http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Ruotsin ystävä/1135262957496
"Itsekin kannatan ruotsin opiskelua. Mutta en historian muistoksi vaan siksi, että pohjoismaissa on mukava matkustaa ja suomenruotsalaisten kanssa kiva snakata. Jos poikani haluaa kuitenkin ruotsin sijasta opiskella vaikka espanjaa, kiinaa tai venäjää, vastaan: "Siitä vaan, maailma muuttuu, ja sinähän siinä joudut elämään!" "
"Itsekin kannatan ruotsin opiskelua. Mutta en historian muistoksi vaan siksi, että pohjoismaissa on mukava matkustaa ja suomenruotsalaisten kanssa kiva snakata. Jos poikani haluaa kuitenkin ruotsin sijasta opiskella vaikka espanjaa, kiinaa tai venäjää, vastaan: "Siitä vaan, maailma muuttuu, ja sinähän siinä joudut elämään!" "
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minäkin olen ruotsin ystävä, mutta tutustuttuani HBL:ssä paremmin Suomen ruotsalaisten
ajatusmaailmaan en halua olla heidän ystävänsä..
Miksi he haluavat eristäytyä muista kuten äärimuslimit, lestadiolaiset ja muut kiihkouskovaiset ?
Heille olisi pitänyt alunperin antaa se Korsholman lääni, saisimme olla rauhassa.
Eivät he ole mitään suomalaisia, vaan palvelevat maata, jota ei enää ole..
Suoraa tekstiä.
Pakkoruotsi lähtee. Se on varmaa.
Tosi hyvä kirjoitus, pitäisi kääntää suomenruotsalaisille!
¨Fiksuimmat suomenruotsalaiset ymmärtävät että nämä kielitalibanit ja svenska-nu verkostot ovat seuraavan sukupolven stasilaisia ja rähmälläänolijoita.
Olen hämmästynyt. Olen luullut että Saarikoski on muottiin valettu taantumuksellinen hesaripravdalainen, joka on ripustanut omat aivot komeron naulakkoon, lukinnut oven ja heittänyt avaimen Vantaanjokeen.
Mutta ei.
Ihminen on ottanut asioista selvää, monipuolisesti ja kirjoittaa itsenäisen näkemyksen noin vain. Siis Hesarissa!
On pakko sanoa englanniksi että he made my day. Tosi hyvä.
Olen tekemässä listaa suomenkielisistä journalisteista, jotka sanovat painavan sanansa kielipolitiikasta. Nyt taidetaan tehdä historiaa, hiljaa mutta varmasti.
Onhan ollut NIIN alakuloista todeta että suomalainen eliitti on ollut alistettu ja osallistunut suomenkielisen enemmistön alistamiseen pienen kielivähemmistön valtikan alla.
Nyt alkavat alistuneetkin nostamaan päätään ja suoristamaan ryhtiään.
Hesarin toimittajista on aivopestyjä ruotsittajia kuten esim. Ilkka Malmberg ja Jaakko Lyytinen