Minulla on kaksi kummilasta. Toisen vanhemmat luettelevat vähintään jouluisin ja synttäreillä mitä pitäisi tuoda. Eikä ole halpoja pyyntöjä. Kummia ei koskaan muisteta. Toisen vanhemmat taas muistavat joka käänteessä, pyytävät ulos syömään, ja vielä maksavatkin. Lähettävät kortteja, piirustuksia ja valokuvia ja laittavat lapsen sillointällöin soittamaan (3 v.) Aina tullessaan kylään tuovat jonkun tuliaisen, esim. leipomuksia. Ja muistavat aina kiittää lahjoista vaikka olisivat pelkät sukat tai värityskirja. Toiselle olen siis pelkkä hyöty kummi ja yhteydenpito on jäänyt vain näihin lahjananto päiviin vaikka asuvat kymmen kilometrin säteellä. Toisiin taas on välimatkaa yli 200 km mutta välit ovat aidon lämpimät. Olenkin sitä mieltä että on vanhemmista kiinni mitä lapsi oppii kummiltaan odottamaan. Joskus on jopa suoraan pyydetty rahaa kun lahja ei ollutkaan äidin mieleen. Eikö enää osata käytöstapoja vai onko tällainen häikäilemättömyys tavallista?
Vastavuoroisuutta ja hyväksikäyttöä
2
706
Vastaukset
- *Tiuku*
Kuten itsekin olet havainnut, jotkut pyytävät kummit tai osan kummeista vain hyötymismielessä. Mielestäni voisit ihan hyvin katkaista yhteydenpidon (ts. jättää vaan muistamatta jatkossa) tuohon toiseen kummilapseen perheeseen. Hyväksikäytettäväksi ei todellakaan tarvitse suostua. Jos kummisuhde ei rakennu vuosienkaan kuluessa mukavaksi tai edes neutraaliksi, vaan alkaa tuntua aina vaan enemmän rasitteelta, vanhemmat vaativat yhtä ja toista, pomottavat tai pompottavat kummia tms tällaista ikävää, niin mielestäni silloin ei tarvitse enää pitää yhteyttä. Jos lapsikin on sen verran pieni, että yhteydenpito hoituu käytännössä vanhempien kautta, en rääkkäisi enää itseäni vaan antaisin olla. Mielestäni kummin ei enää silloin tarvitse ostaa lahjoja jos välit vanhempien kanssa ovat hunningolla. Ostakoot itse yhden paketin enemmän jouluna/synttäreinä jos siitä on kiinni. Mielestäni se on niin, että ensin tulee hyvä ihmissuhde, sitten vasta lahjat. Edes sen takia ei kannata lahjoja ostella että vanhemmat eivät sitten haukkuisi kummia lapselle. Kyllä ne vanhemmat voivat kummia siltikin haukkua, jos sen tyylisiä ovat, syy kyllä keksitään.
Minusta se on niin, että kummilapsen vanhempien pitäisi laittaa kummille (sellaiselle joka pitää yhteyttä vähintään lapsen synttäreinä ja jouluna) joulukortti ja synttärikortti. Jos lapsi haluaa tehdä ne itse, vielä mukavampi. Samalla opetetaan lapselle, että tämä ihminen on meille tärkeä ja häntä me haluamme muistaa kuten hänkin muistaa meitä meidän tärkeinä päivinä ja joskus muutenkin. Myös kuvia lapsesta pitäisi antaa kummille, ainakin vuosikuvat. Jos ei virallisia kuvia, niin ainakin "epäviralliset". Mielestäni edes kummia ei voi velvoittaa muistamaan yksipuolisesti saamatta edes muistoja lapsesta. - kumitäti
En ehkä oikein ymmärrä ihmisten valintaperusteita kummeiksi. Luulisi, että kummi on itselle (siis vanhemmalle) hyvin läheinen ihminen, jonka kanssa ollaan joka tapauksessa tekemisissä. Eihän ole mitään järkeä valita satunnaista tuttavuutta tai naapurintätiä kummiksi, koska parin vuoden päästä saattaa kontakti olla olematon. Harva pelkän kummiuden takia lapseen on yhteydessä, jos jo ihan pienenä on yhteys lapsen vanhempiin hyvin heikko. Tietysti jos on selvä kutsumus opettaa lapselle raamattua, niin ehkä jaksaa tätä hoitaa, mutta nykyään kummius on useimmiten ei-kristillistä. Ja jos läheiset tuttavat/sukulaiset käyvät vähiin, niin voihan yksi henkilö olla useamman kummi. Joskus sitä paitsi vanhemmat nimeävät lapselleen ihan liikaa kummeja, sanotaan esim neljä. Yksi läheinen (tai pariskunta) riittäisi vallan mainiosti.
Itse kirkkoon kuulumattomana "kummina" katson tietysti kummin tärkeimmän tehtävän olevan yhteyden pito ja yhdessä tekeminen. Jos tähän ei pysty, niin ei kannata kummiksi ryhtyä. Tämä kannattaa myös huomioida kummeja valittaessa. Ei kannata tuottaa stressiä jollekin puolitutulle siitä, että pitäisi jotenkin huomioida lapset, mutta kun ei oikein jaksaisi kiinnostaa. Serkut ym on ihan turhia kummeja jos ei heihin muuten ole yhteyksiä. Omat sisarukset ovat hyviä kummeja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1257543Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937224Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit287149Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t656296Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66120Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1075655Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465448Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa675287Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus445168Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset304943