Lipponen onkin venäjän kannalla

Taitaa Paavonkin takki kääntyä Itä-Suomen pakkoruotsin osalta.

"Metsäteollisuuden kehittäminen, sujuva liikenne ja Venäjän kielen osaamisen parantaminen olisivat Lipposen mukaan kelpo keinoja Itä-Suomen tilanteen parantamiseksi."

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/1135263205069
5147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ihmisen puhuma kieli on huomattavasti tärkeämpi kieli kuin se jota tytär puhuu Härnösandissa Ruotsissa.
Kyllähän Paavokin tätä tönkköä puhuu mutta kenelläkään ei ole aikaa kuunnella sitä kun se tulee niin hitaasti.

Äänestä
  • "Kyllähän Paavokin tätä tönkköä puhuu mutta kenelläkään ei ole aikaa kuunnella sitä kun se tulee niin hitaasti."

    Äänestä

Lipponen on samaaa mieltä kuin Wallin. Itä-suomalaisten tulisi lukea enemmän venäjää, KUNHAN lukevat ensiksi pakkoruotsinsa. Hän ei vain tuota kantaa tuonut kokonaan esille .

Äänestä
  • Olisihan se pitänyt arvata, että Paavo yrittää istua kahdella jakkaralla samaan aikaan. Senhän tietää miten siinä käy, tulee häntäluu kipeäksi.

    Äänestä

Kaksikielisyys on näivettänyt itä-Suomen taloutta jo 90 vuotta ja pakkoruotsi 40 vuotta. Aito kanssakäyminen itärajan yli ja Itä-Suomen taloudellinen kehitys on estetty kaksikielisyyden ja pakkoruotsin takia.

Ei ihme että siellä on maamme köyhimmät paikkakunnat. Nyt olisi Itä-suomella mahdollisuus saada hyöty Venäjän markkinoista jos olisi Venäjän taitoisia ja venäläisen kulttuurin tuntijoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oppi tulee idästä kirjoitti:

Taitaa Paavonkin takki kääntyä Itä-Suomen pakkoruotsin osalta.

"Metsäteollisuuden kehittäminen, sujuva liikenne ja Venäjän kielen osaamisen parantaminen olisivat Lipposen mukaan kelpo keinoja Itä-Suomen tilanteen parantamiseksi."

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/1135263205069

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu