Hei!Mistä olette Hyvinkääläiset tilanneet kakun lapsenne ristiäisiin ja ne jotka on tehnyt itse mistä olette hankkineet koristeet?
Kiitos!
Kiitos!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Prinsessa??!! Siis joku kuninkaallinen?! (Aika ällö nimitys tuo prinsessa.)
Kakkuja saa Hyvinkäällä mm. Kulmakonditoriasta, Herkkuleipureilta ja Kotileipomo Laineelta. Kannattanee tilata hyvissä ajoin.
herääs nyt tähän maailmaan, Hyvinkäällä ei ole prinsessoja, ne on vaan sun omassa pikku pikku kotimaailmassasi, kakkuja ja koristeita löytyy kun jättää uusavuttomuuden kodin prinsessamaailmaan ja lähteen ulos Hyvinkään karuun todellisuuteen, joka "prinsessallesikin" jonain päivänä iskee päin namaa, herätys !
Tommoiset lapselliset ilkkumisenne. Ehkä te olette jo niin kalkkiksia tai liian mukuloita, että teidän elämässä ei ole enää prinsessoja. Pienen lapsen isänä tiedän että oma lapsi on rakkainta ja kalleinta mitä maailmasta löytyy, sitä ei hellyyttely sanat riko. Kenties se ei sovi teidän maailmaanne, mutta se on juuri sitä mitä me pienten lasten vanhemmat haluamme. Meidän perhe tilasi meidän Prinssille kastetilaisuuteen kakun Hyvinkään Prismasta. Tilattiin noin viikkoa aikaisemmin. Parasta oli että saimme noutaa sen lauantaina ja sunnuntaina heidän isoista kylmiöistä, juuri ennen vieraita. Harvalla kun on sellaisia kylmä säilytys tiloja minne kakut mahtuisi.
Kakkuja syöviä prinsessoja hyi miten imelää, muistakaa että muiden silmissä nämä prinssit ja prinsessat ovat tavallisia kuolevaisia muiden joukossa, on väärin opettaa ja sulkea lapsi prinsessamaailmaan ja opettaa että kaikki pyörivät heidän napansa ympärillä, pudotus tulee näin ollen olemaan raskas takaisin maanpinnalle kun tulee huomaamaan että maailma on täynnä muita meitä "tavallisia" inmisiä.
ihmisiä oikein riivaa? Mikä siinä on, että mistään ei saa enään iloita ja nauttia, ja ennen kaikkea kertoa siitä koko MAAILMALLE kuinka ihana meidän pikku prinsessa/prinssi on. Sitten tulee näitä elämäänsä katkeroituneita jotka torpeedoi kaiken alas. Iloitkaa nuoret perheet pienokaisistanne älkää antako katkeroituneiden ihmisten häiritä elämäänne. Minäkin aion nauttia jos Luoja suo joskus mummun roolista, ja takuuvarmasti aion paukuttaa henkseleitäni, ja "kailottaa" kuinka ihana on "mummun mussukka".
"pudotus tulee näin ollen olemaan raskas takaisin maanpinnalle kun tulee huomaamaan että maailma on täynnä muita meitä "tavallisia" inmisiä."
Tarkoitit varmaan, että Suomi on täynnä teitä pahasti katkeroituneita ihmisiä. Ei ihme, että Suomessa on niin paha olla, itsemurhat kukoistavat, samoin psyykkiset ongelmat. Kukaan ei saisi nauttia elämästään, kun minäkään en nauti omastani?
Onnea kaikille, joilla on kotona oma prinssi tai prinsessa. Hellikää lapsianne. Siten heille kasvaa hyvä itsetunto ja he pärjäävät tässä kateellisten ihmisten maassa. Tai tajuavat lähteä pois.
mieltä kanssasi. Niinkuin joku täällä jo kirjoittikin "nauttikaa nuoret perheet pienoikaisistanne", älkää antako häiriintyneiden, kateellisten ihmisten pilata onneanne. Ei lasta voi rakastaa ja helliä liikaa.
Onhan se nyt jo moneen kertaan nähty, että näistä pikku prinsessoista kasvaa Johanna Tukiaisen kaltaisia ihmisiä, joiden oma kuva kehosta ja itsestä on aivan vinksallaan.
Itse en kasvattanut lapsistani prinsessaa enkä prinssiä, ja teidän mielestä olen siis kateellinen, katkeroitunut ja häiriintynyt ihminen?
Rakkauta ja hellimistä ne " mummun mussukat" tarvitsee eikä mitään hömpänpömppää.
O tempora! O mores! = Oi aikoja! Oi tapoja!
Mielestäni lasta tulee rakastaa ja PALJON. Lapselle tulee näyttää ja kertoakin, että rakastaa häntä ja että hän on toivottu. Ja eiköhän sitä rakkautta voi parhaiten osoittaa myös oikeilla teoilla ja valinnoilla, joita lapsensa hyvinvoinnin eteen tekee.
Kaikenmaailman prinsessa- ja prinssi-nimitykset minä jätän täysin omaan arvoonsa. Todella ällöttäviä ja oksettavia lällylölly-nimityksiä.
Huom: Sekin on rakkautta, että ei lellittele lastaan täysin "pilalle". Ei ole helppoa sellaisella pilalle lellityllä ihmisellä tässä maailmassa. Mitä rakkautta se sellainen on, että lellii lapsensa pilalle, ja lapsi tulee kärsimään siitä myöhemmin, kun koko muu maailma ei häntä todellakaan lellikään.
Lasta tulee helliä ja rakastaa.
Mutta kyllä kaikenmaailman prinsessa-, prinssi- ja muut kuninkaalliset nimitykset tulisi unohtaa.
Prinsessaa voi välillä leikkiä tai prinsessaksi voi pukeutua vaikka naamiaisiin.
Mutta ei meistä kukaan oikeasti ole prinsessa. Ei ole paljon Vickaneita ja Maddeja näillä nurkilla näkynyt. Ja hyvä niin: Me ollaan kaikki tavallisia tallaajia.
Itse kukin tärkeitä, vaikkei mitään hiton prinsessoja ollakaan.
Eiköhän lapsellekin voisi jo pienestä pitäen opettaa, että hän on todella tärkeä juuri sellaisena tavallisena pikkutyttönä tai pikkupoikana. EI TODELLAKAAN TARVITSE OLLA PRINSESSA OLLAKSEEN TÄRKEÄ. Ja se olisi hyvä kertoa lapselle jo pienestä pitäen.
Ostakaa vaan paljon kakkua prinsessoillenne niin niistä kasvaa isoja prinsessoja Botox huulineen ja keveine kenkineen kuten olemme saaneet seurata, eli lellikää, suojelkaa ja ottakaa pyöräilykypäränne pois päästä koska prinsessamaailmassa ei tule naarmuja tai kolhuja, myös sodat on kielletty ja nälänhätä poistettu koko prinsessamaailmasta, koska kaikille maailman nälkäisille jaettiin prinsessakakkua ja vaaleanpunaista hattaraa
Koko maailma pyöriköön Teidän ympärillä, ja kaikki rakastakoon Teidän prinsessaanne, ja julistakaa kaikki muut lapsivihaajiksi ja häiriintyneiksi.
Sen pituinen se.
100% samaa mieltä, kohta joku varmaan leimaa sinut kuitenkin lapsivihaajaksi koska prinsessat ei mahdu kaaliisi, minulla on kaksi lasta 3v. ja 6v. ja kommenttisi oli hyvä ja asiallinen.
lälly-lölly-nimityksiä voi käyttää aivan hyvin "prinsseille ja prinsessoille". Nehän ovat vauva-ikäisille tarkoitettuja hellittely nimiä, onko se keneltäkään pois? Pitäisikö kaikki olla kovia, karskeja, möreä-äänisiä.? Hempeys ja pehmeys kunniaan. Ei niitä lälly-lölly nimiä enään esikoulu ikäisistä käytetä, jos käytetään nii kyllä muksu laittaa äiskän ja iskän ruotuun. Se on saletti.
itse käytän hellittely ja lässylässy nimiä koiralleni, hmmmm. rinnastanko nyt lapsen koiraan ?, voi ei nyt sain lapsivihaajan leiman loppuelämäkseni ja näin ollen olen kaikkien silmissä katkeroitunut ahdasmielinen ihminen....apua ei olisi pitänyt sotkeentua asiaan, antakaa anteeksi.
Alkuperäinen aiheellinen asiallinen kysymys oli mistä kannattaa hankkia ristiäskakku olettaen vastasyntyneelle pienokaiselle. Osa pitää soveltuvampana kutsua lasta mukulaksi, kakaraksi, rääkyväksi räkänokaksi, inhottavaksi naperoksi, sinappitehtaaksi. Olkoon tyttö taikka poika vastasyntyneelle sopii jos jonkinlainen hellyyttelynimi. Se ei tarkoita että lapsi kasvatetaan mitenkään väärin. Moni on sitä mieltä ettei imelät hellyttely nimet sovi tähän maailmaan. Huom se ei sovellu teidän pieneen ahtaaseen maailmakuvaan.
Kakkuja kannattaa kysyä paikallisista Konditorioista, leipomoista ja erään mainitsemasta S tai K kauppakeskuksesta.
Nimenomaa! Jos vastasyntynyttä nyyttiä sanoo prinsessaksi niin tuskin se siitä kieroon kasvaa. Samoinhan pitää sitten kieltää kaikki hellyttelysanat, koska lapsihan voi luulla olevansa pikkukulta, rakas lapsi, kullannuppu jne kaikkien mielestä ja suuruudenhulluhan sellaisesta tulee...
realword; Kyllä meillä pissaliisa prinsessa on kotona. Vaimoni kyselee koristeita siksi, että olemme juuri muuttaneet tänne, ja kaikki paikat eivät ole vielä tuttuja.
Ja se isku voi tulla sinun kasvoihin pelle.
Eihän se prinsessa sitä kakkua saatana syö, vaan vieraat. Oletko sinäkin noin helvetin tyhmä? Voi jessus, kun pitää olla ahdasmielisiä ihmisiä.
Meillä on jo ennestään kaksi poikaa ja nyt syntynyt tyttö, jota vaimo on täällä nyt kutsunut prinsessaksi. Voin vakuuttaa, että meillä ei maailma pyöri lasten ehdoilla, eikä heidän napansa ympärillä.
2 aik.lapsen äiti; Älä huoli, iloitaan varmasti. Mutta ihmetyttää tuo ihmisten ahdasmielisyys.
Ihanko totta! Eikö me ollakkaan oikeasti prinssejä tai prinsessoja? Oletko oikeasti tyhmä vai leikitkö?
Pelle sua pitäisi vetää käkättimeen
tuo oli nimetön uhkaus jonka juuri esitit, eli aika urheaa uhkailla täällä, no kaikilla ei tuo verbaliikka kanna kovin pitkälle.
"Kyllä meillä pissaliisa prinsessa on kotona" et taida tietää mitä tuo ilmaisu tarkoittaa : )
Juurikin näin!
Ei hyvää päivää sentään tuota vastausta!
Tuksu onkin kasvanut uskovaisessa perheessä. Joku ihme Livets Ord -lahko, jolla on hyvin jenkkityylisiä periaatteita. Ruotsin Euroviisu-laulaja Carola on samaa poppoota :)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Elämän_Sana_ry-Livets_Ord
Luulin, että riksulaiset olis niitä outoja ihmisiä, mutta nyt huomaankin, että kyllä ainakin tämän ketjun vastausten perusteella hyvinkääläiset korjaa potin. Ellei nyt satu olemaan niin, että joku riksulainen olisikin soluttautunut tänne, kipeine kommenteineen???! Ehkä Peltsistä....vaikuttaa siltä.
Pahoittelut alkuperäiselle kysyjälle.
Hämeenkadun Herkkuleipurit on ainakin yksi paikka, josta kannattaa kysyä:
http://www.herkkuleipurit.fi/
Hei, minä myös haluan kakun oman koiraprinsessani ristiäisiin, kertokaahan kaikki vinkit, koristeita ei välttämättä tarvita koska pikku koira mussukkani voi niihin tukehtua.
Prinsessan äidiltä eli ketjun aloittajalta kysyisin, miten ylipäätään selviät tässä maailmassa kun esität tämänkaltaisia kysymyksiä ?, onko kyse uusavuttomuudesta ?, yhtä hyvin vosi esittää täällä julkisesti kysymyksiä, mistä löydän ruokaa itselleni ja lapselleni ?, entä mistä vaatteet ?, mistä aiotte hankkia koulutuksen lapsellenne?, entä kaverit ?.
Kaupungistamme löytyy päivittäistavarakauppoja ja konditorioita jos et ole vielä huomannut ja harvemmin ainakin luulisin tilataan koristelematonta kakkua.
Itselläni on 4 (viides tulossa) lasta iältään haarukassa 4-9 ja kaikki me elämme tässä maailmassa, ja hyvin olemme pärjänneet ja kakkuja ym. vastaavia tarpeita on löytynyt aina tarvittaessa tai ne on tehty itse.
Alan uskoa näihin prinsessa maailmoihin jossa näyttäisi elävän osa vanhemmista vieden lapsi parat mukanaan.
Onnea matkaan ja kaikkea hyvää
Ehkä sikisi lumppu kysytään, kun tänne olemme vasta muuttaneet, emmekä tunne vielä paikkoja kúnnolla.
asiallisen kysymyksen, mutta vastaukset olivat kaikkea muuta. Kyllä on Hyvinkäällä ahdasmielistä porukkaa, ei näköjään saa iloita mistään. Älä välitä, nauti prinsessastasi täysin siemauksin, se on niin lyhyt aika kun he ovat pieniä. Mutta kakku asiaan en osaa sanoa mitään kun aikoinani itse "väänsin" ristiäiskakun, koristeet löytyi kaupan maustehyllyiltä.
...elikkäs me kaikki omia aivoja käyttävät jotka osaamme ostaa kakut ja koristeet kaupasta tai me jotka itse leivomme kakkumme olemme = kateellisia ahdasmielisiä lapsivihaajia ja kieroon kasvaneita ajatusmaailmaltamme, tymä on tyhmä on sillä lapsia tai ei, asuu se hyvinkäällä tai prinsessamaailmassa hyvinkään sisällä, päätelkää itse kumpaan tämä threadin aloittaja kuuluu.
Aika outoa tiedustella täällä, että mistä saa kakun. Kakkuja saa kaupoista ja leipomoista - tai sitten itse leipomalla.
Vai pitääköhän kuninkaalliselle lapselle olla niin erityislaatuinen kakku, että sitä ei ihan tavallisten ihmisten kaupoista ja leipomoista saakaan. Ehkä.
kun lapsi saa lapsen on kysymykset juuri tämän kaltaisia : ) , ulkomaailmassa on ihan oikeita ihmisiä ja oikeita kauppoja joista saattaisia jopa kakkuja löytyä, niin moni lapsen saannin myötä menettää kontaktin ulkomaailmaan ja tule mökkihöperöksi ainoastaan lasten kanssa viettämällä päivät pitkät, pitämällä mahd. pitkän äitiysloman kuin mahdollista jotta paluu takaisin todellisuuteen pitkittyisi.
ole sen tyhmenpää kysellä kakuista, kuin mistä parhaat pizzat? Pizzaketju on vellonut täällä jo kohta vuoden, eikä näytä vieläkään selvinneen. Mitäs jos uusavuttomat tekis pizzansa itse.??
Kunnon pizzaa on helvetin vaikee löytää tästä kylästä joten "pizzakeskusteluketju" on ollut ainakin itselleni hyvin rakas ja tärkeä luen muutenkin sitä kuin raamattua ja ruokapaikka valintani teen täysin kyseisen keskusteluketjun mukaan päivittäin, ...pizzaa tehdä itse ? kannattaako se jos turkinpoika vääntää sen parhaimmillaan 5 ekeen ilmankuittia ja tuo vittuilu palkalla sen vielä hima ovelle.
hui hai !
mitään kakusta ja koristeista ymmärrä ja teet myös vieraille palveluksen kun siirryt tarjoiluissa terveellisimpiin vaihtoehtoihin eli ituja ja rehuja pöytään, taitaa tehä vaan ite mieli kakkua taas kerran vaikka pitäs saada nuo ylim. raskauskilot pois.
Nämä eivät ole viherpipertäjien juhlat
Huh,huh! Hetken piti hieräista silmiä lukiessani vastauksianne.Ei voi muuta sanoa kuin että kylläpä on ymmärtämatöntä porukkaa. Olen hiljattain muuttanut paikkakunnalle ja siksi tiedustelin kakkupaikkoja sillä kolmen lapsen äitinä ei ole aikaa kierrellä pitkin Hyvinkäätä tai lähiseutuja.Yleensä tälläisten kysymysten takana on saada käyttäjäkohtaista tietoa tässä tapauksessa kakuista ja koristeista. Ristiäispäivää edeltäviin päiviin mahtuu paljon puuhaa ja tässä tapauksessa ajattelin päästä helpommalla eli tilata kakun.Tosin nyt olen päätynyt tekemään sen itse kuten tein edellisenkin lapseni juhliin. Tajuan toki,sillä olen terveellä järjellä varustettu ihminen, että kakkuja ja koristeita saa mm. kaupoista. Mutta tässäkin kohtaa ajattelin että onko paikkakunnalla kenties ihan "erikoisliikettä" näille tai että tulisiko vastaukseksi joku hyvä vinkki
Mitä prinsessa-sanan käyttämiseen tulee niin mielestäni se on ihan normaali hellittely nimi vastasyntyneelle.Ei meillä huudella täällä kotona vauvaa prinsessaksi vaan ihan on muut nimet siihen hommaan. Ettekö todella ole koskaan kuulleet että vastasyntyneistä puhutaan pojista esim pikkuprinssi tai tytöistä pikkuprinsessa?? No jokaisella on mielipiteensä,ei näistä yöunia menetetä :))))))) Kyllä kaksi pojanviikaria pitää meidät hyvin tässä todellisuudessa,ei me eletä vaaleanpunaisessa prinsessamaailmassa.Mitä ilemisemmin kirjoittajat halusivat tahallaan provosoida kirjoituksillaan?!
Rääkyjälle tiedoksi: raskauskilot jäi synnytyssairaalaan
Ei muutakuin hyvää talven jatkoa ja kaikille asiallisille vastauksille kiitos ja kumarrus ;)
Arvostan että puolustat miehesi kanssa perhettäsi täällä sanan säilällä. Itsellä oli aikoinaan hieman sama tilanne ristiäiskakkujen kanssa. Itse olin edelliset päivät töissä enkä saanut toisten takia ristiäis päiviä vapaaksi. Toki olisimme voineet väkertää pienessä keittiössämme ilta myöhään kakui. Teimme päätöksen että oman aikataulumme vuoksi mielummin ostamme kakut jostakin ja halusimme maksaa ammattilaisille heidän tekemästään työstä. Esim. olen saanut jopa koulutuksen öljyn vaihtoon autoon, mutta minulla ei ole soveliasta tilaa taikka välineitä. Ei ole uusavuttomuutta jos ei löydy kakkuvuokaa taikka nuolijaa. Elämässä voi tiettyjä toimia ulkoistaa rahalla toisille ihmisille. Meidän prinssi ei saanut palaakaan kakkua, vaikka oli tarjolla, laktoositonta, hylaa, keliaakikoille ja yksi ilman liivatetta, halusimme ottaa myös mukavat vieraamme huomioon ettei pieni vessa olis ollut ylityöllistettynä juhlan aikana... Osaan tehdä kakun mutta, kun tekee nuo kaikki poikkeavuudet ja saa kakun maistumaan hyvälle tarvitaan ammattitaitoa jota minulla ei ole.
Prinsessojen ja Prinssien kunniaksi vietetään ristiäisiä / nimiäisiä kerran elämässä
Nössö !