KL: Suomalaisten tontit kiellettiin Venäjän Karjalassa
KL: Suomalaisten tontit kiellettiin Venäjän Karjalassa Julkaistu: 11:4212 kommenttia
Kuva: EPA / All Over Press
Dmitri Medvedev antoi ukaasin.
Kuva: EPA / All Over Press
Dmitri Medvedev antoi ukaasin.Venäjän presidentti Dmitri Medvedev on kieltänyt ulkomaalaisten maaomistuksen muun muassa Venäjän Karjalassa, kertoo Kauppalehti paperiversiossaan.
Mikäli presidentin antama ukaasi on ehdoton, se tarkoittaa sitä, että suomalaisten maaomistus on jatkossa kokonaan kielletty ns. luovutetuilla alueilla Priozerskin piiriä lukuun ottamatta. Kremlin luettelossa on 380 hallinnollista aluetta.
Lakiasiantuntija Leena Lehtinen on perehtynyt Venäjän maa- ja kiinteistölainsäädäntöön. Hän sanoo Kauppalehdessä, että suomalaiset ovat tehneet maakauppoja omalla riskillään. Venäjän laissa on säädetty, ettei ulkomaalainen saa omistaa maata raja-alueilla ennen kuin presidentin luettelo on vahvistettu.
Lehtisen mukaan luetteloon kuuluvilla alueilla tehdyt suomalaisten maakaupat voidaan joutua purkamaan. Asia riippuu presidentin ukaasin täytäntöönpanosäädöksistä.
MAANOSTOKIELTO KARJALAAN
1
207
Vastaukset
- tiedossa....
Kyllä tuo oli tiedossa, että maata ei voinut hankkia raja-alueilta, mutta puuttui vain raja-alueen määrittely.
No nyt presidentti on vahvistanut raja-aluemääritelmän, joten asia on sitten selvä.
En oikein usko, että raja-alueiksi luettaisiin Laatokan pohjoispuolisia alueita. Eiköhän sieltä saa maata ihan riittävästi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1058237- 1125764
- 555231
- 2895206
- 783851
- 583041
- 662757
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222558Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292532- 452491