Kuinka paljon rahaa uppoaisi kuukaudessa suomenhepan ruokaan??
tätä olen aina miettinyt ja nyt päätinpä tulla kysumään:)))
tätä olen aina miettinyt ja nyt päätinpä tulla kysumään:)))
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
200 euroa?????
Tä, 200euroa? :P
Meillä kahden hevosen (sh & lv) ruokintaan uppoaa n.40 euroa/kuukaudessa. N.3 isoa pyöröpaalia heinää prixit ja porkkanat.
oho yllätyin :D en tiennytkään että allle 50 kympillä saisi ruokaa kuukaueksi.ja vieläpä kahden hepan
minäkin lulin että suomenhepan ruokkimisseen meni jtn 120 :D.
noh kuinka monta iso pyöröpaalia heinää menisi suunniilleen yhtä suomenheppaa kohen kuukaudessa?
Heinä on usein se suurin menoerä, niinkuin kuivikkeetkin jos purua/turvetta joutuu ostamaan.
Yhdelle hevoselle laskisin 1-1,5 pyöröpaalia/kk riippuen käytöstä ja mm. lämpötilasta, kovilla pakkasilla hevonen kuluttaa enemmän.
Ensi kesänä aiomme korjata osan heinistä omalta pellolta joka tuo säästöä sekin.
Kuivikkeena käytän olkea joka ei maksa mitään.
Olkea monikaan viljelijä ei tänä päivänä ota omaan käyttöön, ritilänavetoissa kun olki tukkii ritilät joten sitä ei voida käyttää. Olki silputaan takaisin peltoon, mutta moni paalaisi mielellään myyntiinkin kun vain tietävät ajoissa, hinnat eivät yleensä päätä huimaa.
Heinä on edullisimmillaan kesällä heinätöiden aikaan jolloin sitä kannattaisi ostaa talven varastot, kalleinta näin kevättalvella kun kysyntä ylittää tarjonnan.
Hevosen omistaminen ei siis aina tarkoita suuria kuluja, mutta ruoan laadusta ei tietenkään saa säästää. :)