Pohjois-Korean ihmisoikeustilanne viimeisen vuoden aikana on edelleen erittäin huono. Viime vuoden aikana maassa tapahtuneilla muutoksilla oli negatiivinen vaikutus koko kansaan, myös kristittyihin. Valuutta-uudistusten vuoksi kaksi kymmenestä kansalaisesta näyttää menettäneen kotinsa. Talouskriisin rinnalla myös luonnonkatastrofit ovat iskeneet Pohjois-Koreaan, ja kymmeniä ihmisiä kuoli taifuunin aiheuttamissa tulvissa ja maanvyöryissä.
Kristittyjen tilanne oli vieläkin surkeampi. Koko maa on juche-aatteen alaisuudessa ja palvoo ’Suurta johtajaa’. Tämän seurauksena kristityillä ei hallituksen mukaan ole oikeutta olla olemassa.
Vainosta huolimatta kristittyjen määrä on kasvanut hieman. Kristityt elävät jatkuvien uhkien ja useimmiten kuolemanuhan alla. Vuonna 2010 satoja kristittyjä pidätettiin eri syistä. Jotkut tapettiin, toiset lähetettiin poliittisille leireille. Yksi esimerkki on Pyungsungin provinssissa ollut pieni 23 jäseninen kotikirkko. Poliisi sai selville kotikirkon olemassaolon ja teki ratsian kotikirkkoon. Kolme seurakunnan tilaisuudessa paikalla ollutta tuomittiin välittömästi kuolemaan, loput kaksikymmentä lähetettiin työleirille.
Maan politiikassa tapahtuu muutoksia. Syyskuussa Kim Jong-un, Kim Jong-ilin kolmas poika, nimitettiin virallisesti kenraaliksi ja hänestä tuli Kansallisen puolustuskomitean korkea johtaja. Kysymys kuuluukin, tuleeko kristittyjen tilanne muuttumaan kun Kim Jong-un nousee valtaan.
Ateistista fundamentalismia
MrSmithy
1
213
Vastaukset
- Hello kitty
Tarkoitat kommunistista tai Juche fundamentalismia. Ateistista fundamentalismia ei voi olla, sillä ateismissa ei ole oppia tai aatetta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2394190Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1142649Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412402Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161446Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811446- 481179
- 781097
- 59973
- 45956
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58931