Oluen juonnin virheet

Oluen juonnissa, valmistuksessa ja etenkin myyntivalikoimissa on kaksi väärää asiaa ottanut vallan:
1) HIILIHAPPO. Limukaljalager, säilöntäaine, täydenolon röyhtäyttäjä. Ei oikeassa oluessa tarvitse olla kuplivaa happoa aina, limsat siis limsoina.
2) KYLMYYS. Nyt talvellakin tuoppia tuodaan eteen pääsääntöisesti jääkylmänä, jopa Guinnessia. Ei mitään järkeä kadottaa oluen makua näin, vai peitetäänkö tällä säilöntä- ja laatuongelmat? Toki paahtavalla kesäterassilla on kiva ottaa se kylmä ja kirpeä olut.
21412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

...tekstistäsi on helppo lukea että nuo esittämäsi pointit ovat seurauksia syistä.
Sekä hiilihappoisuus että oluen kylmentäminen sinne lähelle nollaa jossa viimeinenkin maltaan ja humalan maku poistuu on mielestäni selvä merkki siitä että ihmiset eivät oikeasti pidä oluen mausta. Olutta juodaan tottumuksesta ja siksi että se on "miehistä" "äijää". Naisethan paljon suoremmin ilmoittavat jos eivät pidä oluesta. Mutta eihän suomalainen mies voi värikäs limuviina kädessä pönöttää.

Äänestä
  • Näinhän se on. Pari viilausta heittäisin silti:
    "...ihmiset eivät oikeasti pidä oluen mausta...". Niin, eivät ne pidä sen kylmän hiilihappo-oluen mausta, jos se olisi huoneenlämpöistä ja ilman runsasta hiilihappoa. Mutta kun minä juon oikeaa hyvämakuista olutta, joka on huoneenlämpöistä ja ilman hiilihappoa, ja olen käännyttänyt muutaman muunkin juomaan sitä. Se olut siis ON hyvää omillaan. Eli kyllä oluen mausta voi oikeasti pitää, kunhan se on oikeaa olutta, ei hapolla ja kylmällä tapettua.
    "Mutta eihän suomalainen mies voi värikäs limuviina kädessä pönöttää.". Lopullisena tavoitteena ei ole mikään makea alkoholijuoma, vaan pehmeän hivelevä kevyen pilvinen ja kukkean hedelmäinen oikea olut, joka muhevan keskilämpöisenä maustaa sisimmän ilman pistävää hiilihapposäilöntäainetta. Se kädessä voi pönöttää, sillä siinä on monesti ihan oikeaa miehekästä vaahtoakin päällä, ei niitä kirpeitä kuplia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laatua kansalle kirjoitti:

Oluen juonnissa, valmistuksessa ja etenkin myyntivalikoimissa on kaksi väärää asiaa ottanut vallan:
1) HIILIHAPPO. Limukaljalager, säilöntäaine, täydenolon röyhtäyttäjä. Ei oikeassa oluessa tarvitse olla kuplivaa happoa aina, limsat siis limsoina.
2) KYLMYYS. Nyt talvellakin tuoppia tuodaan eteen pääsääntöisesti jääkylmänä, jopa Guinnessia. Ei mitään järkeä kadottaa oluen makua näin, vai peitetäänkö tällä säilöntä- ja laatuongelmat? Toki paahtavalla kesäterassilla on kiva ottaa se kylmä ja kirpeä olut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu