Kannattaa ostaa 5 kilon

jauhopussi aina kun se on tarjouksessa. Siitä saa veteen sekoitettuna hyvää velliä. Sitten voi tehdä taikinaa josta voi paistaa jauhokakkaroita. Jos suolaa pystyy ostamaan, saa suolasia kakkaroita, ja jos sokeria pystyy ostaa, saa makeita kakkaroita.

% kilon jauhopussista on moneksi. Siitä syö vajaan kuukauden eikä maksa kun alle 2 e tarjouksessa.

Kesällä voi laittaa luonnosta saamia marjoja metsässtä ilmaiseksi, iitä voi sekottaa jauhovelliin.

Jotkut kukat käy, koivunlehdet ym luonnonantimet on syötäviä.

Hätätapuksessa voi syödä jauhoja suoraan pussista, mutta varo puhumista sillon, jauhot pöllähtää helposti.

Mulla on monta jauhoreseptiä, miten vehnäjauhoja voikäyttää halvasti. Idoita vaan niitä keksii kyllä.
19652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Oletkin tosi köyhä, kun tuollaisia syöt.

Äänestä

Tuo oli kyllä paras vähään aikaan! :D Meinasin tipahtaa, kun luin! =)Käyn täällä palstalla silloin tällöin katselemassa, mitä ihmiset kirjoittaa niin kyllä se on aika paljon tuon tyylistä :D Täysin onnetonta tarinaa silloin tällöin =)

Äänestä

....Ennenkuin paljastaa oman tyhmyytensä ja lähtee tälle palstalle provoilemaan. Hyvässä uskossa on tälle palstalle annettu käyttökelpoisia vinkkejä kun on valitettu ruuanpuutetta ja sitä ettei ole varaa ostaa ruokaa.
mitenkäs suu sitten pistettäisiin jos tosiaan kaikki tuet pistettäisiin vastikkeellisiksi ja pakotettaisiin kaikki töihin?
Ja eihän nykyajan uusavuttomat lusmut muuta osaa jauhosta tehdäkään kuin kakkaroita.Kun minä ja mm. nuukuus-kunniaan nimerkillä kirjoittanut neuvotaan miten metsästä saa paljon metsänantimia marjoja, sieniä ja villiyrttejä niin jo vain paljastetaan henkinen tyhmyys ja lärvätään.
Nytkin monet huippuravintolat käyttävät myös villiyrttejä ja tietty marjoja ja sieniä gourmet ruuissaan.
No en nyt viitsi provosoitua kun aloittaja yrittää olla lennokas omalla henkisesti köyhällä tavallaan.

Äänestä

tuillasi irti vaihteeksi pussin ruisjauhoja, niin tekaisepa niistä ja poimistasi puolukoista todellinen herkku, ruispuolukkapuuro. Täytynee minunkin keittää sitä tänä viikonloppuna, kun kirjoituksesi herätti vedet kielelle kihottavia makumuistoja. Keväällä voit vaihtaa puolukan raparperiin. Ja kyllä aivan tavallinen ruispuurokin on herkullista, ja ruisjauhoista ja perunoista keitetty perunapuuro suorastaan loistavaa, myös seuraavana päivänä pannulla paistettuna.
Sen puolen leiviskän vehnäjauhopussin sisällöstä valmistat vellin ja kakkaroiden lisäksi helposti pannukakkua ja ohukaisia. Niihin tarvittavat kananmunat saat yhden palautuspullon hinnalla. Itsepoimituista marjoista tai omenoista valmistetun soseen kanssa ne tekevät varmasti kauppansa. Jos sinulla on vielä viimekeväistä nokkosta pakasteessa, niin sitä taikinaan, niin saat terveelliset ja maukkaat nokkoslätyt.
Vehnäjauhoista valmistat niin ruskeat kuin valkoisetkin kastikkeet, vehnäleivät ja sämpylät, pitsat, pasteijat ja piirakat, pullat ja kaakut. Oletko kokeillut valmistaa itse pastaa?
Mikäs muuten on sellainen hätätapaus, että jauhot on syötävä suoraan pussista? Pikemminkin sellaisen toiminnan jälkeen voi tulla hätätapaus, kun jauhot turpoavat vatsassa.

Äänestä
  • Tuo kannattaa aina jauhoja ostaessa huomioida, että se isoin pussi ei välttämättä ole se halvin kilohinnaltaan vaikka niin äkkipäätään luulisi.
    Tässäkin ketjussa on jo muutama viesti ja vasta viimeinen kirjoittaja mainitsee sivulauseessaan leivän teon! Eiköhän nyt luonnollisinta ja järkevintä ole jauhoista tehdä maittavaa leipää, eikä mitään helkkarin kakkaroita tai jauhovellejä.

    Äänestä

  • nokkoskeittoa ja kylläpä se maistuikin hyvältä tuoreiden sämpylöiden kanssa!

    Olen käyttänyt tammikuun ruokaostoksiin nyt tasa 55 euroa. Tuo summa sisältää myös possunkorvia koiralle 8,49, sekä tiskiharjan ja vessapaperia. Muuten ostoksissa on ihan normaaleja tuotteita. Kahvia, lihaa, vihanneksia ja maitotaloustuotteita. Leivät ja sämpylät olen leiponut itse ja muuten harrastan normaalia kotiruokaa. Hernerokkaakin tuli kinkun jämistä niin paljon, että sitä on pakkasessa monelle viikolle. Herkuttelenkin välillä. Minulla on hyvä valikoima marjoja ja hilloja. Niistä saa maukkaat kiisselit ja leivonnaiset. Myös jogurttiin käytän omia hilloja tai marjoja sellaisenaan.

    Äänestä

  • nainen 62 v kirjoitti:

    nokkoskeittoa ja kylläpä se maistuikin hyvältä tuoreiden sämpylöiden kanssa!

    Olen käyttänyt tammikuun ruokaostoksiin nyt tasa 55 euroa. Tuo summa sisältää myös possunkorvia koiralle 8,49, sekä tiskiharjan ja vessapaperia. Muuten ostoksissa on ihan normaaleja tuotteita. Kahvia, lihaa, vihanneksia ja maitotaloustuotteita. Leivät ja sämpylät olen leiponut itse ja muuten harrastan normaalia kotiruokaa. Hernerokkaakin tuli kinkun jämistä niin paljon, että sitä on pakkasessa monelle viikolle. Herkuttelenkin välillä. Minulla on hyvä valikoima marjoja ja hilloja. Niistä saa maukkaat kiisselit ja leivonnaiset. Myös jogurttiin käytän omia hilloja tai marjoja sellaisenaan.

    sitä emme osta, vaan ostamme kangaskaupasta kaavapaperia, sitäkaikista ohuinta. Se maksaa 5 e rulla ja sitä on 50 m ja se on 1,20 cm leveetä. Siitä kun leikkaa 15 x 25 cm kokoisia papereita, niitä tulee paljon. Se on rapisevaa ja aika ohutta. Mutta siitä tulee paljon.

    Jos ostaa tavallista vessapaperia, kannattaa repia se kahteen osaan kun se on kaksinkertaista, sillon yhdestä rullasta tulee kaksi rullaa.

    Myös jos on pöntön vieressä alasuihku, kannattaa käyttää sitä paljon. Meillä vesi on samanhintaista vaikka sitä käyttää 5 tuntia tai ei uhtään. Kiinteä maksu, siksi käytämme paljon vettä. Se on hyvä vessan käynnin jälkeen ja puhdasta tulee.

    Äänestä

  • ideoita kehiin kirjoitti:

    sitä emme osta, vaan ostamme kangaskaupasta kaavapaperia, sitäkaikista ohuinta. Se maksaa 5 e rulla ja sitä on 50 m ja se on 1,20 cm leveetä. Siitä kun leikkaa 15 x 25 cm kokoisia papereita, niitä tulee paljon. Se on rapisevaa ja aika ohutta. Mutta siitä tulee paljon.

    Jos ostaa tavallista vessapaperia, kannattaa repia se kahteen osaan kun se on kaksinkertaista, sillon yhdestä rullasta tulee kaksi rullaa.

    Myös jos on pöntön vieressä alasuihku, kannattaa käyttää sitä paljon. Meillä vesi on samanhintaista vaikka sitä käyttää 5 tuntia tai ei uhtään. Kiinteä maksu, siksi käytämme paljon vettä. Se on hyvä vessan käynnin jälkeen ja puhdasta tulee.

    Sitä emme osta, vaan uusiokäytämme teepussien ja tamponien narut.

    Äänestä

  • ideoita kehiin kirjoitti:

    sitä emme osta, vaan ostamme kangaskaupasta kaavapaperia, sitäkaikista ohuinta. Se maksaa 5 e rulla ja sitä on 50 m ja se on 1,20 cm leveetä. Siitä kun leikkaa 15 x 25 cm kokoisia papereita, niitä tulee paljon. Se on rapisevaa ja aika ohutta. Mutta siitä tulee paljon.

    Jos ostaa tavallista vessapaperia, kannattaa repia se kahteen osaan kun se on kaksinkertaista, sillon yhdestä rullasta tulee kaksi rullaa.

    Myös jos on pöntön vieressä alasuihku, kannattaa käyttää sitä paljon. Meillä vesi on samanhintaista vaikka sitä käyttää 5 tuntia tai ei uhtään. Kiinteä maksu, siksi käytämme paljon vettä. Se on hyvä vessan käynnin jälkeen ja puhdasta tulee.

    samanhintaista kaikille. Meillä maksetaan kuutioiden mukaan.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Sitä emme osta, vaan uusiokäytämme teepussien ja tamponien narut.

    vielä tollompi!

    Äänestä

  • ideoita kehiin kirjoitti:

    sitä emme osta, vaan ostamme kangaskaupasta kaavapaperia, sitäkaikista ohuinta. Se maksaa 5 e rulla ja sitä on 50 m ja se on 1,20 cm leveetä. Siitä kun leikkaa 15 x 25 cm kokoisia papereita, niitä tulee paljon. Se on rapisevaa ja aika ohutta. Mutta siitä tulee paljon.

    Jos ostaa tavallista vessapaperia, kannattaa repia se kahteen osaan kun se on kaksinkertaista, sillon yhdestä rullasta tulee kaksi rullaa.

    Myös jos on pöntön vieressä alasuihku, kannattaa käyttää sitä paljon. Meillä vesi on samanhintaista vaikka sitä käyttää 5 tuntia tai ei uhtään. Kiinteä maksu, siksi käytämme paljon vettä. Se on hyvä vessan käynnin jälkeen ja puhdasta tulee.

    Väitätkö tosissasi, että sulle riittää esim. 4 palaa yksinkertaista paperia pyyhkimiseen ilman että sormet tulee läpi tai paperi on läpimärkä jolloin joudut kuitenkin ottamaan lisää paperia? Minä ostan laadukasta paperia jolloin pyyhkimiseen riittää vähempi määrä arkkeja kuin jos ostaisi jotain halpistuotetta joka on niin ohutta että läpi näkyy.

    Äänestä

  • Kaikkea sitä kuulee kirjoitti:

    Väitätkö tosissasi, että sulle riittää esim. 4 palaa yksinkertaista paperia pyyhkimiseen ilman että sormet tulee läpi tai paperi on läpimärkä jolloin joudut kuitenkin ottamaan lisää paperia? Minä ostan laadukasta paperia jolloin pyyhkimiseen riittää vähempi määrä arkkeja kuin jos ostaisi jotain halpistuotetta joka on niin ohutta että läpi näkyy.

    ei tarvi käydä kakkimassakaan!;)

    Äänestä

  • ideoita kehiin kirjoitti:

    sitä emme osta, vaan ostamme kangaskaupasta kaavapaperia, sitäkaikista ohuinta. Se maksaa 5 e rulla ja sitä on 50 m ja se on 1,20 cm leveetä. Siitä kun leikkaa 15 x 25 cm kokoisia papereita, niitä tulee paljon. Se on rapisevaa ja aika ohutta. Mutta siitä tulee paljon.

    Jos ostaa tavallista vessapaperia, kannattaa repia se kahteen osaan kun se on kaksinkertaista, sillon yhdestä rullasta tulee kaksi rullaa.

    Myös jos on pöntön vieressä alasuihku, kannattaa käyttää sitä paljon. Meillä vesi on samanhintaista vaikka sitä käyttää 5 tuntia tai ei uhtään. Kiinteä maksu, siksi käytämme paljon vettä. Se on hyvä vessan käynnin jälkeen ja puhdasta tulee.

    mainospaperi on ilmaista ja ei sitä pidä pelätä jos perseeseen jää siitä tarjousmerkintöjä.

    Äänestä

Jauhoista saa kuitupitoisempia sekoittamalla joukkoon sahanpuruja.

Äänestä

Ap viesti on vanha, mutta vastaan kuitenkin: ei kannata ostaa suuria pusseja vielä pelkän tarjouksen perusteella, vaan katsoa kilohintaa. Yleensä kahden kilon pussit ovat edullisimpia, siitä yksinkertaisesta syystä, että niitä ostetaan eniten. Kun on tarpeeksi iso kulho,niin kahdesta kilosta saa 50-60 sämpylää eikä pullakaan kalliksi tule, sen voi tehdä hyvin veteen ja jättää kananmunan pois, silti tulee ihan hyvää. Pulla nyt ei ole välttämätöntä, mutta edullista jos haluaa herkutella tai tarjota vieraille jotain.

Äänestä

2KG HINTAAN 1.83 5KG HINTAAN 2.10 KUMPI OMPI HALVEMPI

Äänestä

Köyhyys ei ole mikään ilo, vaikka siitä joillekin huvia riittääkin.
Toivottavasti sattuu joskus myös humoristin kohdalle...

Äänestä

Ostaa jauhopussin???? Ahaa, tämäpä paljastaa sinusta sen ettet ole aivan niitä köyhempiä suomalaisia......katsos kun asia on niin että meidän oikeesti köyhien EI! tartte ostaa niitä jauhoja yms kun me saadaan ne aina kuukausittain ne siinä EU kasseissa. Sun tulot on toisinsanoen niin "korkeat" ettet saa niitä EU kasseja.

Äänestä
  • Muutin kauan sitten Kanadaan. Täällähän me eletään lihapatojen ääressä ja syödään nisua. Silloin tällöin kuitenkin tulee voimakkaasti mieleen, että jos vielä kerran, ennen kuolemaansa saisi suomalaista pettua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jauhopeukaloinen kirjoitti:

jauhopussi aina kun se on tarjouksessa. Siitä saa veteen sekoitettuna hyvää velliä. Sitten voi tehdä taikinaa josta voi paistaa jauhokakkaroita. Jos suolaa pystyy ostamaan, saa suolasia kakkaroita, ja jos sokeria pystyy ostaa, saa makeita kakkaroita.

% kilon jauhopussista on moneksi. Siitä syö vajaan kuukauden eikä maksa kun alle 2 e tarjouksessa.

Kesällä voi laittaa luonnosta saamia marjoja metsässtä ilmaiseksi, iitä voi sekottaa jauhovelliin.

Jotkut kukat käy, koivunlehdet ym luonnonantimet on syötäviä.

Hätätapuksessa voi syödä jauhoja suoraan pussista, mutta varo puhumista sillon, jauhot pöllähtää helposti.

Mulla on monta jauhoreseptiä, miten vehnäjauhoja voikäyttää halvasti. Idoita vaan niitä keksii kyllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu