Saksalaisten olisi pitänyt joulukuussa 1944 hyökätä itä-rintamalla eikä lännessä. Ardennien hyökkäykseen käytetyt joukot olisikin lähetetty itään. Hyökkäys olisi ollut strateginen yllätys sillä Stalin luuli Saksaa jo lyödyksi. Puna-armeija valmisteli talvihyökkäystä joka olisi alkanut 20. päivä tammikuuta. Yllätyshyökkäys olisi saattanut huikentelevaiset slaavit pakokauhun valtaa, tilanne itä-rintamalla olisi saanut aivan uuden käänteen!
Ardennien joukot itä-rintamalle
Sotastrategi
17321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ja sitten liittoutuneet olisivat murtautuneet Lännessä nopeammin läpi. Britit ja jenkit nimittäin tuki Stalinia sataprosenttisesti.
Kun puna-armeija olisi saanut todellisen tyrmäysiskun olisi Stalin valmis erillisrauhaan. Ei hän tahtoisi että länsivallat Saksan ja itä-Euroopan valloittaa.
Puna-armeijan sotilaat olivat hyvin häilyviä kuten slaavit yleensäkin. Hyvä esimerkki on saksalaisten vastahyökkäys Varsovan edustalla elokuussa 1944. Verraten pieni saksalainen sotajoukko heitti huomattavasti suuremmat puna-armeijan yksiköt kauas Varsovasta. Saksalaisille jäi aikaa kaikessa rauhassa kukistaa Varsovan kansannousu kun puna-armeija oli ajattu kauas pakosalle.
Olisiko Hitlerin porukka sitten rauhaan suostuneet. Eiköhän nuo aika fanaatikkoja ollut. Toisaalta olisihan ne erillisrauhan avulla saaneet tykinruokaa Länttä vastaan. Se vaan tahtoo olla että briteillä ja jenkeillä oli monessa asiassa parempi ylivoima.
"Olisiko Hitlerin porukka sitten rauhaan suostuneet. Eiköhän nuo aika fanaatikkoja ollut."
Saksan johdon puolesta se ongelma tuskin olisi ollut ylittämätön sillä juuri tuota vaihtoehtoa Göbbels itse esitti päiväkirjoissaan vuonna -45. Hän katsoi, että rauha Stalinin kanssa voisi olla jopa helpompi saavuttaa ideologiseltakin pohjalta kuin länsivaltojen kanssa. Tosin hän myönsi, että ensin saksalaisten olisi pakko saavuttaa idässä jokin todella merkittävä voitto, jotta Stalin saataisiin neuvottelupöydän ääreen.
Mitenpä ne olisi lännen voittaneet? Ei ollut juuri mitään kunnollista laivastoa kummallakaan jäljellä. Luftwaffe oli käytännöllisesti katsoen palasina. Brittien ja jenkkien koneet olivat suurimmaksi osaksi parempia kuin nekkujen kuten myös pilotitkin.
Sitäpaitsi atomipommin saatuaan olisi Yhdysvallat pistänyt molemmat Stalinin ja Hitlerin polvilleen. Atomipommin puodottaminen vaikka Suomen kautta Leningradiin olisi ollut ihan mahdollista. Ei sitä pommia olisi tarvinnut pudottaa edes kaupungin keskustaan jossa ilmatorjunta oli vaan pelkästää lähialueelle.
Länsi ei varmasti erillisrauhaan olisi suotunut ja jos Stalin olisi Lännen pettänyt ruoka-apu Neuvostoliittoon oltaisi aivan varmasti katkaistu mikä olisi saattanut johtaa vuoden 1921 tyylliseen nälänhätään.
"Mitenpä ne olisi lännen voittaneet?"
Hmmmmm, odotahan vähän .......... minä huutelen Göbbelsin paikalle ->
[Göbbbbbeeeeelllssss, täälä joku haluaa vastauksiaaaa!!!!??]
Jaa, se onkin vessassa...
PS. Niin ihan varmistukseksi vain; minä en henkilökohtaisesti usko, että sillä esitetyllä suunnitelmalla olisi ollut mitään mahdollisuuksia.
tuotapikaa Leningradin, Moskovan, Stalingradin, Astrakanin, Murmanskin ja Bakun öljyalueet, jotka jäivät 1941 valtaamatta. Ihan tyhmää kun Hitler ei älynnyt näin loistavaa tilaisuutta.
Tämä aloittaja näyttää tarkoittavan ilmeisesti että olisivat Stalinin kanssa solminneet erillisrauhan ja hyökänneet yhdessä Lännen kimppuun. Ei kovin viisas päätös.
hienoa strtegioida asioita 60 vuotta myöhemmin, lopputuloshan ei olisi muuttunut miksikään.
Kun ottaa huomioon millaiseen sekasortoon jenkkipoikien pasmat meni Ardenneilla voisi olettaa että itä-rintamalla iivanoilla olisi mennyt paskat housuun jos saksalaiset olisivat tehneet röyhkeän hyökkäyksen. Puna-armeijan moraali oli hyvin häilyvää, välillä pystyivät huippusuorituksiin, välillä pötkivät pakoon minkä kerkesivät. Röyhkeä hyökkäys olisi voinut aivan hyvin onnistua ja laittaa Stalinin pasmat sekaisin. Olisi tehnyt erillisrauhan, mitä sitten olisi tapahnut, en tiedä.
Jenkit hallitsi täysin suvereenisti teuton serkkujaan. Saksa sai kerta toisen jälkeen turpaansa. Useita SS-divisioonia tuhottiin amerikkalaisten toimesta. Hiljaa asioista joista et mitään tiedä.
"Kun ottaa huomioon millaiseen sekasortoon jenkkipoikien pasmat meni Ardenneilla voisi olettaa että itä-rintamalla iivanoilla olisi mennyt paskat housuun jos saksalaiset olisivat tehneet röyhkeän hyökkäyksen."
No, jos otamme Ardennit esimerkkinä niin miksei sama olisi toistunut idässä? Alun yllätysmomentin menetyksen jälkeen neuvostoliittolaiset olisivat tod.näk. menetelleet pitkälti samalla tavalla tuoden paikalle voimakkaita lisäjoukkoja ensin rajaamaan murron ja sitten tuhoamaan sen?
Lisänä tulee vielä tietysti, kuten aiemmin esitettiin, heikentynyt länsirintama. Koska saksalaiset eivät luonnollisestikaan hyökkää, liittoutuneiden suunnittelema offenssiivi Saksaan alkaa suunnitelmien mukaisesti joulu-tammikuussa ja tuloksena olisi suunnilleen peilikuva siitä mitä historiallisesti tapahtui, vain tässä variaatiossa länsiliittoutuneet tekevät sen suuren talvihyökkäyksen neukkujen samaan aikaan torjuessa saksalaisten hyökkäystä idässä.
Jotta Itärintamalla olisi Puna-Armeija pysäytetty olisi koko Länsirintama pitännyt jättää avoimeksi. Sitäpaitsi RAF edisti Puna-Armeijan etenemistä pommittamalla useita saksalaisia kaupunkeja idässä.
Slaavit eivät ole mitään rationaalisia amerikkalaisia vaan tunne ihmisiä jotka olisivat joutuneet paniikkiin kun olisivat joutuneet yllättävän hyökkäyksen kohteeksi. Tämä nähtiin useasti, puna-armeijan moraali vaihteli suuresti. Röyhkeä hyökkäys olisi romahduttanut sen!
Pieni ongelma mein freund. Kaikki Puna-Armeijassa eivät olleet slaaveja. Aika moni venäläinenkin joka lueteltiin "slaaviksi" oli todellisuudessa tataari. Eikös Napoleon jo sanonnut että vähän kun venäläistä raaputat niin pinnan alta paljastuu aina pikku tataari.
Ukrainalaiset tosin oli hyödyttömiä runkkareita kuten valko-venäläiset ja balkanin apinat.
Nyt vähän mittasuhteita peliin tässä haihattelussa. Mihin sakemannit olisivat siinä vaiheessa hyökkäyksensä suunnanneet idässä? Tuolla joukolla ei olisi tehty mitään leveän rintaman hyökkäystä, vaan itärintaman valtavan mittakaavan huomioiden yksi pisto. Olisi ehkä riittänyt yhteyden saamiseksi Ostlandin mottiin vähäksi aikaa mutta entä sitten? Neukkukenraalitkin oli tuossa vaiheessa jo niin kokeneita panssarikomentajia, että vastatoimenpiteitä olisi tullut sivustaan tai toisella rintamanosalla.
Kyllä jos tuo porukka oltaisi jo Bagrationiin saatu. Ihmeellistä että Luftwaffella oli koneita ja natseilla tankkeja lännessä mutta Bagrationissa ei juuri kumpiakaan.