Eli kone sulkee netti yhteyden noin minuutin välein, mutta yhdistää silti heti uudestaan!!! Mikä mahtaapi olla vikana?
Netti yhteys pätkii
Kipexi
2278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tarkastappas seuraava asia.
Käynnistä-> suorita -> CMD
konsolissa kirjoita
ipconfig /all
kaksi viimeistä riviä tulostetusta listauksesta näyttää IP osoitteen käyttöluvan myöntämisajan ja vanhenemis ajan... ja nimen omaan katso tätä jälkimmäistä aikaa ja jos se täsmää nettiyhteyden pätkimisen ajan kanssa niin on syy koneen ja DHCP palvelimen välisessä liikenteessä. (tämä tietenkin vain jos sinulla ei ole käytössä kiinteää IPtä)
käytätkö ehkä jotain palomuuri ohjelmisto,ZoneAlarmia ehkäpä? (jos ylimmäinen ajan tarkastelu tuotti tuloksen että IPn "vanhetessa" netti pätkii.. niin kokeile sammuttaa palomuuri)
tietenkin syitä voi olla monia muitakin, mutta tuossa yksi.
kiinteä IP ja käytössä on tällä hetkellä F-Securen palomuuri eilen oli vielä Norton mutta sama ongelma on jatkunut jo pari päivää eli en uskoisi palomuurin aiheuttamaksi.?