epäusko

nko väärin epäillä jumalan todellisuutta. olen uskonnollisen kasvatuksen saanut jaollutkin ns uskossa. en ole mielestäni saanut vastauksia rukouksiini.Vai olenko?Olenko rukoillut itsekkäästi.Pyydänkö mahdottomia??jos hän antaisi yhdenkin konkreettisen vastauksen olisin valmis.Huudan häntä hädässä vaikka epäilen.elääkö hän?Kertokaa mitä pitäisi tehdä.Vastaukseksi ei riitä että mene helluntai kokoukseen ja anna elämäsi jeesukselle.Olen jo tehnyt sen.
2140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Toi oli vilpitön kommentti...Kyllä kait niitä epäuskon hetkiä on ittekullakin...Ei kannata ihan hirveesti"ettiä merkkejä"...jne...Kyllä se totuus on, että se jokapäivänen leipä, vaatteet ja asunto...Nekin tulee meille Isältä...Samoin ihan jokaikinen asia, mitä meillä käytössä täällä on sinä aikana, jonka Jumala meille armossaan suo...Näkyväiset, ja näkymättömät...Kaikkihan meillä on täällä lainaa...Viimesessä paidassa ei ole taskuja...Kun kattelet elämääsi taaksepäin, huomaat varmaan monia tilanteita, joissa Jumala on rukouksiisi vastannut...Hän tietää mitä me tervitaan, ennenkuin me anommekaan...Toisaalta...Jeesus ei opettanut rukoilemaan:"Tapahtukoon minun tahtoni", vaan:"Tapahtukoon Sinun tahtosi myös maan päällä niinkuin taivaissa"...Me ihmiset rukoillaan monesti järjettömiä asioita...myös meillä yleensä on kiire. Valkeuksien Isällä on omat aikataulunsa, ja ne ovat ainoat ja oikeat...Vaikka en tähän mitään"dramaattista"kokemusta mainitsemaan...Sanon.Jumala kuulee ja vastaa rukouksiin...Hän on myös luvannut:"En Minä sinua hylkää enkä sinua jätä".
Siunausta elämääsi Tapsa.Voi hyvin.terv.janos

Äänestä
  • Kiitti viestistäsi.Yksisentään vastasi.Olen tässä viime viikot tosiaan ollut epäuskon syövereissä.Joskus tämän kiireen keskellä meinaa iskeä niin sanottu vauhtisokeus ettei ymmärrä mitä Jumala on sanassaan sanonut.Jumala siunatkoon työtäsi. t.tapsa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tapsa kirjoitti:

nko väärin epäillä jumalan todellisuutta. olen uskonnollisen kasvatuksen saanut jaollutkin ns uskossa. en ole mielestäni saanut vastauksia rukouksiini.Vai olenko?Olenko rukoillut itsekkäästi.Pyydänkö mahdottomia??jos hän antaisi yhdenkin konkreettisen vastauksen olisin valmis.Huudan häntä hädässä vaikka epäilen.elääkö hän?Kertokaa mitä pitäisi tehdä.Vastaukseksi ei riitä että mene helluntai kokoukseen ja anna elämäsi jeesukselle.Olen jo tehnyt sen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu