O.L.A.R.I millainen paikka?

Lapsi menisi Olariin päivähoitoon ja kouluun. Mulla on huono kuva paikasta joka perustuu vain ja ainoastaan fiilikseen. En siis tiedä paikasta mitään.
Onko juoppoja, sosiaalisia ongelmia. Millaisia perheitä.
Onko paljon sosiaali tapauksia.
Jne..
kiitän
123855
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Onhan tuolla jonkun verran puliukkoa jne, mutta missä ei olisi. Ihan hyvää seutua kai.

Äänestä

Olari on se "Espoon perseenreikä".. juoppoja, nistejä ja muuta turhaa väkeä. viimeinen paikka minne muuttaisin. Espoonlahti on hyvä. esim saunalahti

Äänestä

Espoon keskus ja Suvela ovat tasokkaita viihtyisä paikkoja, oikein entisajan kylämeininkiä, samoin Kivenlahti, Olarin seutu täynnä lainsuojattomia ja jengitappeluita, hakkaavat toisiaa pesismailoilla!

Äänestä
  • 3:n vuoden kokemuksella voin sanoa että olarilainen on tyhmä: kakattaa koiransa toisten pihoille ja parkkeeraa autonsa toisten parkkipaikoille. Lisäksi roskiksetkin täytyy pitää lukossa ettei dyykkaajat sotke paikkoja.

    Äänestä

Ennakkoluuloja... Missä päin suomea ei olisi juoppoja ja sosiaalitapauksia.. Olarinei eroa mistään muusta lähiöstä suomessa jossa on sekaisin keskiluokka, köyhät, omistusasunnot ja vuokralla asuvat. Hyvä niin että sekoitetaankin ettei käy kuin jenkkilässä jossa on ghettoja ja rikkaiden alueita aitojen takana. Ei ihme että se maa on väkivaltainen.

Äänestä

Jopas on yleistä kyselyä..saat myös yleistä vastausta:

Olari on isohko alue, siellä on kerrostaloa, rivaria, omakotitaloja. Useita kouluja, päivähoitopaikkoja. Aika vähän palveluita koska lähellä on Iso-Omena joka on syönyt kilpailua.

"Juoppojen" aiheuttamia haittoja näkee/kuulee vain öisin baarien lähettyvillä. Eli lähinnä Kuitinmäen keskustassa ja ehkä "yliksessä" olevan Olariuksen lähettyvillä. Hyvä peruslähiö.

Mikä on sosiaalinen tapaus? Eikös kaikki ihmiset ole sosiaalisia eläimiä..

Jos sulla on ongelmia sulautua ihmisjoukkoon ja antaa muiden olla omana itsenään, niin älä muuta lähiöön. Sinulle on olemassa rauhallinen aidattu alue omakotitalo-alueella jossain varattuna. Paikko jossa naapurit tervehtii aina, käy lainaamassa kananmunia hymyillen ja kaikki lapset ovat Hymy-palkinnon saaneita a-luokan tulevia veronmaksajia..

Äänestä

Itse olen ollut Olarissa päiväkodissa, ala-asteella ja ylä-asteella.
Asunut ja voin sanoa ettei se eroa lähiönä mistään muusta Espoon lähiöstä. Sama se on minne ostarille täällä menet perjantai/lauantai iltana. Olarilla voi olla omalaatuinen maine mutta se kuten joku tuossa sanoikin niin se on myös iso alue ja minusta erittäin hyvä alue kasvavalle lapselle. Ainakin 10 kertaa parempi kuin esim. Matinkylä tai Kivenlahti.

Äänestä

Voipi tulla myöhään tämä viesti mutta tiedoksi:
Metro valmistuu matinkylään 2015, about. Olarista loppuu suorat yhteydet Helsinkiin eli pitää mennä bussilla/kävelleen matinkylän metrolle josta stadiin. Olarin hintataso tulee tämän takia laskemaan jokusen vuoden päästä matinkylän tasosta koska SIJAINTI on tärkeintä asuntojen hinnoissa.

Jos on oma(t) auto niin ongelmia ei ole, hinnat ne silti taantuvat hieman joten voi olla hyväkin paikka ostaa halvemmalla autoilevalle jatkossa.

Äänestä
  • Olariin on tulossa myöhemmin uusia joukkoliikenneyhteyksiä, esim. kevytratikasta Suurpellolle asti on puhuttu.

    Kun Espoo kasvaa ja tiivistyy nopeasti, on todella vaikeaa tässä vaiheessa ennakoida missä hinnat eniten nousevat.

    Espooseen muuttaa jatkuvasti lisää porukkaa, joten hinnat tuskin laskevat täällä missään.

    Kannattaa unohtaa se Hesarin laaduton juttu siitä, kuinka Olarissa kohta hinnat romahtavat. Toimittaja oli tainnut vain jäädä kakkoseksi asuntokaupoillaan.

    Äänestä

Päivitys vuodelta 2024:

Olarinmäellä tehty valtaosassa kerrostaloista putkiremontit. Autoillekin löytyy kaikista taloyhtiöistä latauspistepaikat n. parin vuoden sisällä. Halpoja autotalleja myös tarjolla.

Tärkein plussa koulut ja pienikokoiset päiväkodit.

Pääsee Helsingin keskustaan 20 min suoralla bussilla (121 ja 121A).

Äänestä

Olarin kirkko ja Olarin seurakunta. Kun näistä etsii sisältöä elämäänsä, niin pärjää varmasti.

Äänestä
  • Uskovaiset on vähän sellaisia pöllähtäneitä. Ei ne paljon maailmanmenosta, ja vaikka politiikasta, urheilusta tai vaikka telkkariohjelmista tai oikeen mistään osaa, vai eikö ne vaan halua keskustella.

    Se ei-uskovainen joutuu koko ajan olemaan kieli keskellä suuta. Etten nyt Gazan sodasta puhuttaessa vaan sano jotakin Israelinvastaista, valitun kansan morkkaamista, taikka jumalan olemassaolon epäilyä taikka ainakaan ettei olis karmeita kirosanoja puheessani.

    Uskovaiset viihtyy keskenään jossakin seurakunnan tiloissa, ja ei-uskossa olevat viihtyy paremmin omissa porukoissaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


äippähän kirjoitti:

Lapsi menisi Olariin päivähoitoon ja kouluun. Mulla on huono kuva paikasta joka perustuu vain ja ainoastaan fiilikseen. En siis tiedä paikasta mitään.
Onko juoppoja, sosiaalisia ongelmia. Millaisia perheitä.
Onko paljon sosiaali tapauksia.
Jne..
kiitän

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu