Äitini penkoo jatkuvasti tavaroitani minun huoneestani ilman lupaa? Olen 15-vuotias tyttö ja tavarani ovat henkilökohtaisia, varsinkin ne jotka eivät ole esillä ja laatikoissa. Äitini vetoaa omien tavaroidensa etsintään, muttei usko kun sanon etteivät ne ole huoneessani. Hän myös arvostelee vartaloani usein. Menee hermot kun täytyy sietää yksityisyyden loukkausta. Kun hän penkoo tavaroitani, hän perustelee, että 'Minun taloni tämä on' ja 'Ei tarvitsisi etsiä jos eivät olisi sinun hukkaamia.' Mutta kun eivät ole.
Onko oikein, että..
Ei enempää kiitos.
3260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Penkoisi se kuitenkin salaa, kun et ole näkemässä.
Mun äitini oli samanlainen.Penko kaapit ja laatikot,vain etsiäkseen jotain sopimatonta.Armeijassani olessa penkoi taas kaikki kaapit ja oli avannut teipatut pahvilaatikotkin.Voisit mielestäni jutella kouluterveydenhoitajan tai muun vastaavan ihmisen kanssa!
En päästä nykyään äitiäni edes kotiini,kun sama touhu alkaa vaikka olen kotona!
Meneppä joku kerta penkomaan hänen tavaroitansa ihan kysymättä ja sano sinäkin ettei tarvitsisi etsiä jos et olisi hukannut, ja katso mitä hän ajattelee. Tajuaisi varmaan kuinka tyhmältä kuulostaa, ja myös sen kuinka raivostuttavaa se on kun hänen yksityisyysasioitaan pengotaan. Arvostele samalla hieman hänenkin vartaloaan, ja JOS (kun) hän suuttuu, niin voit vedota että samalta se sinustakin tuntuu.