Ihminen on laumaeläin!

Minua mietityttää suuresti ihmisen tyhmyys,jos seison tyhjän kassan edessä kaupassa odottamassa naistani,niin taakseni kertyy jonoa?Siis mitä ihmettä?Vastaava tilanne taas että olet kassalla,toisella puolella on tyhjä kassa,mutta kaikki tulevat siihen kassalle missä itse on.Joskus olen miettinyt että onko minulla niin hyvä partavesi,että pitää päästä taakseni jonottamaan,vaikka muualla pääsisi heti kassalle.
Samaa toistuu joka paikassa,ei vain kaupassa.Onko aivosolut jo niin menneet että seurataan vaan muita,että mitä he tekevät?
Käyttäkää ihmiset niitä omia aivojanne ja silmiänne.Ei tarvitse limppaa muiden mukana.
371486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Noin me vodkaturisti kiusasimme venäläisiä Leningradissa. Kiinni olevan kioskin eteen 3:n miehen jono. Kohta jonossa oli toistakymmentä mummun-kupukkaa. Läksimme kävelemään, jonkin purkautui.

Äänestä
  • Ihmiset etsivät Laumanjohtajaa itselleen.

    90% ihmisistä menee sinne minne muutkin menee.
    Ja ne muut menee sinne minne Johtajakin menee.

    Niin ne Lampaatkin tekee.

    Mm.mainokset käyttävät tätä ihmisen laumaeläin ominaisuutta hyväkseen.

    Äänestä

  • MustaLammas. kirjoitti:

    Ihmiset etsivät Laumanjohtajaa itselleen.

    90% ihmisistä menee sinne minne muutkin menee.
    Ja ne muut menee sinne minne Johtajakin menee.

    Niin ne Lampaatkin tekee.

    Mm.mainokset käyttävät tätä ihmisen laumaeläin ominaisuutta hyväkseen.

    Ennen, etenkin maaseudulla, kun nainen löytyi. Harrastettiin jonopanoja. Siinä vaan nöyränä vuoroaan odottivt puutteelliset, kuten nyt köyhät leipää.

    Äänestä

  • johtajanko... kirjoitti:

    Ennen, etenkin maaseudulla, kun nainen löytyi. Harrastettiin jonopanoja. Siinä vaan nöyränä vuoroaan odottivt puutteelliset, kuten nyt köyhät leipää.

    Tähän perustuu Taloustutkimuksen gallupitkin.

    Kerrotaan että Kokoomusta kannattaa 26% äänestäjistä.
    Ihmiset miettivät että no jos muutkin kannattaa Kokoomusta niin sitten kannatan minäkin.

    Se on itse itseään ruokkiva kone.

    Äänestä

  • kyllä hyvä :D Mahto olla naurussa pitelemistä.

    Äänestä

täynnä urpoja.

Äänestä
  • Nyt olla niin,että sinulla on hyvät perät ja miespuoliset jäävät takamustasi ihailemaan. Ja lopuksi niitä kertyy ihan jonoksi asti.

    Äänestä

  • voihan. kirjoitti:

    Nyt olla niin,että sinulla on hyvät perät ja miespuoliset jäävät takamustasi ihailemaan. Ja lopuksi niitä kertyy ihan jonoksi asti.

    Amerikasta on tulossa Suomeen Elokuva jonka on nähnyt jenkeissä 160 miljoonaa katsojaa.

    Kaikki Suomalaiset ryntäävät katsomaan sitä !

    Sitten paljastetaan että ei niitä katsojia ollutkaan kuin 6 000...

    Ja Elokuvan katsojaluvut romahtavat samantien.

    Äänestä

  • voihan. kirjoitti:

    Nyt olla niin,että sinulla on hyvät perät ja miespuoliset jäävät takamustasi ihailemaan. Ja lopuksi niitä kertyy ihan jonoksi asti.

    ...kuvittelet vähä liikoja itestäsD:

    Äänestä

  • voihan. kirjoitti:

    Nyt olla niin,että sinulla on hyvät perät ja miespuoliset jäävät takamustasi ihailemaan. Ja lopuksi niitä kertyy ihan jonoksi asti.

    Tähän laumaviettiin perustuu bisnesmaailman tavaton pyrkimys olla markkinajohtaja, hinnalla millä hyvänsä.

    Äänestä

tänään bussipysäkillä kaikki odotti sellasessa katoksessa bussia.kukaan ei siis ollut itse pysäkillä.Lähdin sitten sitten itse kävelemään pysäkille aamukahvini kanssa,niin sieltähän se koko lauma seurasi perässä,vaikka ei ollut edes bussi tulossa :D ja ihmisiä oli vielä n.15.Huvittava ilmiö.

Äänestä
  • Hyvä esimerkki, että moni ihminen kaipaa alitajunnassaan jonkinlaista johtajaa jota seurata. Ihminen on kuin susi, tarvitsee laumaa, tarvitsee johtajaa.

    Äänestä

  • aq112313213 kirjoitti:

    Hyvä esimerkki, että moni ihminen kaipaa alitajunnassaan jonkinlaista johtajaa jota seurata. Ihminen on kuin susi, tarvitsee laumaa, tarvitsee johtajaa.

    Verottaja tietää tämän, että kun alamaista piestään riittävästi, alkaa tämä pitää sitä rakkautena!

    Äänestä

Tietysti voi olla, että olet just astetta älykkäämpi kuin mutta on myös mahdollista, että ihmiset on vaan niin automaatiohakuisia, jotta eivät mieti mitään, kun joku ajattelee niiden puolesta.

Olen huomannut itsekin käyttäytyvän tuolla tavalla. Saatan odottaa bussipysäkillä bussia jos siinä joku muukin odottaa (syrjäseutu). Sitten, kun bussia ei kuulu puoleen tuntiin niin kyselen, että millonkohan se tulee, johon toinen vastaa ettei tiedä vaan ajatteli vaan kokeilla onneaan jos vaikka tulis kohta.

Syrjäseudulla, kun joutuu bussia odottaa joskus parikin tuntia jos se just mennyt - joten aikataulusta kannattaa varmistella ennen odottelua :)

Äänestä

Meikäläinen puolestaan saa aina jonottaa yksin ... oikeastaan ei olekaan silloin kysymys enää jonottamisesta. Jos asetun jonon hännille, siirtyvät kaikki edessäolevat suosiolla taakseni ... en voi ymmärtää mistä moinen laumasieluisuus johtuu. Olen jopa pyytänyt joskus jotakuta asettumaan jonossa eteeni, koskä hänellä on ollut vain yksi ostos ... hän on siirtynyt muitta mutkitta toiselle kassalle, vaikka siellä ei ole ollut edes palvelua.

Ajatelkaa hyvät ihmiset omilla aivoillanne, älkääkä aina ajatelko toista parempana/kiireisempänä, kuin mitä itse olette. Pitäkää vain reilusti se paikka, mitä olette jonossa pitäneet hallussanne jo lapsuudestanne lähtien .. kyllä se siitä.

Äänestä
  • ihmiset on tosiaan laumasieluja.
    Jos haluan maksaa ostoksistani reilun tavan mukaan, niin aina säännönmukaisesti kassaneiti nyrpistää nenäänsä nähdessään setelini. Hän sanoo: olette miljoonas asiakas tänään -saatte kaiken ilmaiseksi. Mutta enhän aina joka kerta voi olla miljoonas asiakas ? Edellinen toisuu kerta kerran perään, niin etten enää muista milloin olisin viimeksi maksanut ostoksista.

    Ajattelen usein kassajonossa sitä, miten ihmiset ovat hyvyydessään muuttuneet laumasieluiksi. Ei enää erota erillistä hyvää toisten joukosta -varsinkaan kaupan kassajonossa. Tänäänkin kolme siivoojaa liittyi rätteineen ja luuttuineen seuraani päästessäni kantamuksineni ohi kassajonon. Olen usein miettinyt puhtaanapidon psykologiaa, miksi niin usein siivoojat liittyvät juuri minun seuraani tehden työtään aivan kuin urakalla ...

    Ajatelkaa hyvät ihmiset omilla aivoillanne. Hyvyyden ja kohteliaisuuden pitää olla rajallista, muuten se turmelee nuorison. Emme enää ymmärrä hyvyyden sisintä olemusta, jos se muuttuu jokapäiväiseksi ... niin kuin olen kokenut sen itseeni kohdistuvana jokapäiväisenä ilmiönä.

    Sanoisin vielä, etten käytä mitään tuoksuaineita, jotka muuttaisivat ruumiini luonnollisia haihtumia. Niitä säännöllisesti tarjotaan minulle aivan ilmaiseksikin, mutta koska äitini jo tiesi ihmisen luonnollisena olevan aito itsensä, en koskaan ole uhmannut äidin tahtoa ... no, äidit varsinkin ovat sellaisia hupsuja laumasieluja, jotka ajattelevat, ettei oma kulta pärjää maailmalla ilman hyviä neuvoja ...

    Äänestä

tuoksuu hyvälle. Voisin seurata hajua. Koskaan en ole sitä vielä toistaiseksi haistanut.

Äänestä
  • ei mua seuraa,vaikka mulla on tota käytössä? :)

    Äänestä

  • dghthde kirjoitti:

    ei mua seuraa,vaikka mulla on tota käytössä? :)

    että olet itse juossut karkuun Madame Rochasia...

    Äänestä

.

Äänestä

"Vain kaksi asiaa ovat äärettömiä - universumi ja ihmisten typeryys, enkä ole ensimmäisestäkään aivan varma."

Itselläni ei ole mitään lisättävää em.mielipiteeseen.

Äänestä
  • :D :D

    Äänestä

No man is an island


No man is an island entire of itself; every man
is a piece of the continent, a part of the main;
if a clod be washed away by the sea, Europe
is the less, as well as if a promontory were, as
well as any manner of thy friends or of thine
own were; any man's death diminishes me,
because I am involved in mankind.
And therefore never send to know for whom
the bell tolls; it tolls for thee.

John Donne

Äänestä

Ihminen ei ole laumaeläin muuten kuin perheensä kanssa. Viearaiden ihmisten kanssa ihminen ei ole laumaeläin, mutta meidät on opetettu hyväksymään vieraatkin ihmiset meidän peruskoulutuksessa.

Äänestä

"Käyttäkää ihmiset niitä omia aivojanne ja silmiänne.Ei tarvitse limppaa muiden mukana. "

Ihmisten aivot on tuhottu myrkkyjä sisältävillä elintarvikkeilla ja idioottituubilla. Muuten he eivät äänestäisi heidän omaisuuttaan ulkomaille ja ulkomaalaisille lahjoittavia roistoja valtaan yhä uudestaan.

Jos näen ihmisiä porvaripuolueiden vaaliteltoissa, tiedän että siinä on aivopesty kulutusrobotti.

http://www.eu-facts.org/en/whoiswho/foundingfathers.html

http://barenakedislam.wordpress.com/2008/11/20/no-go-zone-muslim-areas-coming-soon-to-a-neighborhood-near-you/

Äänestä

niitä omia aivoja oppii käyttämään, kun koulussa on saanut rangaistuksia niiden käyttämisestä? Kyllä sillä kymmenen vuoden kurittamisella on seurauksensa. Sitä vaan ehdollistuu toimimaan lopulta niin, että hakeutuu jonkun auktoriteettia muistuttavan kylkeen ja alkaa matkimaan tätä.

Äänestä
  • olet käynyt?Tai minä vuonna? Kyllä meidän koulussa opetettiin ainakin omia aivoja käyttämään ja ilman rangaistuksia..outoa tuo "sinun" koulun käytös/opetus.

    Äänestä

Kirjoitatte, että ihminen on laumaeläin ja että ihmiset tekevät niin ja näin typerästi toisiaan matkien jne.

Mitä te olette, jotka noita kirjoitatte? Ufojako?

Äänestä
  • sit just niitä kenen ei tarvitse seuraa "laumaa" vaan osaa mennä itsekkin paikkoihin,toisia seuraamatta.Eli juuri käyttää niitä omia aivoja.

    Äänestä

  • Niin, olemme tarkkailijoita, sieltä jostain. Että tervehdys sinullekin, oi maan asukas.

    Äänestä

  • itse asiassa ufo on se itse alus,elikkä pitäisi juuri tämä alien..

    Äänestä

toisten lähentyminen luoksesi on hyvä merkki .......kitä kiitä,,kiitä.ja vieläkin kiitä.

Äänestä

Onko tämä "seuraus" vain suomessa,vai tehdäänkö sitä muuallakin?Olisi kiinnostavaa tietää..

Äänestä

Miks kaikki seuraa mua!!vittu kun ahdistaa!!

Äänestä
  • Politiikassakin kaikki seuraavat johtajaa sen kummemmin kyseenalaistamatta heidän tekosiaan. No nyt demarit taitavat saada paskan huuleen kun eivät nämä kansanedustajat ajatelleet omilla aivoillaan vaan sokeasti uskoivat johtajiaan jotka toimivat rahavallan käskystä. Eihän tosin ole mitään sen helpompaa kuin totella kaikessa johtajaa olipa se miten pirullista tahansa, niinhän saksalaisetkin tottelivat sokeasti fiireriä kaikessa ja mitenkäs siinä sitten kävikään.

    Äänestä

  • tuupa-ukko kirjoitti:

    Politiikassakin kaikki seuraavat johtajaa sen kummemmin kyseenalaistamatta heidän tekosiaan. No nyt demarit taitavat saada paskan huuleen kun eivät nämä kansanedustajat ajatelleet omilla aivoillaan vaan sokeasti uskoivat johtajiaan jotka toimivat rahavallan käskystä. Eihän tosin ole mitään sen helpompaa kuin totella kaikessa johtajaa olipa se miten pirullista tahansa, niinhän saksalaisetkin tottelivat sokeasti fiireriä kaikessa ja mitenkäs siinä sitten kävikään.

    eipä tarvitse ihmetellä miksi tällä maalla menee huonosti..toivottovasti saadaan sinne niitä ihmisiä,jotka tosiaan käyttävät omia aivojaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vpoj kirjoitti:

Minua mietityttää suuresti ihmisen tyhmyys,jos seison tyhjän kassan edessä kaupassa odottamassa naistani,niin taakseni kertyy jonoa?Siis mitä ihmettä?Vastaava tilanne taas että olet kassalla,toisella puolella on tyhjä kassa,mutta kaikki tulevat siihen kassalle missä itse on.Joskus olen miettinyt että onko minulla niin hyvä partavesi,että pitää päästä taakseni jonottamaan,vaikka muualla pääsisi heti kassalle.
Samaa toistuu joka paikassa,ei vain kaupassa.Onko aivosolut jo niin menneet että seurataan vaan muita,että mitä he tekevät?
Käyttäkää ihmiset niitä omia aivojanne ja silmiänne.Ei tarvitse limppaa muiden mukana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu