Kaikki työttömät ja muutkin halukkaat hakemaan uutta virkaa Lieksasta! Palkasta ei tarvitse neuvotella, ilmotatte vaan että näin ja näin paljon kun maksatte niin sosiaali- ja terveyspalvelujen menot saadaan leikattua.
Talouspäällikön virka
äääääää
19418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Johtajaa johtajan päälle. Mitähän se kamreeri oikein puuhailee, kun pitää saada lisää henkilöstöä euroja laskemaan. Kun ei vielä täytetty perusturvajohtajan vakanssia, tehdään talouspäällkkö. Ja sen jälkeen perusturvajohtaja ja sosiaalijohtaja. Lisäksi kaikki pikkujohtajat päälle. Kuka tekee työt?
Niinja sitten voi poistua Lieksasta välillä toiseen kaupunkiin virkaan ja tulla takaisin, vaatia isompaa palkkaa, muuten en tule! Tämmöisiähän ne johtajat Lieksassa!
Kaupungin virkoja johtajatasolla piti karsia, eikä suinkaan lisätä suhteessa pudonneeseen asukasmäärään!
Minusta tuohon ei tarvitse perustaa uutta virkaa, vaan tarvittavat palvelut voidaan ostaa ulkopuolelta!
Ulkopuolinen sektori laskee Lieksan eurot kuukaudessa, siinä missä virkaan palkattu vuodessa!
Niin se vaan on.
IHAN TURHAA KULUNKII.
sitten olla eurot hallussa kun talousasioiden osaajaa etsitään ja tarvitaan.
Mitäs osastoa hän pääliköi? En ole kuullutkaan. Taitaa tosiaan olla turha homma. Liksat sieltä
muuhun.
opettaisitten mihin lieksan liksat on tarkoitettu käytettäväksi ja paljonko niitä on. Minä oon ainakii
maksanut ihan tarpeeksi elämäni aikana ja aina on pitänyt tietää mihin rahat riittää. Sen verran
laskutaitoa pittää olla johtajillakin.
Kuus Somali psykiatria , traumoja paljon pak, nuorilla ?
Ilta lehden mukaan .
Ym, muita koordinaattoreita pilvin pimein .
valittiin johtajaksi. Mikä on hänen tehtävänsä sitten, jos ei ynnäpää toimi. Onhan terveyskeskuksessakin talouspäällikkö, jolle kuuluu laskennat.
Kaikki on yksityistettävä puljuille ne laskee .
Kaikista palvelukeskuksista on poistettu talouspäälliköt(Maunu;Pehkonen)Sos puolella sitä ei ole edes milloinkaan ollut. Kuitenkin sosterveys kuluttaa 80% kaikista meidän verorahoista. Eikö kannata jo valita joku joka osaa. Esim reppulääkäreiden palkkaus on jo taidetta, parikymmentä erilaista palkkausjärjestelmää, ostopalveluiden hinnoittelut jal ääkkekustannusten seuraukset ym. Lääkäri hoitakoon potilaita, sosjohtaja hoitakoon oman alansa jutut. Kamreeri ei kerkeä yksin kaikkea hoitamaan, sisvistyspuolen ja tekniikan lisäksi..
Mites olis ylijohtajan virka? Sillähän olisi parempi palkka kuin päälliköllä, ja olishan se hienompaa kun meilläkinpäin olisi yksi ylijohtaja!
Kysymys lienee siitä, että Jotkut nääkee kaupunginhallituksessa ainoastaan numeroita ja laskukoneen kauppiaita siis on paljon mutta miten nähdään sitten ihmisten tarpeet?
Miten esim perheet kohdataan ja heidän tarpeet kun homma poikii esim lasten päivähoidon kohdalla ettei järjestelmä pelaa saumattomasti.
Eli kaupunginhallitus lähti nyt toimintoja ohjailemaan siten, että ammattilautakunta sivuutetaan ja sitten vasta nyt pyydeträän lausunto tarvitaanko talouspäälliköä. eli huomenna taas toista sellainen on hyvin huikentelevaa politiikkaa mielestäni.
Mutta aikanaan terveyskeskuksessa oli oma talouspäällikkö mutta ei ole ollut pitkään aikaan sitten taloushallintoon on muutenkin tullut muutoksia yhteinen kuntien tilitoimisto.
On tullut myskin yhteinen lautakunta sosiaali ja terveydenhuolto ja siten organisaatiomuutokset mutta kuitenkin on tietysti henkilöt joilla on vastuualueet mutta mistä on nyt sitten kysymys.?MK
Muuta Lieksassa ei tulevaisuudessa tarvita.
UGH! Olen puhunut :)
Joo, tulis oikein "Rusoposkinen inkkari" !
on pätevä lääkäri ja tullee ihmisten kanssa juttuun. Ei piä yllä "fanikerhoja" lieksalaisten veronmaksajien
rahoilla. Eikä pyri eduskuntaan!
pitänyt vaan taitaa lieksalaisetkin jo ponjata "nostatuksen " täällä.
Pitäsköhän noille entisillekin jottain hommaa ensi olla? Kuhan kissailoivat keskennään. Pitäs olla jokkaisen niin mahottoman hyvä.