TV:ssa tänään. Kuoriperunoita tarjottiin ja osalla vankeja ei peräti ollut kaksoisleukaa. Venäläisten tullessa vangit evakuoitiin Liepajaan ja Ylä-Sleesiaan. Että semmosta tällä kertaa.
Järkyttävä dokumentti
Auschwitzista
14499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Käydessäni siellä ihmettelin kaasukammioiden(räjäytetty) kokoa ja ilmoitettua 1 miljoonaa kaasutettua. Pieniä olivat kaasukammiot siihen nähden. Rohkenen vakavasti epäillä kaasutettujen määrää miljoonaksi. Tietenkään en uskalla kumota virallista totuutta mutta miljoonaa siellä ei ole ehditty millään kaasuttaa ja polttaa. Uunit Auschwitz I:ssä ovat vain yksittäisten polttamista varten. II:ssa en nähnyt polttolaitosta missään.
Taudit ja ampumiset veivät tietysti paljon mutta sodan jälkeen väitettiin siellä kaasutetun neljä miljoonaa. Mikä on totuus.
ihmettelijä, sinähän olet ropakandan uhri. eihän niitä tosissaan tapettu ollenkaan, ei ainakaan niin paljon kuin on sanottu. sanot viestissäsi, että rohkenet väittää. sinä olet tosi rohkea, urhoollinen... hienoa, että on edelleen sinun kaltaisia meidän puolueemme jäseniä, jotka vaalivat wahrheitia
sangen hyvinvoivan ja hyväntuulisen näköisiä vankeja.
Eipä paljoa nähdä elokuvia Gulag leireistä tai Romanov perheen teloituksesta. hehehehe
Eiköhän jokainen tiedä syyn!
Jouku terveysnatsi oli keksinyt, että perunan kuoren alla on tärkeitä ravinteita ja hivenaineita, jotka menetetään kun perunan kuorii.
Siksi Auxvitsiläisetkin söivät kuorineen. Kokit samalta kurssilta.
Auschwitz-leirikompleksin eräät osat toimivat vuoteen 1948 asti joukkomurhaamis- ja kidutuskeskuksina, joten "vapautuksen" juhlapäivä on väärä. Oikea päivämäärä on kommunismin romahduksen päivä.
"Venäläisten tullessa vangit evakuoitiin Liepajaan ja Ylä-Sleesiaan. Että semmosta tällä kertaa."
NYT KYLLÄ HÄMMÄSTYIN MELKOISESTI, ETTÄ NÄIN SUORAAN KERROTTIIN VENÄLÄISTEN VAPAUTUKSESTA.
"SE EI OLLUT ILOINEN ASIA..." Näin kertoi se vaalea nainen ohjelman loppupuolella. Venäläissotilaat "vapautti naiset" raiskaamalla heidät, ne pahoinpideltiin ketkä ei meinanneet suostua antamaan. Ei kyllä ikinä uskoisi miten voi olla mahdollista sekaantua näliintyneisiin, laihoihin, likaisiin ja täisiin vankeihin.
Kyllä ryssä antoi saman käsittely kaikkialla minne menikin. Ja nyt oltiin Liepajassa...
ollut polttolaitoksia ! Niitä oli peräti 4 kappaletta. 3 vetoisuus 2500 kohdetta. Maanpäällinen veti hieman vähemmän.
"SE EI OLLUT ILOINEN ASIA..." Näin kertoi se vaalea nainen ohjelman loppupuolella.
Venäläissotilaat "vapautti naiset" raiskaamalla heidät, ne pahoinpideltiin ketkä ei meinanneet suostua antamaan. Ei kyllä ikinä uskoisi miten voi olla mahdollista sekaantua näliintyneisiin, laihoihin, likaisiin ja täisiin vankeihin.
Kyllä ryssä antoi saman käsittely kaikkialla minne menikin. Ja nyt oltiin Liepajassa...
Sama nainen kertoi juutalaisesta venäläissotilaasta joka nähtävästi ei osallistunut tähän perinteiseen slaavilaiseen "vapautusriittiin". Nainen kertoi sotilaan sanoneen olevansa juutalainen, mutta venäjän armeijassa ei ollut hyvä kertoa olevan juutalainen joten muut ei saaneet tietää siitä.
Antisemitismiä esiintyi kaikissa maissa tuohon aikaan. Suomessakin kirjoitettiin ja pohdittiin juutalaiskysymystä oikein kirjojen artikkeleissa.
Yhteiskunnallinen käsikirja, Kansanvalistusseuran julkaisema. Kansanvalistusseura 1910
Toimituskunta: Oskari Autere, Einar Böök, J. Forsman, F.O. Lilius, Matti Helenius-Seppälä, Väinö Voionmaa
Kirjan artikkeleita on kirjoittanut sen aikainen tunnettu sivistyneistö kuten K. J. Stålberg, Kyösti Kallio, Santeri Alkio, Onni Talas, toimituskunnassa olleet, ja useat kymmenet muutkin, joita en ala luettelemaan erikseen.
Juutalaiskysymys: F. O. Lilius s. 76-78
Artikkelissa käydään laajasti läpi euroopassa vallinnutta antisemitismiä, jota esiintyi erityisesti Itävallassa, Ranskassa ja Saksassa.
Suomeen oli kielletty juutalaisten maahantulo RUOTSIN kuninkaan kirjeellä 25 p:ltä marraskuuta 1806.
Suomen juutalaiset tuli maahamme Venäjän armeijasta vapaaksi päässeistä miehistä. 1908 Suomessa oli jo 1186 juutalaisen yhteisö.
Sotilaan tilinpäätös -kirjan erikoisin juttu löytyy kuitenkin kappaleesta Rajavartiostojen päällikkö, jossa hän kertoo tekemästään vierailusta Puolaan vuonna 1937.
"Ymmärsin vasta nyt, miten vaikea juutalaiskysymys oli Puolalle." Mitä tämä tarkoittaa?
Ei minunkaan tietääkseni olisi missään pitänyt olla mitään j-kysymystä. Ei Puolassa, ei Saksassa, ei Suomessa, ei missään.
Miksi Tuompo kirjoitti tuollaista ja vuosi oli 1937? Siis kiihkeimmän juutalaisvihan aikaa Saksassa, toki Kristalliyökin oli vielä edessäpäin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kristalliyö
Tuompo, W E Sotilaan tilinpäätös, WSOy, 1967
Sivu 162:
"Varsinaisesta rajamatkasta en käy tässä yksityiskohtaisesti kertomaan. Raja on aina raja. Rajaseudun venäläisasutuksesta johtui, että sen tehokas vartioiminen eteläisissä naapurimaissamme oli vaikeaa. Puolan itärajalla oli sitä paitsi valtavan suuria juutalaiskyliä, kurjempia kuin missään muualla olin milloinkaan nähnyt, köyhiä ja sanomattoman likaisia. Ymmärsin vasta nyt, miten vaikea juutalaiskysymys oli Puolalle. Laskettiinhan heitä olevan maassa yli 3 milj."
"Puolan itärajalla oli sitä paitsi valtavan suuria juutalaiskyliä"
Elivätko ihmiset todella noin eristettyä elämää ennen toisen maailman sodan alkua?
Eli eri kaupunginosat ja kylät uskonnon mukaan?
Saksalaisten oli sitten aika helppo tehdä mitä tekivät. Tavallinen perus-kansalainen ei ollut tekemisissä uskontokuntaansa kuulumattoman kanssa. Joten kelle voisi kertoa vaikeuksistaan?
leirioloja. Vielä 1960-1970-luvulla Helsingin seudulla oli ns.vastaanotto asuntoloita jotka käytännössä olivat keskitysleirejä. Suurin näistä sijaitsi Malminkartanossa jossa oli rivissä parakkeja, poliittiset tilaisuudet ja vieraitten oleskelu olivat siellä kiellettyja ja järjestyksestä vastasivat "virkaheitto poliisit". Näihin pakkosiirrettiin asukkaita Itä ja Pohjois-Suomesta. Päiväkorvauksena raatamisesta oli 5 markkaa. Näillä pakkosiirroilla tyydytettiin halpatyövoiman tarve ja jatkettiin jälleenrakentamista Helsingin seudulla. Tästä leiristä on jäljellä vain muistot toisin kuin Saksalaisleireistä jotka on suojeltu. Mitää korvausta tai rehabilitointia Eteläsuomen leiriläiset eivät ole pakkosiirtonsa ajalta saaneet.Tässä olisi yliopistoväellä tutkimuksen aihetta.
Joskus on tullut luettua näistä 60-luvun siirtotyömaista. Käytännössä sinne oli pakko mennä jotta sai mitään sosiaaliturvaa, ehkä jopa vietiin ellei mennyt. Olot olivat vankileirimäiset ja majoitus tukkikämppä-korsumajoituksen luokkaa, kuri kova, ja palkka vangin päivärahatasoa. Mm. Turun moottoritien alkupäätä tehtiin tällä työvoimalla, ja määräys kuului että työtä sai tehdä vain lapiolla mättäen, käsipelillä nostellen ja hevosella jotta työtä riittäisi enemmän. Ei silloin paljoa ihmisarvoa, ergonomiaa ja työturvallisuutta pohdittu, voi vain kuvitella miten kovilla olivat esim. siihen(kin) aikaan yleisiä selkävikoja poteneet. Ei ole kovin väärään osunutta väittää kapinan jälkeisen tylyn kahtiajakautumisen jatkuneen sotien yli aina 70-luvulle.
se jatkuu yhä 2011.
tämä lahtarihallitus kohtelee työttömiä huonosti edelleen....
kokivat samanlaisia "elämyksiä" Neuvostoliiton vankileireillä.Jokunen palasi Suomeen elävänäkin,kuten sukulaismies.Missä viipyy dokumentti?
neuvostojulmuuksista, kun sattuu rodultaan olemaan juutalainen. Schindlerin-lista valmistui, kun natsit oli "pahiksia".
Neuvosto-venäjän ruorinkääntäjät olivat juutalaisia. Tässäpä syy. Ryssän kansanmurhista leninistä eteenpäin saisi muhkean elokuvan......mutta ku se rotu velvottaa.....