Kun Hitler vieraili Suomessa ja Mannerheim sitten vastavierailulla Saksassa, puhuiko Mannerheim saksaa vai käytettiinkö tulkkia?
Mannerheimistä kysymys
16
2544
Vastaukset
- käyttämään
saksaa kohtalaisen hyvin. Puhumisen hoiti enimmäkseen Hitler. Varmasti käytössä oli myös tulkit, mutta ilmeisesti niitä ei tarvittu.
- ,...,,
Kiitos vastauksesta! Lisäkysymyksenä vielä: onko koskaan paljastunut mitä mieltä Mannerheim henkilökohtaisesti oli Hitleristä? Lukiossa historiantunnilla opettaja joskus väitti että Marski olisi henkilökohtaisesti jopa inhonnut Hitleriä
- sanoi selkeästi
,...,, kirjoitti:
Kiitos vastauksesta! Lisäkysymyksenä vielä: onko koskaan paljastunut mitä mieltä Mannerheim henkilökohtaisesti oli Hitleristä? Lukiossa historiantunnilla opettaja joskus väitti että Marski olisi henkilökohtaisesti jopa inhonnut Hitleriä
Englannin lähettiläälle kesällä -39: "Tuo kaamea Hitler..." Se on lähettilään raportissa. Hän ei myöskään hyväksynyt Hitlerin ja suurvaltojen tapaa uhrata Tshekkoslovakia Hitlerille.
Marski vierasti natsismia, mutta näki sen olevan ainoa vastavoima kommunismille, tai kuten hän sanoi "bolsevikeille". Sen hän sanoi myös Englannin kuninkaalle.
Tapaamisfilmeissä näkyy Marskin hyvin pidättyvä käyttäytyminen Hitleriä kohtaan. Siitä puuttuu kokonaan pokkurointi tai mielistely.
- tasa ei mee onnen...
Mannerheim oli vain toisen luokan edustaja vastavierailulla!
- yksi syy on kumminki
se että,,,, siis MITÄH !!!!
mannerheim köh oli toisen luokan edustaja.
ei, ei todellakaan, koska hitler tuli suomeen nimenomaan mannerheimin takia jonka hän tiesi olevan sodan johtaja, johtaja joka voi määrätä hyökkäyksen leningraadiin.
siis kohteliaisuus säännöt saneli että kohteen "mannerheimin" piti tehdä kuukauden kuluessa vasta vierailu ja ryti ei ollut kohde. - sota-politiikasta
yksi syy on kumminki kirjoitti:
se että,,,, siis MITÄH !!!!
mannerheim köh oli toisen luokan edustaja.
ei, ei todellakaan, koska hitler tuli suomeen nimenomaan mannerheimin takia jonka hän tiesi olevan sodan johtaja, johtaja joka voi määrätä hyökkäyksen leningraadiin.
siis kohteliaisuus säännöt saneli että kohteen "mannerheimin" piti tehdä kuukauden kuluessa vasta vierailu ja ryti ei ollut kohde.Ryti ja eduskunta olivat ylimpinä Päämajaan. Onhan se merkillistä miksi (sotarikollinen) Ryti mutta Mannerheim.....ja Berliiniin. Suomi pelasi länsikorteillaan eiks juu?
- jooh---
sota-politiikasta kirjoitti:
Ryti ja eduskunta olivat ylimpinä Päämajaan. Onhan se merkillistä miksi (sotarikollinen) Ryti mutta Mannerheim.....ja Berliiniin. Suomi pelasi länsikorteillaan eiks juu?
kumpi ja kampi tappeli kumpi voitti.
mannerheimi sanoo rytille mä lähen kalaan nii mitä ryti tekee.
eduskunta varmaan teki jotai sota suunnitelmia.
sota rikollinen ryti joo ihme varmaankin.
mannerheimista sen verran että sodan loputtua hän oli lähdössä sveitsiin ja hänen apulaanen tiedusteli lupaa valvontakomissiolta joka kielsi mutta samana iltana tuli tieto mannerhein saa lähteä ja tutkijat ovat sitä mieltä että valvontakomission johtaja oli tiedustellut asiaa stalinilta.
jännä juttu.
toi oli baras toi eduskunta juttu, vaikka siihe aikaan olivat sanansa mukaasia miehiä. - Anonyymi00009
sota-politiikasta kirjoitti:
Ryti ja eduskunta olivat ylimpinä Päämajaan. Onhan se merkillistä miksi (sotarikollinen) Ryti mutta Mannerheim.....ja Berliiniin. Suomi pelasi länsikorteillaan eiks juu?
”Onhan se merkillistä miksi (sotarikollinen) Ryti mutta Mannerheim.....ja Berliiniin”
AH tuli Suomeen onnittelemaan marskia, joiten protokolla edellytti marskin vastavierailua. Ei Ryti ollut tuolloin mikään ”sotarikollinen” vaan vasta hävityn sodan jälkeen!
Mannerheim on suurin suomalainen 05.12.2004
Marsalkka Mannerheim on valittu kaikkien aikojen suurimmaksi suomalaiseksi YLE TV1:n Suuret Suomalaiset –äänestyksessä. Toiseksi sijoittui presidentti Risto Ryti, kolmanneksi presidentti Urho Kekkonen. Finaaliäänestyksessä ääniä annettiin kaikkiaan 363 731.
Finalistien äänimäärät ovat:
1. C.G.E. Mannerheim 104 244
2. Risto Ryti 80 790
3. Urho Kekkonen 57 456
4. Adolf Ehrnrooth 27 477
Jne…
- Anonyymi00010
Hän oli sitä vain etniselle venäläiselle homppelille… ei meille suomalaisille! MIKSI? Koska se on pelkkä väitte täysin vailla NÄYTTÖÄ!
Sinä et ole mikään ”kantasuomalainen” vaan etninen Venäjän Tiltu ja homppeli, joka siitä syystä pesii vihaamassaan Suomessa, koska ei uskalla palata kotiin Venäjälle, jossa homoja puolestaan vihataan ja tapetaan!
Meille suomalaisille marski oli ennen kaikkea Suomen sodan ajan hetero ylipäällikkö, joka kahdessa sodassa voimasuhteilla 3,5 versus yli 200 miljoonaa johdatti meidät sodista eroon vapaana ja demokraattisena maana!
Se kyrsii suunnattomasti Venäjän Tiltua! - Anonyymi00011
Ecce homo sanoi kansa, kun Mannerheim ohi ratsasti.
- Anonyymi00013
Ja höpö höpö sanoo kansa kun kuuntelee venäläisen Tiltun lapsellista trollausta!
- Anonyymi00012
Mammerheim ei todellakaan pitänyt natsismista. Mutta kuten muutkin suomalaiset, tiesi ettei ollut mitään muuta mahdollisuutta torjua Neuvostoliitto, kuin olla kimpassa Saksan kanssa.
Jokaisessa yhteydessä kannattaa muistuttaa, että Neuvostoliitto oli Natsi-Saksan liittolainen ja aloitti yhdessä sen kanssa toisen maailmansodan.- Anonyymi00015
Natsien kanssahan veljeili Venäjän diktaattori Stalin 1930-luvulla. Nykyinen Venäjä on sitten ihan puhdasoppinen natsivaltio.
- Anonyymi00014
Mitä kieltä käytti Molotov, vai käyttikö tulkkia sopiessaan Ribbentrobin kanssa Euroopan uusjaosta? Sopimushan antoi Venäjälle (NL:lle) luvan yrittää alistaa Suomi sirpinja vasaran orjuuteen 30.11.1939!
- Anonyymi00016
Sovittiinko todella heidän kesken tuo päivämäärä?
- Anonyymi00017
Osasi sanoa riittävästi eli Jawohl mein führer.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1076231Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3685896Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie615229Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3323859Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42315Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1432277Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1111348- 121141
- 178987
- 56813