Lapsilla ja joidenkin tulkintojen mukaan joillain aikuisillakin on kuulemma mielikuvituskavereita, joiden kanssa voi olla vuorovaikutuksessa. Ilmeisesti asia on melko yleinen ja täysin luonnollinen.
Minulla ei ole koskaan moista ollut. Olenko jotenkin poikkeava? Onko muita, joilla ei mielikuvitusystävää ole ollut tai kuinka monella sellainen on tai on ollut?
Olisi mukava kuulla.
Mielikuvitusystävä
13
533
Vastaukset
- ateistix
En ainakaan muista. Mutta eikö näitä mielikuvituskavereita ole melko nuorilla lapsilla, joten voi olla ettei niitä enää aikuisena muista.
Tässä linkissä niistä keskustellaan.
http://kaksplus.fi/keskustelu/lapsi-kasvaa/leikki-ikaiset/1820158-mielikuvitusystavat/Olisikohan sillä vaikutusta, että minulla oli aina sisaruksia leikkikaverina. Muutenkin lähiympäristössä oli paljon samanikäisiä lapsia.
- Kössönöm
että olisi itsellä olisi ollut, mutta sisareni pojalla oli. Se sitten katosi, kun pikkuveli syntyi.
- minä ainakin
mileikuvitusystävänäni Kuu. Juttelin kuulle ja toivoin sen tuovan minulle rappusille yöllä jopa lahjoja. Jo silloin etsin Jumalaa ja ymmärsin että Hän ei ole jokin kuviteltu mileikuvitusolento.
Kyllä lapsi ymmärtää, milloin leikkii ja milloin pohdiskelee syntyjä syviä. - O'ou
Tästä voisikin tehdä tutkimuksen, korreloiko lapsuuden mielikuvitusystävän omistaminen jotenkin myöhempään uskonnollisuuteen. Ainankin tähän asti kertyneistä vastauksista ainoa henkilö, jolla on ollut kuu mielikuvitusystävänä, näyttäisi olevan nykyisin uskis.
- apateisti
Oli "mielikuvitusystävä" ennen kouluikää vaikka en siitä mitään muistakaan. Ateisti kouluikäisestä lähtien.
- weir986
minulla lapsenakaan mielikuvitusystävää.
- Rami Bar-Amin
Ei ollut varsinaista mielikuvituskaveria. Sisko on niin paljon vanhempi ettei siitä ollut leikkikaveriksi, lähimmät kaverit oli parin kilometrin päässä peltojen toisella puolella, joten aika paljon tuli viihdyttyä yksikseen. Paljon juttelin yksikseni mutta en muista että olisi ollut näkymättömiä kavereita.
- nimi merkki
Minä en ainakaan muista, että minulla olisi koskaan ollut mielikuvitusystävää. Minulla oli kyllä
pikkusiskokin, mutta suuren ikäeromme takia emme juuri koskaan leikkineet yhdessä.
Ja minä opin lukemaan hyvin varhain ja heti sen jälkeen parhaita ystäviäni olivat kirjat,
joita ahmin sammumattomalla mielenkiinnolla (kuten edelleenkin teen). - Thronos
Ei ollut mielikuvitusystävää. Eikä samanikäisiä leikkikavereita - sisaruksetkin olivat vanhempia ja heillä oli omat juttunsa. Opin lukemaan nelivuotiaana ja sen jälkeen aukesi ihmemaa kodin kirjahyllyn tienoilla - siinäpä sitten luettiin ja katseltiin isot sotakirjat, eläinkirjat ja tietosanakirjat hyvinkin tarkkaan. Romaanit olivat ylähyllyillä ja niihin yletyin vasta myöhemmin.
- Vesiperän veditte !
ettei teoria lapsuuden mielikuvitusystävän ja uskoontulon välisestä yhteydestä toimi minun kohdallani:
Minulla ei ole ollut lapsena, saatisitten aikuisenakaan minkäänlaisia mielikuvitusystäviä.
Samantapaisia aloituksia ja kommentteja on ollut tällä palstalla aiemminkin ja ihmetyttää, eikö teitä
ala jo kyllästyttämään samojen asioiden toistaminen ? Vesiperän veditte ! kirjoitti:
ettei teoria lapsuuden mielikuvitusystävän ja uskoontulon välisestä yhteydestä toimi minun kohdallani:
Minulla ei ole ollut lapsena, saatisitten aikuisenakaan minkäänlaisia mielikuvitusystäviä.
Samantapaisia aloituksia ja kommentteja on ollut tällä palstalla aiemminkin ja ihmetyttää, eikö teitä
ala jo kyllästyttämään samojen asioiden toistaminen ?Sinulla ei ole ollut koskaan mielikuvitusystäviä. Et siis usko vieläkään jumal- tai muihin olentoihin. Olet yksi todiste lisää siihen ketjuun että kun ei lapsena kuvittele olemattomien olemassaoloa, säästyy aikuisenakin typeriltä jumaliin uskomisilta.
Vesiperän veditte ! kirjoitti:
ettei teoria lapsuuden mielikuvitusystävän ja uskoontulon välisestä yhteydestä toimi minun kohdallani:
Minulla ei ole ollut lapsena, saatisitten aikuisenakaan minkäänlaisia mielikuvitusystäviä.
Samantapaisia aloituksia ja kommentteja on ollut tällä palstalla aiemminkin ja ihmetyttää, eikö teitä
ala jo kyllästyttämään samojen asioiden toistaminen ?Ei läelläkään vesiperää.
Jo pelkästään tuolta ateistixin linkistä löytyi mielenkiintoista asiaa ajatuskavereista.
Voihan olla, että aihetta on kyselty aikaisemminkin. Minusta nyt vaan on kivempi keskustella siitä muiden ihmisten kanssa, kuin penkoa vuosien takaisia aloituksia.
Jos sinulla on ongelma asian suhteen, niin se on täysin sinun omasi. Yritä tulla sen kanssa toimeen, sillä se ei taida muita juurikaan kiinnostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1225669- 644020
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺453706Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭313089Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332902Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342439Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli132286En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä122252- 1181727
Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm101704