-uhrien-tuki-ryn-puheenjohtaja-joni-valkila-jouduin-pyytamaan-vanhem
Alkoholistien perheille aiheuttama kärsimys paljon yleisempää Suomessa kuin joku jehovien tapaus.Siitä pitäisi olla enemmän huolissaan.
Lukekaapa alla olevasta linkistä niin eiköhän asiat saa oikeat mittasuhteet.
http://www.lapsiasia.fi/nyt/puheenvuorot/puheet/puhe/view/1396989
Eihän se harhaoppinen lahko(jehovat) muuksi muutu.
Alkoholistit kaikki pakkohoitoon ennenkuin saa aikaan enemmän tuhoa ympäristössään.
Kysehän oli Jehovista.
"Kysehän oli Jehovista. "
On täällä isompiakin ongelmia vai sattuuko kohdalle.
Alkoholistien perheille aiheuttama kärsimys paljon yleisempää Suomessa kuin joku jehovien tapaus.Siitä pitäisi olla enemmän huolissaan.
Lukekaapa alla olevasta linkistä niin eiköhän asiat saa oikeat mittasuhteet.
http://www.lapsiasia.fi/nyt/puheenvuorot/puheet/puhe/view/1396989
Etkö osaa aiheessa pysyä? Kirjoita vaikka alkoholistipalstalle, jos sellainen on. Nythän oli kysymys jehovien hullusta uskonnosta.
Ei kun alkoholismista jos nyt oikeasti ollaan huolissaan lapsista perheistä.No tietysti jos tarkoitus on mustamaalata kaikki jonkun tapauksen takia niin jatkakaa toki, minä en siihen lähde mukaan JEESUKSEEN uskovana, omatunto ei anna siihen lupaa.
http://www.lapsiasia.fi/nyt/puheenvuorot/puheet/puhe/view/1396989
Oletko sinä niitä Ainoita Oikeita Uskovia?
Eli jos jostain löytyy isompi ongelma, niin pienemmille ongelmille ei tarvitse mielestäsi tehdä mitään?
Samalla logiikalla voitaisiin samantien unohtaa kaikki suomalaislasten ongelmat, kun tunnetusti esim afrikkalaislasten ongelmat ovat ihan helvetin paljon isompia, joten mitäs meikäläisten mukulojen pikkuongelmia miettimään kun on niin valtavasti niin paljon isompiakin ongelmia...
Voisi kuule joskus ihan oikeasti miettiä asian loppuun asti ennen kuin alkaa heitellä kommenteja aiheen vierestä...
Niin kauan kun maailmassa on yksikin muu ongelma ratkaisematta, ei pidä jehovantodistajien ongelmista puhuman. Sitä tuo nimerkki ":)" ilmeisesti tarkoitti.
Sama asetelma kohtaa ihmistä kaikissa aatteissa. Uskonnoissa ehkä voimakkaimmin, koska uskot ei anna yleensäkään ihmiselle oikeutta ajatella omilla aivoillaan. Jehovantodistajat lie vieneet tuon aatteestaan luopuneen ihmisen syrjinnän ihan omalle tasolleen. En hyväksy.
Fundisuskiksilla tilannetta yleensä pahentaa se, ettei ne anna aina lastensa leikkiä ja kaveerata pakanoiden (=lue vääräuskoisten) kanssa. Kun tuo ihminen sitten luopuu esim jehovien opista, niin saattaa huomata olevansa Todella Yksin.
Tuli tuossa dokkari suvaitsevaisesta ruotsista, jossa naisen elämää elävä, mutta mieheksi syntynyt sai kuulla siskoltaan ja vanhemmiltaan, että parempi olisit kuolleena. Perinnöttömäksikin yrittivät tehdä tuon kaverin. Onneksi sillä oli pari serkkua, joita tapaili.
Ihmisten ei anneta olla itsenäisiä ja hyvin yleistä tällainen määräily on uskonnollisissa yhteisöissä. On sitä tosin muuallakin. Vanhemmat saattavat esimerkiksi vaatia lastaan valitsemaan tietyn ammatin. Sellainen isältä pojalle-systeemi.
"Tuli tuossa dokkari suvaitsevaisesta ruotsista, jossa naisen elämää elävä, mutta mieheksi syntynyt sai kuulla siskoltaan ja vanhemmiltaan, että parempi olisit kuolleena. Perinnöttömäksikin yrittivät tehdä tuon kaverin. Onneksi sillä oli pari serkkua, joita tapaili."
Löytyykö Areenalta? Katsoisin mielelläni.