Jos Luftwaffen kaikissa koneissa olisi ollut heittoistuin kuten He 219 koneessa oli niin liittoutuneet olisivat hävinneet.
Jos Luftwaffella
dåve chapell shotr
18464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jos tädillä olis munat, se olis setä.
Jälleen osoitus miten aivottomia ja typeriä sanontaja venäläiset keksivät. Sanos talonpoikain jälkeläinen joku jutikka sanonta jota koukkunokka isoäitisi sanoi kun rättejä kauppasi Viipurissa.
prosessi
heittoistuin on kyllä pelottava ase ilmataistelussa.
Ei mutta se pienentää tappioita. Älä vaivaa pikkuinen eestiläinen päätäsi näin vaikeilla asioilla. Oletetaanpa vaikka että Marseillesin koneessa olisi ollut heittoistuin ja tyyppi olisi selvinnyt.
Taistelussa Englannista Kanaali olisi täyttynyt pelastuslautoista joita pitkin operaatio merileijona olisi ollut lasten leikkiä Lisäksi Kanadan sotavankileirit olisivat täyttyneet upseerivangeista ja konjakki ja kaviaari olisi pitänyt laittaa kortille. Tästä liittoutuneet eivät olisi mitenkään selvinneet.
ja kun heittoistuin olisi vielä sisltänyt selkäpanssarin ei olisi jemkitkään saaneet ammuttua niin montaa ässää ammuttua varjoonsa.
olet oikeassa. jos lufwaffella olisi ollut enemmän ja parempia koneita ja lentäjiä, ne olisi voittaneet. miten epäreilua se sota voi olla, luftwaffen poijat oli parempia jne. vaan turpiin saivat. on se niin väärin.
Katsohan niitä tappiotilastoja brittien ja ryssien koneista varsinkin sodan alkuvuosina ja pidä sitten turpasi visusti tukossa. Tappioon on moni syitä mutta surkeus ei ole yksi niistä.
niinpä. oliko tuhon alku kun piti paksu hermanni pötikkä ottaa alitehoisiin koneisiiin aina kyytiin ja varastetut taulut mukaan. ei sitä sillä tavoin sotaa voiteta. olivat muuten vissiin huonompia ja hävisivisät sodan.
Ainakin neljällä Britannian taisteluun osallistuneella Luftwaffe pojalla oli korkeammat pisteet kuin liittoutuneiden tähtiässillä yhteensä. Barbarosassa tuhottiin ainakin 25 000 Neuvostokonetta.
Göringin ongelma oli lähinnä resurssien rajallisuus sekä se että jotkut koneet eivät olleet ihan sellaisin kuten olisi pitännyt. Göringhän oli vissiinkin sotaa ainakin aluksi vastaan mutta teki kuten Fuhrer tahtoi.
mites siinä loppupelissä kävi. pussasko udert pyssyä, ei tainnu sakupoika oikeen keretä?
hunompi laskupää.
Nooh ryssän matematiikka päähän ei ole luottamista.
Ja mitenkäs Stalingradille kävi hauheheheh
Tais Luftwaffe pommittaa kaupungin paskaksi!
olisivat olleet se yhteiskunnan kyvyttömin pohjasakka, mutta seurattuani noiden nahkatukkaisten nuorten miesten artikulointia, niin on pakko todeta , että ex-taistolaiset ovat taantuneet loputtomassa kilpailussa pohjattomasta tyhmyydestä kakkostilalle.
eipä se teillä aatun puolellakaan tuo oikein kirjoitus oikein toimi. sitä taitaa nahkatukkaa olla sielläkin puolella. sinullakin on tuo saksan tavutus vähän vaiheessa vaan teitähän sitä on heikkolahjaisilla siunattu. natseja ja niiden nuoleskelijoita typerämpiä kuten sinä saa kyllä etsiä.
joo ja jos olisivat laittaneet pomonsa paksupötikkä Hermannin koneeseen ja ohjelmoineet heittoistuimen päälle olisi voinut onnistua. paksupötikäkkä Hermannille suomen tolvanat myönsivät korkeimman kunniamerkin. mistähän ansioista? taidevarkauksista?